Güneşin dünyaya geldiği yer: Isla del Sol Adası – Bolivya

Paylaş:

Dünya’nın en yüksek gölü Titicaca’nın Bolivya tarafını da keşfetmek üzere Copacabana’ya gelmiştik. Copacabana güzel bir sahil kasabası. Beklediğimizden çok daha hareketli. Copcabana’ya 5 gün sonra Virgen de la Candelaria festivali için geleceğimizden sadece bir gece kalıp, ertesi sabah Isla del Sol’e geçtik. Adaya bir çok farklı firmanın günde iki sefer botları var. Sabah 8:30 ve öğlen 13:30. Ertesi gün sabah için bir kaç firmayla konuşup, birinden kişi başı 15 Bs’a aldık.

Adanın iki temel yerleşim yeri var. Birisi güneydeki Yumani, diğeri kuzeydeki Challapampa. Adada yapacağınız en güzel aktivite ise adanın güneyinden kuzeyine yürüyüş. Tabi arada İncalarla ilgili bir çok kalıntıyı ve müzeyi de geziyorsunuz.

Sabah teknemize gittiğimizde ufak bir sürprizle karşılaştık. Zaten bu coğrafyada sürprizle karşılaşmamak sürprizin kendisi oluyor. Tekne dolmuş, dışarıda yaklaşık 10 kişi bekliyordu. Herkes alıştığımdan olsa gerek gayet mutlu neşeli muhabbet ediyorlardı. Biz de onlara katıldık. 5 dakika sonra yeni bir tekne ayarladılar ve dışarıda kalanlar o tekneye bindik. Yaklaşık bir buçuk saat sonra Yumani’ye geldik.

Yumani, Isla del Sol
Yumani, Isla del Sol
Isla del Sol Bolivya’nın en turistik ikinci yeri diyebiliriz. İlki elbette Uyuni. Bu yüzden adadakiler turistlerin etinden sütünden ve hatta yününden faydalanmak için elinden geleni yapıyorlar. Örneğin adanın güneyine adım atmak 15 Bs. Güneyden kuzeye yürümek isterseniz 10 Bs, kuzeydeki Challapampa’ya köyüne giriş yine 15 Bs.

Biz adaya güneyden girip kuzeye yürümek ve kuzeyde konaklamak istediğimiz için Yumani’de indik. Adanın en büyük kasabası Yumani. Bazı cafelerde wifi bulmak bile mümkün.

Yumani'nin girişinde sizi İncalar karşılıyor
Yumani’nin girişinde sizi İncalar karşılıyor
Yumani’deki İnca merdivenlerinden çıkıp gölü yüksekten izledik. Daha sonra Yumani’nin tepedeki kısmını da geçerek ilerledik. Yürüyüş yolunun en zorlu kısmı Yumani’de çünkü göl seviyesinden yukarı tırmanmak zorundasınız 4000 rakımda bu da baya bir yoruyor. Yumani’nin bitiminde yol sağa kıvrılıyor ve adanın arkasını görebiliyorsunuz. İşte buradaki güzel cafelerde bir mola verip coca çayı veya kahve içmenin keyfi çok iyi. Devamında ise yol ikiye ayrılıyor eğer kuzeydeki İnca öncesi döneme ait kalıntıları görmek istiyorsanız, yolun solundan, bir an önce Challapampa’ya gitmek istiyorsanız, yolun sağından devam etmelisiniz. Eğer yolun sokundan devam ederseniz yüksekten ve müthiş manzaralarla devam ediyorsunuz. Ancak sağdan giderseniz, göl seviyesine inip, çok güzel plajlardan geçerek Challapampa’ya geliyorsunuz.

Yumani'den Challapampa'ya yürürken yol üzerinde bir çok güzel manzarayla karşılaşıyorsunuz
Yumani’den Challapampa’ya yürürken yol üzerinde bir çok güzel manzarayla karşılaşıyorsunuz

Biz önce kuzeyde bulunan kalıntıları ziyaret etmek istediğimiz için, soldaki yani yüksekteki yolu tercih ettik. Çok yokuş ve inişi olmayan bir yol. Biz keyfini çıkartarak acelemiz olmadığı için bolca durarak ilerledik. Ama yaklaşık 3-4 saatte kuzeye gitmek mümkün. Buradan da bir saatte Challapampas’a varıyorsunuz.

Yol üzerinde karnınızı doyurmak için kraker, bisküvi, bazen de sandviç satan birilerine rastlayabiliyorsunuz. Ancak yine de işinizi sağlama alıp, yanınızda yiyecek bir şeyler getirmekte fayda var. Tabi güneş kremi ve suyu da unutmayalım. Yüksekte olmak, her zaman soğuk ve üşümek anlamına gelmiyor. Güneşe yaklaştıkça yakıcılığı da artıyor. Kızarmış tavuk gibi gezen insanlar gördük. Dolayısıyla güneş koruyucunuzu mutlaka yanınıza alın.

Ada yerlilerinin konakladığı evlerden biri
Ada yerlilerinin konakladığı evlerden biri
Adanın kuzeyine geldiğimizde biletimizi alıp kutsal masa ve kutsal kayayı görmek için ilerledik. Önümüze çıkan meydanda kutsal masa etrafında tabure gibi taşlar dizilmiş halde duruyordu. İncaların bu masada insan kurban ettiğini söylüyorlar. Karşısındaki taş ise kutsal kaya ya da puma kayası olarak biliniyor. Kayada bir puma figürü olduğu söyleniyor. Ancak bu konuda da herkes ayrı bir şey söylüyor. Bileti aldığımız kişi pumanın kayanın sağında olduğu söyledi, masa civarlarında gördüğümüz bir görevli ortadaki açık renkli kısmın puma kafası olduğunu söyledi. Biz de biri büyük kayanın sol kısmında biri ise büyük kayanın önünde bulunan küçük kaya olmak üzere iki farklı puma bulduk. Ayrıca büyük kayanın orta sol kısmındaki üçgen parça da kutsal sayılıyor. Çünkü İncalar üç dünyaya inanıyorlar; ölülerin dünyası (yeraltı), şu an bizlerin yaşadığı dünya (yeryüzü) ve tanrıların dünyası (gökyüzü). Puma taşından sonra Chincana Labirentini görüyorsunuz. İncaların şehri olan bu piramidin içinde biraz gezip kaybolabilirsiniz. Bazı kapıların küçüklüğü dikkat çekici.

Chincana Labirentleri, Isla del Sol
Chincana Labirentleri, Isla del Sol
Kalıntıları gezdikten sonra yaklaşık bir saat yürüyerek Challapampa’ya vardık. Konaklama için bir kaç yere sorup, çok yorgun olduğumuzdan çok da dolaşmayarak gecelik 55 Bs’ye bir yer bulduk. Eşyalarımızı bırakıp, dünyanın en yüksek gölüne ancak dizlerimize kadar da olsa girdik. Eğer soğukta denize girebiliyorsanız burada da su gayet temiz ve güzel, burada da girebilirsiniz ancak biraz soğuk.

Kutsal Masa, Isla del Sol
Kutsal Masa, Isla del Sol
Akşam yemeği için de limanın olduğu kısımda bir restoranda çorba ve alabalık için 25’er Bs ödedik. Gündüz kavurucu sıcak olan adanın havası güneş battıktan sonra serinliyor. Polar ve montlarımızı giydiğimiz halde sahil kenarında biraz yürüdükten sonra üşüyüp, odamıza geçtik.

Isla del Sol'de gün batımı ve sahil
Isla del Sol’de gün batımı ve sahil
Adada bir çok sırtçantalı gezgin kamp kuruyor. Adanın çeşitli yerlerinde kamp için ortam müsait. Ama bir çoğu Challapampa’daki sahili tercih ediyor. Gündüz göle girip, akşam da göl kenarında müzik yapıp eğleniyorlar.

Isla del Sol'de bir çok kişi sahilde kamp yaparak konaklıyor
Isla del Sol’de bir çok kişi sahilde kamp yaparak konaklıyor
Ertesi sabah 8:30’daki bot ile Copacabana’ya döndük. Bir kuralı unutmamak lazım. Adaya geldiyseniz, geri döneceksiniz. Adalılar da bunu unutmamış. Geri dönüş bileti geldiğimizin iki katı. 30 Bs ve kesinlikle indirim yapmıyorlar. Mecburen almak durumundasınız.

Isla del Sol adası karaya göre biraz pahalı da olsa mutlaka uğranması gereken bir yer. Eğer uğrayacaksanız bir gece konaklamanızı da tavsiye ederiz. Aslında konaklama yapmazsanız gidiş dönüş biletini Copacabana’dan çok ucuza alabiliyorsunuz. Ama gidiş ve dönüşü aynı gün yapmak durumundasınız. Bu da adada koşturarak gezmek anlamına geliyor. Eğer bunu istemiyorsanız bir gece konakalama Isla del Sol’u tanımak ve tadını çıkartmak için gayet yeterli.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir