Machu Picchu’ya nasıl gidilir?

Paylaş:

Gezginler Machu Picchu’yu ziyaret ettiklerinde hacı olurmuş derler. Hakikaten bu kadar özel mi? Evet! Çok özel, çok güzel.
Nasıl gidilir peki? Konusu hep gezginler arasında da tartışma konusudur. Temel olarak gidiş ikiye ayrılıyor. İlki 3-4 gün süren trekkinglerle Machu Picchu’ya yürümek. Bu da kendi arasında ikiye ayrılıyor. Birincisi Salkantay trekking. 4 gün 3 gece yürünüyor. En güzel anı Salkantay dağını ve buzulları görmeniz. Ancak hava bulutlu/sisliyse göremeyebiliyorsunuz da. Harika yollardan geçip 3. gün Machu Picchu köyü olarak bilinen Aguas Calientes’e varıyorsunuz. 4. Gün sabah erkenden köydeki diğer konaklayanlarla birlikte Machu Picchu’ya çıkıyorsunuz. Dönüşünüz iki türlü oluyor: trenle veya otobüsle. Tren seçerseniz yaklaşık 70-80 dolar fazla veriyorsunuz. Trenin saati de önemli. Öğleden sonra olan tren panoramik camlarıyla dönüşünüzde çok güzel manzara sunarken, gece treni Machu Picchu’da daha çok kalabilme imkanı veriyor. Otobüsle dönerseniz de Machu Picchu’yu yarım gün gezebiliyorsunuz ki otobüsün kalktığı Hidroelectrica’ya yürümeniz 3 saat. Otobüsler genelde 15:00’da kalkıyor. Elbette turları alırken bir gün fazla kalıp, Machu Picchu’nun tadını akşama kadar çıkartıp, ertesi gün otobüsüyle dönebiliyorsunuz. Salkantay trekkinginin günlük olarak her hangi bir kişi sınırlaması yok. Dolayısıyla rezervasyona gerek olmayan bir trekking. Ayrıca Salkantay yolunu kendiniz de yapabilirsiniz. Tabi 4 gün boyunca su, yemek ve çadırınızı taşımanız gerekiyor. Tur firmasıyla yaptığınızda kişi başı 6 kiloyu beraberinizdeki eşeklere yükleyebiliyorsunuz. Salkantay turu her şey dahil, otobüs dönüşlü haliyle 165 $’a bulabiliyorsunuz. Gitmeden önce tur firmasını internetten ve Perunun resmi turizm ofisi iPeru’dan araştırın. Tur firmasıyla ilgili şikayetleri ve daha önce yaşanan sıkıntıları iPeru sizlere detaylı olarak veriyor.

Hidroelectrika'dan Aguas Calientes'e yürümek 3 saat sürüyor
Hidroelectrika’dan Aguas Calientes’e yürümek 3 saat sürüyor
İkinci trekking ise Inca Trail. 3 gün sürüyor ve 3. gün sabahı Machu Picchu’ya Güneş Kapısı’ndan giriş yapıyorsunuz. Inca Trail günde 200 kişi kapasiteli. Dolayısıyla erken rezervasyon şart. Bu yola özel izinle girildiği için kendi başınıza yapma imkanınız da yok. Fiyatı da Salkantay’ın en az iki katı. Dolayısıyla eğer Machu Picchu’ya gideceğiniz tarihi önceden biliyorsanız ya da şansınız yaver gidip turlarda boş yer varsa Inca trekking yapma şansınız olabilir. Bizim gittiğimiz dönemde önümüzdeki bir iki hafta için yer yoktu. Uzun ve konaklamalı trekkingler ile Machu Picchu’ya çıkmanın yolları bunlar.

Machu Picchu’ya çıkmanın bir diğer yoluysa trekking harici turlar. Cusco merkezde bu turlardan onlarcasını bulabilirsiniz. Temel olarak size tren ya da otobüs ile gidiş dönüş, Machu Picchu’ya giriş bileti, günübirlik gitmiyorsanız konaklama ve yemek sağlıyorlar. Bir de rehber. Yine bu turizm acentaları tüm bu hizmetleri ayrı ayrı da satabiliyorlar. Mesela sadece gidiş dönüş ulaşımı 50-60 Sol’e alınabiliyor. Rehber isterseniz 15-20 Sol. Konaklama da 35 Sol civarı. Eğer çok zamanınız yoksa trenle günübirlik tur yapmak da mümkün. Otobüsle 1 gece konaklamalı tur fiyatı 85 $’a kadar inebiliyor. Sabah sizi otelinizden alan bu turlar öğle ve akşam yemeğinizi, konaklamanızı, sabah kahvaltınızı ve öğlen için sandviçinizi, Machu Picchu girişinizi ve rehberlik hizmetinizi içeriyor. Bunu kendiniz yaparsanız 10-15 $ daha ucuza geliyor. Bu şekilde Machu Picchu’da yarım gün duruyorsunuz. Bu da bizce yeterli değil. Bu yüzden ulaşımı bir sonraki güne sarkıtabiliyorsunuz. Dolayısıyla tüm gün Machu Picchu’da gezip bir gece daha konaklayıp ertesi gün rahat rahat dönebilirsiniz.

Aguas Calientes'e yürürken Machu Picchu Dağı'nı hiç görmediğiniz bir açıdan görebiliyorsunuz
Aguas Calientes’e yürürken Machu Picchu Dağı’nı hiç görmediğiniz bir açıdan görebiliyorsunuz
Biz nasıl gittik? En ucuz yöntemle elbette 🙂 yalnız bir o kadar da keyifli bir yol. Cusco’daki tur firmalarından gidiş dönüş otobüs bileti aldık. Kişi başı 50 Sol. Otobüsler Cusco’da kaldığınız hostelden sizi alıp geri bırakıyorlar. Biz Calca’da kaldığımız için otobüse Urubamba’dan bindik. Yaklaşık 4-5 saatte Hidroelectrica’ya geliyorsunuz. Öğlen yemek için Santa Teresa’da mola veriyorlar ve 10-15 Sol’e çorba ve ana yemek yiyorsunuz. Kendi yemeğinizi getirdiyseniz onu da yiyebilirsiniz. Bütçeyi iyice kısabilirsiniz böylelikle. Hidroelectrica otobüsle gidilebilen son nokta. Daha sonra Machu Picchu köyüne yani Aguas Calientes’e yürüyorsunuz. Yol çok güzel. And Dağları’nın arasından muz tarlaları, kahve plantasyonları, nehir üzerinden demir köprülerden geçme, tünellerden geçme ve Machu Picchu’yu aşağıdan bambaşka bir manzara eşliğinde görme. Hepsi yürüyüşe dahil. Arada tren gelirse çok hoş fotoğraflar da çekiyorsunuz.

Hidroelectrica'dan Machu Picchu'ya tren yolunun kenarından yürüyorsunuz
Hidroelectrica’dan Machu Picchu’ya tren yolunun kenarından yürüyorsunuz
3 saatlik düz yürüyüş sonrası Aguas Calientes’e geldik. Kalacak yer için etrafta sormaya başladık. En son termalin olduğu bölgede 5 kişilik odada kişi başı 15 Sol’e yer bulduk. Şehir içinde fiyatlar haliyle yüksek ancak 15 Sol’e çorba ve alabalık menüsü yiyebiliyorsunuz. İsminden anlaşılacağı üzere köyde termal sular mevcut. Giriş 20 Sol.

Yemekten sonra ertesi gün için alışveriş yapıp, sandviçlerimizi hazırlayıp, yattık.

Aguas Calientes köyünün meydanı
Aguas Calientes köyünün meydanı
Machu Picchu’ya köyden otobüsle ya da yürüyerek gidebiliyorsunuz. Otobüs tek yön 12 $. Yürümek isterseniz o da 1,5 saat tırmanış şeklinde geçiyor. Gün doğumunu yakalamak istiyorsanız bizim gibi sabah 4’de uyanıp, yürümeye başlamanız gerekiyor. Tabi bulunduğu coğrafya nedeniyle görüp göremeyeceğinizin garantisi yok. Çünkü Machu Picchu bulut ve yağmur ormanlarının arasında yer alıyor. Dolayısıyla sis olma ihtimali yüksek. Nitekim sis yoğunluğundan dolayı biz gün doğuşunu göremedik.

Sabah erken saatte sis sebebiyle gün doğumunu kaçırdık
Sabah erken saatte sis sebebiyle gün doğumunu kaçırdık
Köyden alt girişe yürümeniz 20-30 dakikanızı alıyor. Karanlık olduğu için el ya da kafa feneri şart. Alt giriş saat 5’de açılıyor. Kalabalık çok fazla. Biletler ilk burada kontrol ediliyor. Bu arada biletlerden bahsetmeyi unuttuk. İki tip bilet var. Tam gün ya da yarım gün. Tam gün bilet 152 Sol. Yarım gün bilet sadece öğlen 13:00’dan sonra girmek için ve fiyatı 100 Sol. Eğer uluslararası öğrenci kimliğiniz varsa öğrencilere %50 indirim var. Ancak okul kimliği değil, ISIC öğrenci kimliği gerekiyor. Bu kimlik bir çok yerde daha gerekli o yüzden öğrenciyseniz mutlaka bunu çıkartıp tura öyle başlamakta fayda var. Ayrıca Machu Picchu’da bulunan iki dağ Huaynapicchu ve Montana’nın biletleri de ayrı satılıyor. Özellikle Huaynapicchu çok tercih edildiği için boş sezonda bile biletini 10-15 gün önceden almak gerekiyor. Çünkü günlük yine maksimum 200 kişinin çıkmasına izin veriyorlar. Montana ise daha az rağbet gördüğünden rahatça bulunuyor. Bunlardan birini yapmak istiyorsanız giriş biletine ek olarak 50 Sol daha ödemeniz gerekiyor. Biz Huaynapicchu’yu istiyorduk ancak bilet bulamayınca vazgeçtik.

Huaynapicchu tepesine çıkmak için önceden rezervasyon şart
Huaynapicchu tepesine çıkmak için önceden rezervasyon şart
Alt kapı sabah 5’de açıldı ve tırmanmaya başladık. Yaklaşık 1,5 saatte yukarıdaydık. Oldukça yorucu bir tırmanış. Özellikle Huaynapicchu veya Montana’ya çıkacaksanız Machu Picchu köyünden yukarıya otobüsle gitmenizi tavsiye ederiz. Sisli olduğu için güneşin doğuşunu görememiştik ama zaten yukarıda 6:30’da olduğumuz için biraz geç kalmış da oluyoruz. Dolayısıyla erkenden otobüse binip giderseniz hem yorulmamış, hem de gün doğumunu yakalayabilme şansına sahip olmuş olursunuz.

Machu Picchu’ya çıkan tüm yolları anlattık. Artık karar sizin. Machu Picchu giriş biletleri ve tren biletleri için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. Giriş biletleri online satın alınabiliyor. Ancak ufak bir komisyon vermek durumunda kalıyorsunuz. Biletinizin mutlaka kağıt baskısı olmak zorunda bunu da bilet gişelerinden çıktı alabiliyorsunuz. Bilet gişeleri Aguas Calientes ve Cusco’da mevcut.

Machu Picchu giriş bileti

www.machupicchu.gob.pe

Machu Picchu’ya giden trenler

www.perurail.com

www.incarail.com

Machu Picchu’ya nasıl gidilir?” için 2 yorum

 • 22 Ocak 2018 tarihinde, saat 15:19
  Permalink

  Merhaba, anlatımınız için teşekkürler. Cusco’dan Machu Pichu’ya nasıl gittiniz? Ayrıntılarını verebilir mısınız?

  Yanıtla
  • 22 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:33
   Permalink

   Yazıda belirttigimiz gibi Cusco’dan araç gidiş dönüşü alıp tren yolundan ulaştık. Eger bütçe sıkıntınız yoksa tren ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir