Brezilya’da Yağmur Ormanlarıyla Kaplı Bir Ada: Ilha Grande

Paylaş:

Paraty’den Ilha Grande’ye gitmek için önce feribota bineceğimiz Angra dos Reis’e geldik. Adaya buradan gün boyu feribotlar kalkıyor. Ancak 15:30’da kalkan yavaş feribot en ucuz olanı. Bu yüzden bu feribotu tercih ettik. Paraty terminalden kişi başı 14R’e Angra dos Reis’e, buradan da kişi başı 17R’e Ilha Grande’ye gittik.

Ada’ya indiğimizde yine Couchsurfing’den bulduğumuz Paulo’nun yanına gittik. Paulo çok enteresan biri. Evini saha yaşanılabilir ve pratik hale getirmek için kendisi devamlı bir şeyler tasarlayıp, evini güzelleştiriyor. Biz gittiğimizde tekerlekli bir masa ve bank yapmıştı. Bunu ihtiyaç olduğunda ortaya çekip masa olarak kullanıyor, işi bitince de merdivenin altına sürüp, ortalığı açıyor. Evin her yerine yerleştirdiği led aydınlatmalar, hareket sensörüyle yanan lambalar ve daha bir sürü şey. Zaten adada da tamirat, kurulum, elektrik gibi işlerle ilgileniyor. Bizi çok sıcak karşıladı. Hemen evi ve projelerini anlattı. Biz de yolculuğumuzu özetledik.

Adadaki ilk günümüzde Feiticeira şelalesine gitmeye karar verdik. Aslında şelale bahane, yol şahane. Adanın her yeri yağmur ormanlarıyla kaplı. Şelaleye yaklaşık 1-1,5 saatte yürüyorsunuz. Yol da ormanın içinden, ağaçların arasından uzanıp gidiyor. Şelaleye gelmeden önce Aqueduto su kemerlerini gördük. 1893 yılında yapılan kemerler 15 metre boyunda ve 225 metre boyunca uzanıyormuş.

Aqueduto Su Kemeri
Aqueduto Su Kemeri

Şelaleye geldiğimizde açıkçası beklediğimiz kadar etkilenmedik. Ama dediğim gibi, o kadar güzel bir yoldan geliyorsunuz ki, şelale artık amaç değil, araç olmuş oluyor. Eğer soğuk suya dayanabiliyorsanız şelalenin döküldüğü gölde serinleyebilirsiniz. Biz hakkımızı plajdan yana kullanıp, yaklaşık yarım saat daha yürüyerek plaja indik. Tam da bu sırada hava kapanıp, yağmur başladı. Yağmurda deniz sıcak olur felsefesiyle bir girme girişiminde bulunsak da başarısızlıkla sonuçlandı. Biraz dinlendikten sonra, merkeze dönmek için yürümeye başladık. Eğer yürümek istemezseniz 20R’e tekneler sizi merkeze götürüyor. Yağmurun da etkisiyle çamurlaşan yollardan düşmemek için elele tutuşup, sevgili Murad ve Natali’nin “fallow me 2” pozundan vermeyi ihmal etmedik.

Feiticeira Şelalesi
Feiticeira Şelalesi

Adanın merkezi gerçekten çok şirin. Bir çok cafe restoran sahil kenarında hizmet veriyor. Bizim gittiğimiz dönem yüksek sezon olmadığı için kalabalık az ve ada rahattı. Ancak yazın biraz sıkıntılı oluyormuş. Akşam Paulo ile bir gün önce anlaştığımız gibi taze hamurdan lazanya yaptık. Yanında ise Brezilya’da çok sevdiğimiz Caipirinha kokteyli. Çok keyifli bir akşam geçirdik. Couchsurfing’in en sevdiğimiz yanı da bu sanırım. Farklı kültürleri bir masa etrafında toplayıp, birleştirmek.

Hostumuz Paulo'yla hamur açıp, lazanya yaptık
Hostumuz Paulo’yla hamur açıp, lazanya yaptık

Ertesi gün hava oldukça güzeldi. Eve bir couchsurfer daha geldi. Rusya’dan Mariya. Onu da alıp üçümüz adanın en meşhur plajı olan Lopes Mendes’e gittik. Merkezden Lopes Mendes’e aralıksız 2,5 saat yürüyüşle ulaşabiliyorsunuz. Yürüdüğünüz yol yine yağmur ormanlarının içinden geçiyor. Lopes Mendes’e giderken 3 farklı plajdan daha geçiyorsunuz ilki Palmas plajı, ikincisi Palmasa gelmeden sola dönüp 10 dakika yürüyerek ulaştığınız Bravas plajı, sonuncusu ise Palmas ile Lopes Mendes arasındaki Pouso plajı. Her 3 plaj da birbirinden güzel. Ancak biz özellikle Pouso plajını çok sevdik. Durgun ve yemyeşil bir su. Etrafı yağmur ormanları. Oldukça huzur verici. Bunların her birinde kısa molalar vererek son durağımız Lopes Mendes’e ulaştık.

Lopes Mendes'e giderken gördüğümüz Pousa Plajı
Lopes Mendes’e giderken gördüğümüz Pousa Plajı

Lopes Mendes 4km uzunluğunda beyaz kumu ve turkuaz deniziyle büyüleyici bir plaj. Yalnız açık denize baktığı için maalesef biraz dalgalı. Ama oldukça keyifli. Biz evden biraz geç çıktığımızdan buraya geldiğimizde saat 3 olmuştu. Hava kararmadan evde olabilmemiz için hiç beklememiz lazımdı. Ancak karanlıkta yağmur ormanlarının içinden yürüme riskini göze alıp bir saat kadar kaldık. Dalgalarda serinleyip, bembeyaz kumsalda güneşlendik. Eğer dönüşü tekneyle yapmak isterseniz Pousa plajından kalkan tekneler sizi merkeze götürüyor. Fiyatı 15-25 R arasında. Ancak önceden rezervasyon şart. Zira ucuz ve yavaş olan teknede yer bulmak oldukça zor. Hatta yağmur ormanlarıyla bizi uğraştırma derseniz gidiş ve dönüşü Pousa plajından yapabilirsiniz. Yine de 20 dakika orman içinden yürümeniz gerekecek. Orman içinden yürümenin bir diğer güzel yanı da ormanda doğal hayatlarındaki maymunları görebilme şansınız. Saldırgan olmayan bu maymunlar oldukça güçlü bir ses çıkartıyorlar. Korkmanıza gerek yok, güvenle devam edebilirsiniz. Ancak ormanlarda korkmanız ya da dikkat etmeniz gereken bir durum var. Yılanlar. Zehirli yılanların bulunduğu ormanda yürürken bir gözünüzün bastığınız yere bakmasında fayda var. Biz yanlışlıkla adanın diğer tarafında bir yılanın üzerine basıyorduk. Son anda hareket edince zıplayarak kaçışımız görülmeye değerdi.

Ada yağmur ormanlarıyla kaplı. Lopez Mendes'e de bu ormanların içinden ulaşabiliyorsunuz
Ada yağmur ormanlarıyla kaplı. Lopez Mendes’e de bu ormanların içinden ulaşabiliyorsunuz

Adada bir çok tur da mevcut. Adanın kuzey tarafındaki Lago Azul ve Lago Verde plajları özellikle şnorkel için çok güzel. Sabah 10’da kalkan tekneler 6 saatlik bir yolculukla sizi 4 ya da 6 farklı plaja götürüp, su altını deneyimlemenizi sağlıyor. Fiyatlarıysa 60 ile 90 R arası değişiyor. Adada 1000 metre rakımda bir dağ bulmuyor. Bu dağa yapılan gün doğumu turları da adada yapabileceğiniz başka bir aktivite. Gece 2’de yola çıkıp, yaklaşık 5-6 civarı tepeden gün doğumunu izleyip dönüyorsunuz.

Biz adada kalan zamanımızda genel olarak dinlenip yakın plajlarda denize girdik. Bunlardan en güzeli de Praia da Crena. Etrafı yağmur ormanlarıyla çevrili küçük bir koy düşünün. Crena plajının muhteşem bir manzarası var. Merkezden sahil boyunca yürüyerek adanın doğusuna giderseniz bu plaja ulaşıyorsunuz. Oldukça sakin olan plajda bir de cafe bulunuyor, bazen canlı müzik de yapıyorlar ancak plajın güzelliği bu müzikle sanki bütünleniyor gibi.

Ada merkezine oldukça yakın Crena plajı
Ada merkezine oldukça yakın Crena plajı

Ilha Grande adasında geçirdiğimiz 5-6 günün ardından Brezilya’nın bizim için kuzeydeki son durağı Rio de Janerio’ya gitmek üzere adadan ayrıldık. Adadan Rio’ya gitmenin en ucuz yolu günde 3 kere olan 25R’lik botlarla Conceiçao de Jacarei’ye gitmek. Bu botlar yavaş bot olarak geçiyor, 45 dakikada Conceiçao’da oluyorsunuz. Hızlı botlar ise 45R’e 15 dakikada geçiyorlar. Yavaş botlar 10:30, 13:30 ve 17:00’da kalkıyor. Biz en son bota yetiştik. Düşünmeden bindiğimiz bu bot bize hiç beklemediğimi bir manzara sundu. Denizin bir tarafından ay doğarken güneş de diğer taraftan batıyordu. Aynı anda ikisini birden görerek seyahat ise gerçekten paha biçilmezdi.

Ilha Grande'de gün batımı
Ilha Grande’de gün batımı

Conceiçao’da indikten sonra yaklaşık 5-10 dakika yürüyüp ana caddeye çıktık ve Itaguai’ye giden otobüslere bindik. Kişi başı 10R. Itaguai’de indiğimiz yerden de Coelho Neto metro durağına giden otobüse bindik. Bu da 4,55R. Bu otobüsden inip metroya bindik ve şehir içine gittik. Metro 4,30R. Aslında bu yol biraz uzun. Ancak toplam 45R’ye adadan Rio’daki hostumuza kadar gittik. Adadan Rio’ya daha farklı yollarla da gidebilirsiniz örneğin sabah 10’da kalkan yavaş bot ile 17R’ye Angra dos Reis’e gidip, oradan da 58R’ye Costa Verde otobüsüyle Rio terminaline gidebilirsiniz. Ya da 17R’ye akşam 17:30’da kalkan Mangaratiba botuna binip indiğinizde sizi bekleyen Costa Verde otobüsüyle 35R’ye Rio terminaline gidebilirsiniz. Rio terminalinde metro durağı olmadığı ve terminalden kalkan şehir içi otobüslerin tehlikeli olabileceği uyarısını aldığımızdan biz uzun ve ucuz olan yolu seçmiştik. Adada bunların haricinde evden eve servisler de mevcut. Sizi adadan hızlı botla Conceiçao’ya götürüp, orada bekleyen minibüslerle de Rio’da istediğiniz adrese bırakıyorlar. Bu servisin fiyatı da 110R. En güvenlisi ve hızlısı olduğu kesin. Ancak fiyatının bizim yöntemimizin neredeyse 3 katı olması da dezavantajı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Brezilya’da Yağmur Ormanlarıyla Kaplı Bir Ada: Ilha Grande” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir