Patagonya’ya Otostop

Paylaş:

Sabah 7’de uyanıp El Bolson’dan Patagonya’ya gitmek için otostopa başladık. Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra El Bolson’da bizi misafir eden Estaban’ın arkadaşı Gustavo durup bizi Esquel sapağına kadar 150 km götürdü. Orada beklediğimiz bir saatin ardından Şili’den gelip Patagonya’nın da altına inen Juan ve arkadaşı bizi aldılar. Onların yoku Atlantik kenarından olduğu için yaklaşık 300 km sonra bizim gitmek istediğimiz Ruta 40 yol sapağında indik. Saat öğleden sonra 4 olmuştu. Etrafta hiç bir yerleşim yoktu. Yani otostop çekip, araç bulamazsak çölün ortasında kalakalmıştık. Böyle bir riski niye aldık emin değiliz ama yol bazen risk almayı gerektiriyor. Bu bilinmezlikler güzel heyecanlar yaratıyor.

Neyse ki çok beklemeden pikapıyla Şili’ye giden bir çift durup, bizi 50 km ilerideki Rio Mayo’ya bıraktı. Oradan da bir doktor çiftin pikapına binip Perito Moreno’ya geldik. Toplam 700 km yaptık. Saat akşam 6 olmuştu ve 600 km yolumuz vardı. Gitsek bile gece yarısı orada olacaktık. Konaklama aramak vs derken sıkıntıya düşeceğimiz kesindi. Biz de eceyi Perito Moreno’da geçirmeye karar verdik. Geceliği 400 ARS olan bir hotel’de kaldık. Akşam yemeğimizi peynir ve jambonlu sandviç ve yanında bir malbec şarabıyla yaptık.

Otostop çekerken bazen çok da güzel araçlar durabiliyor
Otostop çekerken bazen çok da güzel araçlar durabiliyor

Erken kalkıp yeniden yollara düştük. Şehrin çıkışına kadar yürüdük. Gustavo ve Sonia bizi şehir çıkışından aldılar. Ford jip ile 120 km civarı yol gittik. Yaklaşık 200 km/s ile giderken elinde telefon bluetooth ile müzik yapmaya çalışan bir adamdı Gustavo. Yol çöl şeklinde etrafta hiç bir şeyin olmadığı ancak sadece doğal geyik/ceylan türlerinin olduğu bir yol. Gustavo o hızla araba sürerken bir gözü aynadan bizde ve muhabbet ediyor diğer gözüyle de yol kenarında ceylan gördüğünde bize seslenip “bakın, bakın” diye onları anlatıyor. Biz de gerginlikten ne yapacağımızı bilmeden bir an evvel yolun bitmesini bekliyorduk. Neyse ki gidecekleri yere bir yerden saptılar ve bizi ana yolda indirdiler.

Patagonya'ya özgü bu geyik/lama cinsi hayvanlar doğada serbest halde dolanıyorlar
Patagonya’ya özgü bu geyik/lama cinsi hayvanlar doğada serbest halde dolanıyorlar

İndirdikleri yerde in cin top oynuyor. 100-200 metre ilerimizde ceylanlar otlanıyorlar. Zaten geldiğimiz yol boyunca da ne bir yerleşim yeri, ne de bir benzinlik vardı. Her zamanki gibi teşekkür edip, iyi yolculuklar dileyip indik. Sabah saat 9:45 havanın kararmasına 11 saat var. “İlla ki birileri durur” diyerek beklemeye başladık. Önce kahvaltımızı yaptık, sonra biraz lafladık ama sanki bir sıkıntı vardı. Yol işlek olsa belki hiç dert etmezdik ama hiç araba geçmediği 15-20 dakikalık zamanlar oluyordu. Araba geçse de son sürat geçip, oralı bile olmuyordu. Zaten saatte 20 tane araba anca geçiyordu. 2 saat beklediğimizde artık yavaş yavaş gerilmeye de başlamıştık. Hiç konuşmayıp bir müddet durduk. Zaten çok araba geçmediği için arada oturuyorduk da. Bu arada yorgunluktan bir ara Özlem otoyolun kenarında kartonun üzerine yatmışken bu pozu da kaçıramazdım.

Uzun süre bekleyip yorgunluktan otoyol kenarında yattığımız da oldu
Uzun süre bekleyip yorgunluktan otoyol kenarında yattığımız da oldu

3. Saate girerken bir pikapa yine klasik “ne olur al bizi, bak etraf bomboş bırakma ne olur!” El işaretlerimi yaptım. 3 kişi olduklarını işaret etti. 2 kişiyiz etraf boş ne olur diye el yordamıyla anlattım. Ve bingo! Durdular. 3 kişiden 2’si Fransız. Otostopla binmişler. Teşekkür ederek aracın nereye gittiğini bile sormadan bindik. Zaten yol sadece güneye ve kuzeye gidiyordu. En azından şu an beklediğimizden daha iyi bir yere kadar gidecektik. İkinci sürpriz de bu sırada geldi. El Chalten’e gidiyorlardı. Tam da gideceğimiz yere. Çok keyifli 5-6 saat yolculuk yaptık.

Bizi ıssız çölden kurtaran Alejandro ve diğer iki otostopçu Fransız arkadaşlar
Bizi ıssız çölden kurtaran Alejandro ve diğer iki otostopçu Fransız arkadaşlar

İşte böylelikle Patagonya’ya otostop ile girmiş olduk. Bundan sonra Ushuai’ya kadar otostop ile devam ettik. Otostop maceramız Şili’nin kuzeyinde başlamıştı. Oradaki otostop maceramızı okumak için şuraya tıklayabilirsiniz. Toplamda Şili’nin kuzeyinden Ushuai’ya kadar 6500km yolu otostop ile gittik. Şili ve Arjantin’de şehirler arası ulaşım için sadece otostop kullandık. Bir çok güzel insanla tanışıp, güzel arkadaşlıklar kurduk. Keyifli yol maceraları yaşadık. Bu tarafa gelenler için otostopu herkese öneririz. Yolunuz açık olsun!

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir