Kutsal Vadi’de Bir Türk Evi: Vamoss

Paylaş:

Vamoss’u ilk duyuşumuz Bogota’da büyükelçimizi ziyaret ettiğimizde olmuştu. Gezimizin Peru ayağı için bize tavsiye verirken kutsal vadide bulunan bir evden bahsetti. 4 yıl önce buraya gelip yaşamaya başlayan Arda Kurtoğlu evinin kapılarını gezginlere ve ziyaretçilere açmış. Kendisi de eski bir gezgin olan Arda 2009 yılında Güney Amerika’yı gezip kutsal vadide kalmaya karar kılmış. Gezi sonrası Türkiye’ye dönüp bir iki yıl sonra yeniden ve bu sefer temelli gelmiş. Geliş o geliş. Kutsal vadideki Calca köyünde Vamoss Experience ismiyle bir seyahat ve konaklama deneyimi paylaştığı bir ev kurmuş. Buralara yolu düşen herkese kapısı açık. Uygun bir ücretle evde kalabiliyorsunuz. Gezginlere ise ayrı bir güzellik yapıp fiyatları neredeyse yarıya düşürüyor. Bunun haricinde Güney Amerika’da turlar düzenliyor.

Soldan sağa; biz, Arda, Atilla, Fatih
Soldan sağa; biz, Arda, Atilla, Fatih

Peru’nun en ilgi çekici bölgesi olan Cusco ve civarında biz de zaman geçireceğimiz için Vamoss evine geldik. Niyetimiz etrafı gezip bir hafta sonra da yolumuza devam etmekti. Ancak Vamoss evinin çok güzel bir elektriği var ve biz neredeyse 20 gün kaldık. 3 aydır yolda olduğumuz ve hızlı ilerlediğimiz için bu 20 gün bize çok iyi geldi. Bir çok yeni şey öğrendik, özlediğimiz Türk mutfağına kavuştuk. 3 aydır tadını unuttuğumuz yoğurt ve zeytini hatırladık. Müzikler yaptık, termale gittik, tavla oynadık. Kısacası 20 günlük küçük bir Türkiye yarattık kendimize.

Vamoss evinin bahçesi
Vamoss evinin bahçesi

Vamoss evi Calca köyünde. Her ne kadar turistik olmasa da Calca merkezi bir yer. Pisac’a yarım saat, Cusco’ya bir buçuk saat. Civardaki tüm yerleri burada kalarak gezdik. Machu Pichu için otobüse Urubamba’dan bindik. Calca Urubamba arası yarım saat.

Calca
Calca

İlk üç ayımız gayet hızlı ve yorucu geçtiği için, Vamoss’da dingin bir hayat bize iyi geldi. Bu civarlara yolu düşen herkese tavsiye ederiz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir