Ollantaytambo – Peru

Paylaş:

Moray ziyaretimizin ardından kalan üç kalıntıyı da gezmek için aldığımız Pisac, Ollantaytambo ve Chichero turunun ikinci durağı Ollantaytambo’ydu. Zaten rehber Chinchero’nun restorasyon için kapalı olduğunu, onun yerine lama ve alpaca yününden yapılan kazak atölyesini ziyaret edeceğimizi söyledi. Biz de hem ilgimizi çekmediği için, hem de Calca’ya dönüşümüzü kolaylaştıracağı için Ollantaytambo’dan sonrasına katılmadık. Buradan minibüsle Calca’ya döndük.

Ollantaytambo Kalıntıları
Ollantaytambo Kalıntıları

Ollantaytambo Ollantay ve Tambo sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Ollantay bir isim, tambo ise Quechua dilinde dinlenme yeri anlamına gelmektedir. Ollantay İnca ordusunda köylü bir general ve 9. İnca kralı Pachacuntek’in kızına aşık olmuştur. Birlikte olmaları imkansızdır. Ollantay buraya gelip, bir şehir inşa etmeye başlamış, halkın da yardımıyla bugünkü Ollantaytambo’yu kurmuştur. Şehir lama şeklindedir. Güneş tapınağı lamanın kafası, hemen yanındaki tarım terasları ön gövde arkada bulunan tarım terasları ise arka gövdedir. Lama İncalarda kutsal bir hayvan olduğu için şehir de halk tarafından kutsal görülmüştür. Kral Pachacuntek ölünce Ollantay muradına ermiş, kralın kızıyla evlenmiştir.

Ollantaytambo'nun tersından görülen manzara
Ollantaytambo’nun tersından görülen manzara

Ollantaytambo’nun kurulduğu dağın karşısındaki dağda taştan bir silüet görünür. Bu silüet, İncaların en önemli tanrısı Wiracochan ya da Tunupa adıyla bilinen tanrının silüetidir. Aslında bu tarz benzetmeleri genelde görmekte çok zorlanırız. Ancak bu sefer rehber bahsederken bile hemen gördük.

Tarım teraslarını tırmanıp, güneş tapınağına çıkıyoruz. Güneş Tapınağı, 80 tonluk altı adet taş ile yapımına başlanmış ancak yapımı tamamlanamamış. Bu büyük taşların arasındaysa ince uzun küçük taşlar dikkati çekiyor. Bu taşların konulmasının sebebi İncalar her 300 yılda bir deprem yaşadığı için, deprem sırasında büyük taşların birbirine çarpıp kırılmaması.

Yarım kalan güneş tapınağı
Yarım kalan güneş tapınağı

Soldan dördüncü taşta bulunan 3 basamaklı merdiven işareti, trilogyi yani 3 farklı dünyayı sembolize eder. Bu üç dünya; gök, yeryüzü ve yer altıdır. Gök tanrıların, yeryüzü bizlerin, yer altı ise ölülerin dünyasıdır. Bir yandaki taş da ise tam olarak belli olmamakla birlikte 3 tane puma kafası görüldüğü sanılmaktadır. İncalar, bu dev taşları aynen Mısırlıların yaptığı gibi kütükler üzerinde bir rampadan taşımışlar.

Şehrin yapımında kullanılan taşlar karşıda bulunan dağdan taşınarak getirilmiş
Şehrin yapımında kullanılan taşlar karşıda bulunan dağdan taşınarak getirilmiş

Güneş tapınağından sonra diğer tarım teraslarını da gezerek su tapınağına indik. Su tapınağında serbest halde dolaşan bir kaç lama gördük. Bir sonraki durak olan Chinchero’ya kapalı olduğu için gidemedik, o yüzden biz turdan ayrılıp biraz Ollantaytambo sokaklarında turladık.

Ollantaytambo Su Tapınağı
Ollantaytambo Su Tapınağı

Ollantaytambo’nun da çok güzel bir pazarı var. Turdan bağımsız olarak ziyaret edilebilecek bir yer. Ayrıca Ollantaytambo belki bir iki gece konaklamayı da hakkedecek kadar güzel bir köy.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir