Maras Tuzlaları – Peru

Paylaş:

İsim benzerliği sebebiyle her seferinde Maraş olarak söylediğim yer. Tuzlalar İnca döneminden daha eskiye dayanıyor. İncalar kutsal vadiye geldiklerinde bu tuzlalarda tuz üretmeye başlıyorlar. O dönemlerde tuz elbetteki değerli. Çünkü yemekleri saklamak ve kurutmak için kullanılıyor. Maras tuzlaları, Maras köyünün 10 km kadar uzağında. Biz Calca’da kaldığımız için önce Urubamba’ya gelip, sonra Ollantaytambo minibüsüyle tuzlalara giden kavşağa gittik. İlki kişi başı 1,5 Sol, ikincisi 1 Sol. Girdiğimiz yerden yaklaşık bir saat yürüyerek tuzlalara varılıyor. Burada giriş için kişi başı 10 Sol ödüyorsunuz.

Maras Tuzlaları
Maras Tuzlaları

Tuzlalar dağ yamacına kurulmuş 3-5 metrekarelik havuzlar. Dağdan çıkan tuzlu su bu havuzlara dolduruluyor. Güneşle birlikte kuruyan tuzlar da toplanıp işlenmek üzere hemen tuzlanın yukarısında bulunan imalathaneye getiriliyor.

Tuzlada bulunan havuzlar
Tuzlada bulunan havuzlar

Tuz havuzlarının arasında yürüdükten sonra aslında tuzlanın cusco tarafında olan ana girişine geldik. Tuzlaları yaklaşık 1 saatte gezebiliyorsunuz.

Tuzlar havuzların bulunduğu kenarlara yapışıyor
Tuzlar havuzların bulunduğu kenarlara yapışıyor

Buraya kadar gelmişken tuzlalara yakın olan Moray kalıntılarını da ziyaret edebilirsiniz. Aslında Maras ve Moray’ı ziyaret için Cusco’daki tur firmalarını da tercih edebilirsiniz. Bir günde her iki yeri de gezdiriyor. Ulaşım ve rehberlik hizmeti için de 25 Sol alıyorlar. Pazarlıkla biraz daha düşürmek mümkün. Biz Calca’da kaldığımız için bu turlara katılamadık. Bu da tuzladan sonra Moraya’ nasıl gideriz sorusunu doğurdu. Çünkü tuzlanın olduğu yer çıkmaz yol. Yani gelen tuzla için geliyor ve geri dönüyor. Bir çoğu da tur firması. Biz de bu tur minibüslerinden birine bizi yol ayrımına kadar bırakmasını rica ettik. Sağolsun bıraktılar. Oradan otostop çekmeye başlamıştık ki, bir minibüs geldi. Toplam 1 Sol’e Maras köyüne bıraktı. Bir yemek molasının ardından da yaklaşık 1,5 saat yürüyerek Moray kalıntılarına geldik. Moray’ı ayrı bir yazıda anlatacağız.

Biriken tuz kayalarını kıran işçiler
Biriken tuz kayalarını kıran işçiler

Eğer Cusco’da kalıyorsanız bir tur ile tuzlaları ve Moray’ı gezmenizi tavsiye ederiz. Ama eğer başka bir şehirdeyseniz, Urubamba ve Ollantaytambo arasındaki yol üzerindeki kavşaktan yürüyerek gidebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir