Gezginlerin Haccı: Machu Picchu

Paylaş:

Bir önceki yazımızda Machu Picchu’ya gitmenin farklı yöntemlerinden ve bizim gittiğimiz en ucuz yöntemin detaylarından bahsettik. Peki nasıl bir deneyimdi? Neler gördük? O kısmı da bu yazıda anlatacağız.

Sabah 5’de Machu Picchu’nun aşağı kapısı açıldı ve yaklaşık 300-500 kişilik sırayı teker teker içeri almaya başladılar. 1,5 saatte terler içinde kalarak Machu Picchu’nun olduğu dağa tırmandık. Yukarıda sırılsıklam olan tshirtünüzü değiştirmeniz için yedek kıyafet getirmeyi unutmayın. Eğer rehber ile gezecekseniz, çıktığınız bu nokta rehberiniz ile buluşma noktanız. Rehberiniz yoksa, bu noktada rehber de bulabilirsiniz. Kalabalık gruplarda rehber fiyatı 10-15 Sol arası. Bireysel istiyorsanız 150 Sol. Mutlaka pazarlık payı vardır. Biz rehbersiz gezdik. Aslında kalabalık grupla bir rehber tutmak isteğimiz vardı ama biz çıktığımızda neredeyse herkes rehberini bulmuştu. Dolayısıyla yeni grup oluşturmak için beklememiz gerekiyordu. Biz de beklemeden rehbersiz devam ettik.

Bir buçuk saatlik yürüyüş sırasında güzel manzaralara da tanıklık ediyorsunuz
Bir buçuk saatlik yürüyüş sırasında güzel manzaralara da tanıklık ediyorsunuz

Peru’nun sanırım en iyi çalışan sistemi Machu Picchu’da. Barkod okuyucu sistemler, pasaport kontrolleri vs. Bilet kontrol noktasından geçmemizin ardından orman yol devam etti. Yaklaşık 20 dakika daha ormandan yürüdük. Sonra aniden Machu Picchu belirdi. Biz sanki orman yol devam edecekmiş gibi düşünürken, bize sürpriz yaptı. Hafif sisli, ama bir o kadar da gizemli. Machu Picchu’ya ilk girdiğiniz yer tarım terasları. Buradan Machu Picchu şehrinin ve heybetiyle büyüleyen Huaynapicchu’nun manzarası harika görünüyor. Biz de yaklaşık bir saat burada durup görkemli şehri buradan izledik. İlk önce tül gibi bir sis tabakasıyla kaplıydı, daha sonra bu tül açıldı ve Machu Picchu pırıl pırıl parlamaya başladı.

Ağaçların arasından yürürken bir an karşınıza bu manzara çıkıyor
Ağaçların arasından yürürken bir an karşınıza bu manzara çıkıyor

Dünyanın yedi harikasından birisi olarak kabul edilen Machu Picchu 1450 yıllarında İnca İmparatoru Pachacuti’nin isteğiyle kurulmuştur. İncaların en görkemli şehridir. Yaklaşık 2500 metre rakımda etrafı kendinden daha yüksek dağlarla çevrili bir tepeye kurulmuş olan Machu Picchu şehrinin neden böyle zorlu bir coğrafyada kurulmuş olduğu hala belirlenememiştir. Ayrıca Machu Picchu’nun neden kurulduğu da ayrı bir gizem konusudur. Kimine göre ilk İnca şehri kimisine göre son İnca şehri, kimisi için kutsal topraklara adanmış bir şehir, kimisine göre kutsal bir şehir. Bunca bilinmezlik arasında aslolan bir gerçek var ki, Machu Picchu insan gözüyle görülebilecek en güzel manzaralardan biri. Etrafında Urubamba nehrinin geçtiği bir tepeye kurulmuş sihirli bir kale adeta.

Yağmur ve bulut ormanlarının arasında bir tepe Machu Picchu
Yağmur ve bulut ormanlarının arasında bir tepe Machu Picchu

Kurulduktan yaklaşık 100 yıl sonra İnca İmparatorluğu’nun İspanyollar tarafından ele geçirilmesiyle terk edilen bu şehir, ilk defa 1911 yılında Amerikalı bir tarihçi tarafından bulunmuş. İncaların kayıp şehrini arayan tarihçi Hiram Bingham, bölgedeki bir çiftçi ile tanışır. Çiftçi ona İncalardan kalma tarihi bir şehri bildiğini ve onu şehre götürebileceğini söyler. Böylelikle 450 yıldan uzun bir süre önce kurulup, daha sonra terk edilen şehir dünyaya bu çiftçi sayesinde tanıştırılır.

Machu Picchu'da bir saatimizi burada geçirdik, büyüleyici manzaranın tadını çıkarttık
Machu Picchu’da bir saatimizi burada geçirdik, büyüleyici manzaranın tadını çıkarttık

Machu Picchu’ya giriş noktamızda geçirdiğimiz bir saat sonrasında kalkıp şehri gezmeye başladık. önce yukarı kısmı gezmek istedik. Yukarıda göreceğiniz en güzel nokta kurulduğu zamanlarda şehre giriş kapısı olan Güneş Kapısı’nın bulunduğu yer. Yaklaşık 1 saat yürüme mesafesinde olan Güneş Kapısı, İnca Trail/Trekking yaptığınızda Machu Picchu’ya giriş noktanız. Bu noktadan Machu Picchu’yu vadiyle birlikte görme imkanınız oluyor. Ayrıca Aguas Calientes’den Machu Picchu’ya çıkan kıvrım kıvrım yol da bu manzaraya ayrı bir hava katıyor.

Machu Picchu Güneş Kapısı'ndan manzara
Machu Picchu Güneş Kapısı’ndan manzara

Daha sonra yeniden aşağıya doğru yürüyüp yemek molası verdik. Aslında Machu Picchu’da yemek yemek yasak. Bilinçsiz insanların doğaya bıraktıkları atıklardan dolayı bu tarz bir önlem almayı tercih etmişler. Alanda çöp kutusu da yok. Eğer bir çöpünüz olursa sizinle birlikte aşağı indirip atmanız gerekiyor. Her ne kadar iyi niyetli bir karar olsa da tüm günümüzü Machu Picchu’da geçireceğimiz için bir şeyler yemek zorundaydık. yanımızda getirdiğimiz sandviçlerimizi gizli ve hızlı bir şekilde kutu bir yerde yedik. etrafa her hangi bir zarar vermedikten, çevreye her hangi bir çöp bırakmadıktan sonra bir çok ziyaretçi gibi siz de sandviçinizi yiyebilirsiniz.

Machu Picchu'da bir çok noktada gözlem yeri bulunuyor
Machu Picchu’da bir çok noktada gözlem yeri bulunuyor

Daha sonrasında Machu Picchu şehrinin içine girdik. Uzaktan görünen o ihtişam yakından daha da büyüleyici bir hale geliyor. Machu Picchu dev granit kayalarının üstüste koyulmasıyla yapılmış. Arada her hangi bir harç malzemesi bulunmuyor. bu kayalar o kadar pürüzsüz ki bazılarının arasına kağıt bile sokmak imkansız. Kayalar kum kullanılarak pürüzsüz hale gelene kadar zımparalanmış. Her biri tonlarca ağırlığında olan bu kayalar tekerlek kullanılmadan Machu Picchu’ya getirilmiş. Bu kayaların en iyi örneklerini ama tapınakta görebiliyorsunuz.

Machu Picchu ana tapınak
Machu Picchu ana tapınak

Ana tapınağın hemen yanındaysa 3 pencereli tapınak bulunuyor. Daha önceki yazılarda bahsetmiştik 3 sayısı İncalar için çok önemli. Trilogia dedikleri üçleme bir hayat olgusuna inanıyorlar. Alt dünya ölülerin, yeryüzü bizlerin ve üst dünya ise tanrıların dünyası. üç pencere ise yine bu üç dünyayı temsil ediyor. Buradaki kayaların birbirine bağlanması ise göreceğiniz en enteresan tekniklerden birisi. taşları adeta puzzle motiflerinde kesip birbirlerine kilitlemişler.

Machu Picchu üç pencereli tapınak
Machu Picchu üç pencereli tapınak

Şehri gezerken bir çok kapıdan geçiyorsunuz bunlardan en etkileyici olanıysa şehre girerken ki ilk kapı. Özellikle üst kısmında bulunan dev tek parça taş “nasıl oldu da bu taşı o zamanlardaki ilkel tekniklerle bu seviyeye taşıyıp bu kapıyı inşa ettiler?” sorusunu akla getiriyor.

Machu Picchu Şehre Giriş Kapısı
Machu Picchu Şehre Giriş Kapısı

Machu Picchu’da bir diğer görülmesi gereken yer ise güneş saati. İncaların yaptığı güneş saati onların inancıyla güneşi gmkyüzündeki ekseninde tutar. Aynı zaman bu taş ekinoksları gösteren bir taş. Ekinoks günleri yani 21 Mart ve 21 Eylül tam öğle saatinde güneş bu taşın çıkıntısına dik gelir ve hiç bir gölge oluşturmaz.

Machu Picchu Güneş Takvimi - Inti Watana
Machu Picchu Güneş Takvimi – Inti Watana

Güneş tapınağı İnca şehirlerinin en önemli yapılarından biridir. İnca zamanlarında bu tapınağın şehri koruduğuna inanılırmış. Güneş tapınakları her zaman yarı daire şeklinde oluyor. Machu Picchu’daki güneş tapınağı büyük bir kaya üzerine inşa edilmiş olup, çapı 10 metre civarındaymış.

Güneş Tapınağı Machu Picchu
Güneş Tapınağı Machu Picchu

Son olarak Machu Picchu’da bulunan kutsal kayayı ziyaret ettik. Bu büyük kaya inanışa göre arkadaki dağ ile aynı şekildeymiş. Açıkcası biz tam benzetemedik. Ancak bu alan İncalar zamanında meditasyon ve ruhani ayinlerin yapıldığı alanlardanmış.

Kutsal Kaya - Machu Picchu
Kutsal Kaya – Machu Picchu

Machu Picchu’da geçirdiğimiz 8 saat rüya gibiydi. Yola çıkarken en çok görmek istediğimiz yer olan Machu Picchu’yu keşfetmenin mutluluğuyla geldiğimiz yoldan şehre geri indik. Bundan 500 yıl önce kurulan bu büyülü şehir sanırım gezimizin her zaman bir numaralı lokasyonu olarak kalacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Gezginlerin Haccı: Machu Picchu” için 4 yorum

 • 20 Nisan 2017 tarihinde, saat 05:56
  Permalink

  Harikasınız, çok güzel yazmışsınız?

  Yanıtla
 • 9 Mayıs 2017 tarihinde, saat 19:58
  Permalink

  Harika yazılar, harika bilgiler. Yazın Güney Amerika da olacağız. Aylardır aradığım ve birleştirmeye çalıştığım tüm bilgileri buldum yazılarınızda. Özellikle ücretler konusunda fikir vereni bulmak çok zor. Machu picchu ya ulaşım bu kadar faydalı anlatılabilirdi ancak. Huaynapicchu ya girmemişsiniz ama buna rağmen epey uzun sürmüş. Biz giremedik ama siz mutlaka girin der misiniz? Yoksa bu kadarı da yeterli mi? Çünkü hem önceden almamız gerekecek hem de masraf artacak çok kararsız kaldık.

  Yanıtla
  • 10 Mayıs 2017 tarihinde, saat 06:07
   Permalink

   Merhaba Ezgi, bu tarz bir geri dönüş almak ne kadar güzel. Verdiğimiz emeğin karşılığını bu şekilde aldığımızı hissediyoruz. Huayna picchu şehri bambaşka bir açıdan görmenizi sağlıyor. Biz gideceğimiz zamanı kestiremediğimiz için gidemedik. Ama bilet bulsaydık blogda yazdığımız gün huayna picchuya da çıkarsak gerçekten ölmüş olurduk. Eğer zamanınızı ayarlayabiliyorsanız çıkın deriz, ancak bir günde bu kadar yürüyüş çok olacağı için sabah machupicchu’ya çıkışı mutlaka otobüsle yapın. İnişi yürüyerek de yapabilirsiniz. Şimdiden iyi gezmeler.

   Yanıtla
   • 10 Mayıs 2017 tarihinde, saat 07:51
    Permalink

    Teşekkür ederim bu hızlı dönüş için ? Zamanımızı tahmin edebilirsek eğer alalım o zaman. Yazılarınızı merakla bekliyorum, iyi yolculuklar.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir