Mavi Buzullar ve El Calafate – Arjantin

Paylaş:

El Chalten’den akşam üzeri çektiğimiz otostopla El Calafate’ye geldik. Couchsurfing’den Marcela bizi bir gece misafir edecek, diğer gece müsait olmadığından diğer bir couchsurfing hostumuz Manuel’e devredecekti. Windguru sitesini Marcela’dan öğrendik. El Chalten’de yaşadığımız rüzgar ve yağmur deneyiminden sonra buzullara daha güzel bir günde gitmenin iyi olacağı düşüncesiyle siteyi inceledik. İlk gün yağmurlu olduğu için buzullara ikinci gün gitmeye karar verdik. İlk gün ise şehir merkezinde dolaştık. El Calafate merkezi çok şirin. Ağaç evler, rengarenk hediyelik eşya dükkanları, sakin bir kasaba halkı ve çok güzel manzaraya sahip bir göl. Elbette bu güzelliğin bedeli biraz pahalı. Genel olarak Patagonya bölgesi kıtanın en pahalı yeri. Bu yüzden couchsurfing ile bütçemizi biraz rahatlatıp, günlük harcama ortalamamızı çok yükseltmedik.

El Calafate Merkezindeki hediyelik eşya dükkanları
El Calafate Merkezindeki hediyelik eşya dükkanları

İkinci gün Perito Moreno buzullarına gitmek üzere yola çıktık. Buzullara otobüsle gitmek mümkün. Kişi başı 550 ARS’ye gidiş dönüş biletleri var. Biz önce otostopla şansımızı denemek istedik. Bir saatlik bekleyişin ardından bir araba durup bizi aldı. Yaklaşık bir saatte Perito Moreno’ya ulaştık. Bir gün önce %50 zamlanan giriş bileti için kişi başı 500 ARS verdik. Machu Picchu’dan sonra gördüğümüz en pahalı girişti. Ancak günün sonunda Perito Moreno’nun buna değdiği konusunda hemfikirdik.

Perito Moreno Buzulu - El Calafate
Perito Moreno Buzulu – El Calafate

Perito Moreno dünyada buzulları karadan bu kadar yakından görebileceğiniz en iyi nokta. Parkın içine de bir çok yürüyüş platformu yapılmış. Yaklaşık 4-5 saat burada kalıp, bu inanılmaz manzarayı izledik.

Bir yandan da yürüdüğünüz platformun arkasındaki ormanda yaşayan bir çok canlıyı görme imkanınız da var. Biz yürüyüş yolunun en kuzeyindeki noktada 3 tane ağaçkakanı çok yakından gördük.

Yürüyüş yolunun en kuzeyindeki noktada ağaçkakanları görebilirsiniz
Yürüyüş yolunun en kuzeyindeki noktada ağaçkakanları görebilirsiniz

Buzullar yağan karın sıkışıp zamanla şekil değiştirmesiyle oluşuyor. Bu oluşum yüzyıllar sürüyor. Bugün gördüğümüz buzullar tahminen 300-500 yıl önce yağan karlardan oluşmuş.

Buzullar güneşli havada beyaz, bulutlu havada ise mavi görünüyorlar. Dolayısıyla güzel, güneşli bir günde buzullara gelirseniz o dev olips şekerlerini göremeyebilirsiniz 🙂

Buzullar güneşli havada beyaz, bulutlu havada ise mavi görünüyorlar
Buzullar güneşli havada beyaz, bulutlu havada ise mavi görünüyorlar

Parkta buzullarla ilgili bir çok bilgiyi anlatan tabelalar bulunuyor. Perito Moreno buzullarının yüksekliği 40-70 metre arasında değişirken eni ise 5 km’yi buluyor. Fotoğraflarda görüldüğünden çok daha büyük.

Buzulların yüksekliği 40-70 metre arasında değişiyor
Buzulların yüksekliği 40-70 metre arasında değişiyor

Buzullar yıllar geçtikçe karadan uzaklaşıyorlar. Bunda küresel ısınmanın faktörü elbette büyük. Bir kaç yıl öncesinde buradaki buzullar karayla bağlantılıymış. Hatta basınçlı sıcak suyla buzullara bir delik açarak dev bir buzul köprüsü oluşturulmuş. Ancak zamanla bu köprü yıkılıp, buzulların karayla bağlantısı kaybolmuş.

Dev olipsler :) - Perito Moreno
Dev olipsler 🙂 – Perito Moreno

Öğleden sonra yine otostopla El Calafate’ye döndük. Ertesi sabah erkenden Manuel bizi şehrin çıkışına bıraktı ve otostopa başladık. O ana kadar Şili’nin kuzeyindeki San Pedro de Atacama şehrinden El Calafate’ye toplam 4500 km otostopla gelmiştik. İlk defa bu kadar uzun bekleyip bizi alan bir araç bulamadık. Yaklaşık 6 saatlik bekleyiş sonunda pes ettik. İlk hostumuz Marcela’ya mesaj atıp, bir gece onda kalıp kalamayacağımızı sorduk. Olumlu yanıt gelince, çantaları toplayıp yine Marcela’ya gittik. Ertesi gün bu sefer şehir içinden otostopa başladık. Bir kişi bizi alıp şehrin çıkışındaki jandarma güvenlik kontrol noktasına bıraktı. Şehrin giriş ve çıkışında neredeyse her arabayı durdurup bir kaç soru soruyorlar. Bazılarını ise arıyorlar. Dolayısıyla duran araçlara otostop çektiğimizden işimiz çok kolaylaşmıştı. Bir saatlik bekleyişin ardından duran bir pikap bizi bir sonraki durağımız olan Şili’nin Puerto Natales şehrine getirdi. Sınır geçişi gayet kolaydı. Türk olduğumuzu duyunca çantalarımızı xrayden geçirdiler. Normalde Şili’ye sebze, meyve, ağaç ürünü ve hayvansal ürün sokmak kesinlikle yasak. Zaten girerken sizden bir form doldurmanızı istiyorlar. Bu formda yanınızda bu tarz bir ürün taşımadığınızı beyan ediyorsanız ancak aramada bulurlarsa ciddi ceza kesiyorlarmış. Bizim çantamızda unuttuğumuz peynir ise xrayden geçmesine rağmen dikkat çekmemiş olacak ki hiç bir şey demediler.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir