Virgen de la Candelaria Karnavalı Copacabana – Bolivya

Paylaş:

Copacabana’ya ilk gelişimiz biraz sıkıntılı Peru – Bolivya sınır geçişi sırasındaydı. O gelişimizde bir gece Copacabana’da kalmış, sonrasında güneşin doğduğu ada Isla del Sol’e geçmiştik. Dönüşünde ise doğrudan La Paz’a. İki gün La Paz’da geçirdikten sonra yeniden Copacabana’ya döndük. Bu sefer amacımız Titicaca gölünün en büyük festivali olan Virgen de la Candelaria’yı görmekti.

La Paz merkezdeki Titicaca turist otobüslerinin Copacabana’ya günde 2-3 seferi var. Yaklaşık fiyat şehirlerarası otobüs ile aynı ancak konfor farklı. Ayrıca şanslıysanız wifi ve tuvalet de var. Biz wifi ve tuvaleti olan otobüsü istediğimiz için terminalden bineceksiniz dediler. Diğer otobüste bu servisler yok ama sizi hostelinizden alıyorlar. Fiyatı kişi başı 30 Bs. Sabah 8’de araç ana terminalden kalktı. Copacabana’ya sadece turist otobüsleri terminalden kalkıyor. Eğer şehirlerarası otobüs/minibüslerle gitmek istiyorsanız mezarlığın etrafındaki ufak terminale gitmelisiniz. Yol yaklaşık 4-4,5 saat sürüyor. Turist otobüsü bir nebze daha hızlı. Copacabana’da bu sefer farklı bir hostel aradık ve kilisenin arkasındaki Emperador Hostel’de gecelik oda için 60 Bs ödedik. Çantalarımızı bırakırken bando sesleri de duyulmaya başlandı. Makineleri kapıp sokağa attık kendimizi.

Tüm ekipler kortej halinde sokak aralarından geçiyorlar
Tüm ekipler kortej halinde sokak aralarından geçiyorlar

Virgen de la Candelaria, Copacabana’da 1-3 Şubat arası kutlanıyor. Her köy/belde/ilçe kendi bandosunu ve dans ekibini hazırlıyor. İlk gün açılış oluyor ve ekipler dansçılar önde, kadın ve erkek ayrı ayrı gruplar halinde arkalarında ise bandolarıyla Copacabana’nın sokak aralarında dans ederek geziyorlar. Dansçıların hepsinin elinde ucunda tutacağı olan bir kutu var. Bu kutuların içinde de bilyeler ve kutuyu çevirince ses çıkaran bir mekanizma var. Dans sırasında bu kutuyu tutup, ellerini salladıklarında bilyelerin kutuya çarpmasıyla tek bir ses çıkıyor. Bazen de toplu olarak bu kutuları çeviriyorlar ki bu sürekli bir çark sesi çıkartıyor. Ellerindeki kutular ise süslü ve her ekibin kutusu farklı.

Grupların ellerinde tuttukları kutular her bir grup için farklı dizayn ve renkte
Grupların ellerinde tuttukları kutular her bir grup için farklı dizayn ve renkte

Bu şekilde sokak aralarında geçen ekipleri izledikten sonra kilisenin önündeki meydana gittik. Burada da benzer şekilde ekipler geçti. Buradaki ekiplerin bazıları boğa veya canavar tarzında kostümler giymişlerdi. Şehrin neredeyse her yerine yiyecek stantları kurulmuştu. Festivalin resmi içeceği ise bira. Zaten meydanlardaki afişlerden anladığımız kadarıyla Bolivya’nın ulusal birası Pacena festivale sponsor olmuştu. Ekipler ilerlerken hava çok sıcak olduğu için bazen yoldan bira alıp bir elde bira, bir elde dans kutuları o şekilde ilerliyorlardı. Kortejler akşama kadar sürdü.

Kilisenin bulunduğu meydan da daha farklı kostümlerle kortej yapılıyor
Kilisenin bulunduğu meydan da daha farklı kostümlerle kortej yapılıyor

Akşam ise meydanda kurulan 4 konser alanında farklı konserler vardı. Gündüz sıcakta o kostümlerle tüm gün dans ederek yürüyen yerliler konser alanında su gibi bira içiyorlardı. Hayatımızda bir çok festivale katıldık ancak bu kadar bira tüketilen festival görmedik. Tahminen Almanya’nın bira festivallerinden bile fazladır. Zaten ekipler birayı şişeyle değil kasayla alıyorlar. Kasanın etrafına toplanan 4-5 kişi ortak açılan bir birayı devamlı plastik bardakla paylaşıyorlar. Şişeyi bir kişi açıp bardağa koyduğu birayı arkadaşına sunuyor bardağı alan önce bir yudum kadarını yere döküyor sonra tek dikişte birayı içip dibindeki köpüğü yine yere döküyor bardak yeniden dolup tek tek dolaşıyor. İncalar toprak anaya ve toprak babaya (pachamama, pachatata) inanırlardı. Verilen bu nimetin toprak sayesinde olduğunu bilip, şükranlarını sunmak amacıyla ilk ve son yudumu toprağa hediye ediyorlar. Bu şekilde kasalarca bira içiliyor ve gecenin sonunda herkes yürüyemeyecek hale geliyor.

Festival akşamı bira su gibi tüketiliyor
Festival akşamı bira su gibi tüketiliyor

Kilisenin bulunduğu meydanda ise havaifişek ve maytap gösterileri var. Ayrıca bir konser alanı da buraya kurulmuş.

Virgen de la Candelaria festivali - Bolivya
Virgen de la Candelaria festivali – Bolivya

Ertesi gün ise kortejler daha az sürüyor ve ekiplerden en iyiler ödüllerini alıyor. Sonrası yine müzik, yine bira. Festivalin şansına hava çok güzeldi. Biz de bu havada gün batımını kaçırmadık. İki gün de göl kenarında gün batımı izledik.

Copacabana'da gün batımı
Copacabana’da gün batımı

Festivalde çektiğimiz fotolardan derlediğimiz gakeriye aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir