Dünya’nın En Yüksek Başkenti La Paz -Bolivya

Paylaş:

3660 rakımda bulunan La Paz dünyanın en yüksek rakımlı başkenti ünvanına sahip. Eğer deniz seviyesinden uçakla doğrudan inerseniz ciddi bir sersemlik yaratabilir. Biz uzun süredir And dağları coğrafyasında olduğumuz için çok etkilenmedik.

Copacabana ve Isla del Sol ziyaretlerimizden sonra sıra La Paz’a gelmişti. Copacabana meydandan bindiğimiz büyük otobüslerle 25 Bs’ye geldik. (İkinci gidişimizde aynı yerden kalkan küçük minibüslere bindik ki yaklaşık bir saat daha erken geliyorlar, fiyat 30 Bs.) meydandan bindiğiniz küçük ya da büyük otobüsler sizi mezarlığın olduğu yerdeki son durakta bırakırlar. Eğer turist otobüslerine binerseniz (onu da Copacabana’ya ikinci gidişimizde kullandık.) terminale bırakırlar. Mezarlıktan bir çok minibüs geçiyor buradan istediğiniz bölgeye gidebilirsiniz. Eğer çantanız hafifse yürümek bile mümkün. Biz küçük minibüslerle kalmak istediğimiz bölge olan terminal civarına gittik. Burada bir kaç hostele fiyat sorup en uygun olan Bash and Crash hostelde 6 kişilik oda da kişi başı 40 Bs verdik. Doğrusu hostel biraz pisti. Ancak bu coğrafyada özellikle de Bolivya’da hijyenik koşullar biraz sıkıntılı. Eğer bu konuda biraz kendinizi esnetemiyorsanız, bütçeyi biraz arttırmakta fayda var.

Uzun süredir küçük şehirlerde dolaştıktan sonra büyük şehirler iyi gelebiliyor. La Paz da böyle oldu, en son büyük şehir gezimiz bir ay önce Lima’ydı. Kalabalığın arasına karışıp yürümek, istediğin her şeyi bulabilmek, uzun yürüyüşlerle turistik dükkanları gezmek hepsini bazen özlüyor insan.

La Paz sokaklarında grafiti
La Paz sokaklarında grafiti

Hostel’den çıkıp sokaklarda turlamaya başladık. İlk durağımız Mercado Lanza’ydı. Kapalı otoparkı andıran bu pazarda bir çok kozmetik, alkol, pastane, tuhafiye ve bilumum bir çok şeyi bulmak mümkün. Arka kapısında (San Francisco Kilisesine doğru) çok taze ve kaliteli coca yaprağı satan yaşlı bir amca var. Piyasaya göre ucuza da satıyor. Yükseklik hastalığına ilaç olarak alıp, çay demleyebilir ya da çiğneyebilirsiniz. Lanza’nın arka kapısından çıkıp, San Francisco Kilisesini görebilirsiniz. Biz açık zamanına denk gelemedik ancak dışarıdan görmek de yeterince güzeldi. Kilisenin hemen yanından yukarı doğru çıkan Calle Sagarnaga üzerinde çok güzel hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Yukarı doğru çıkarken ikinci dört yoldan sola veya sağa dönerseniz Calle Linares’e gelirsiniz bu cadde üzerinde de yine hediyelik eşyacıları bulabilirsiniz. Sola dönecek olursanız, hemen 20 metre ileride sağdaki pasajın içinde Coca Müzesini görebilirsiniz. Sağa doğru yürüdüğünüzde ise La Paz’ın, belki de dünyanın en enteresan pazarlarından birine, Cadılar Pazarına gidersiniz. Burada büyü malzemeleri, tütsüler, kurutulmuş yeni doğan lama yavruları ve daha bizim bilmediğimiz binlerce şey bulabiliyorsunuz.

Cadılar Pazarı, La Paz
Cadılar Pazarı, La Paz

Diğer gün hostelimizin de bulunduğu kısımda gezmeyi tercih ettik. Siz de bu bölgede konaklıyorsanız, Plaza Murillo ile başlayabilirsiniz. Burada hükümet binası ve Metropolitana Katedrali bulunuyor. Caalle Commercio’yu devam ettiğinizde Iglesia la Merced kilisesine gelirsiniz.

Calle Commercio’nun Murillo Meydanı’na göre doğusunda kalan, trafiğe kapalı sokakta ise akşamları yol üstü tezgahlarını açan satıcılar hediyelikten çamaşıra bir çok şey satıyorlar.

Plaza Murillo - La Paz
Plaza Murillo – La Paz

La Paz’da son olarak ziyaret edilmesi gereken yer ise Mezarlık. La Paz mezarlığı kat kat mezar odalardan oluşuyor. Cenaze tabutla birlikte bu odacığa konuluyor. Daha sonra mezar taşıyla mezar tamamen kapatılıyor. Mezar taşından sonra ise biraz boşluk bırakılıp bir cam kapak yapılıyor. İşte bu cam bölmeye mezar sahipleri ölen kişinin sevdiği nesneleri, çiçekler, çeşitli objeler koyup mezarı süslüyorlar. Biz mezarlığı gezerken bir de cenazeye denk geldik. Kiliseden çıkan cenazeyi defnedilene kadar izledik. Bizden farklı olarak burada cenazeyi mezara koyarken gitarla şarkı söyleniyor. Aslında bu tarz ortamı biraz olsun farklılaştırıp, kederi dağıtan bir tören daha güzel olabilir.

La Paz mezarlığı
La Paz mezarlığı

La Paz’da yüksek lezzetler;

Biz yemek severler için La Paz’da uğranmadan dönülmeyecek 3 yer bulduk. Birisi restoran, diğeri saltenacı (bir nevi ince hamurlu içi bol malzeme dolu poaça), sonuncusu ise bir cafe.

Luciernagas

Calle Commercio üzerinden Iglecia la Merced kilisesini yaklaşık 400-500 metre daha devam ederseniz La Paz’ın en iyi restoranlarından biri olan Luciernagas’a gelirsiniz. Cadde sanırım değişiyor ve Avenida İllimani oluyor. Restoran yolun sonunda küçük bir girişten yukarı çıkıyorsunuz. Hollandalı bir sahibi olan restoranın yemeklerini de Bolivya’lı eşi yapıyor. Porsiyonlar gerçekten çok büyük. Tavsiye üzerine bir kişilik karışık tabak söylüyoruz. 4 farklı çeşit yemek, pilav, patates haşlama, kremalı patates ve kocaman bir mücver ile geliyor. Yemekler birbirinden güzel. Bizim favorimiz tuzda kurutulmuş daha etini fırınlayarak pişirdikleri yemek okuyor. Onun haricinde sarı biber sosunda pişirilmiş tavuk, kırmızı biber sosunda pişirilmiş kıyma ve yumuşacık dana dili de gayet lezzetliydi. Bu karışık tabağın fiyatı 50 Bs ve iki kişiyi fazlasıyla doyuruyor. Şaraplar kadehi 16 Bs, bira 20Bs’den başlıyor. Çok lezzetli Bolivya yemekleri için değişilmez adres.

Luciernagas'da karışık tabak
Luciernagas’da karışık tabak

Pacena la Saltena

Calle Commercia üzerinde Iglesia la Merced’i geçer geçmez sağa dönüp aşağıya doğru inerseniz, Pacena la Saltena’yı göreceksiniz. Bolivya’nın meşhur içi sebze/et/tavuk dolu ince hamurlu poaça benzeri hamurişi, saltenadan yemeden Bolivya’dan ayrılmayın. Normalde sokak yemeği olan saltena sokaklarda çok daha basit ve ucuz bir iç ile hazırlanıyor. Burada ise etli ve sebzeliyi denedik. Her ikisinin içi de oldukça zengin, uzun uzun et ya da sebze suyunda pişirilmişti. En büyük özelliği ise içlerinin sulu olması. Isırdığınızda dikkatli olmazsanız resmen fışkırtıp, üstünüzü ve etrafı saltena suyuna bulayabilirsiniz. İki saltena, bir meyvesuyu 15 Bs. Genelde sabah tercih edilse de, biz öğlen yemeği olarak yedik ve gayet tok tuttu.

Saltena bir çeşit içi sos ile pişmiş etle dolu poaça
Saltena bir çeşit içi sos ile pişmiş etle dolu poaça

Cafe Torino

Bu bölgede keşfettiğimiz bir başka gurme noktası ise Cafe Torino. Murillo Meydanı’nın yanından aşağı inen Socabaya caddesini takip ettiğinizde 50 metre ilerinizde sağda çok şık ve sade bir mekan. Limonlu pie ve brownie ile bir Americano içip bizi de anarsınız. Tatlılar 10 Bs. Kahve 6 Bs.

Cafe Torino - La Paz
Cafe Torino – La Paz

La Paz’da çektiğimiz diğer fotoğrafları da aşağıdaki galeri de bulabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir