Cusco – Peru

Paylaş:

Arequipa’dan yaptığımız gece yolculuğu gayet güzel geçti ve sabah 7:30’da Cusco terminalindeydik. Aslında amacımız Ollantaytambo’da 6 Ocak günü olduğunu internetten bir iki kaynaktan okuduğumuz, Reyes festivaline gitmekti. Ancak festival konusunda kesin bilgi bulamadığımız için saat 9’u bekleyerek iPeru turizm ofisine sorduk. Onlar da bunun dini bir festival olduğunu ve aslında bir çok kasabada kutlandığını söyledi. Ollantaytambo’da ise biraz daha kalabalık kutlanıyormuş. Ancak Cusco Ollantaytambo arası 2 saat. Hemen yola çıksak ancak öğlen orada olabilecektik. Bu festivalse genelde sabahları kutlanırmış. Dolayısıyla turist görevlisi geç kaldığımızı söyledi. Biz de günü Cusco’da harcayıp, bu bölgede esas kalacağımız nokta olan Calca’daki Arda Kurtoğlu’nun projesi Vamoss evine gitmeye karar verdik. Cusco İncaların en büyük şehirlerindenmiş. Özellikle İnca zamanından kalan duvarlarıyla meşhur bir şehir.

Cusco'da İnca duvarları
Cusco’da İnca duvarları

Bu duvarlardan en meşhuru ise Cusco’nun merkezindeki Plaza de Armas’da bulunan Templo de la Sagrada Familia kilisesinin sağındaki Hathunrumiyoq sokağında bulunuyor. Bu sokağa girdiğinizde muhtemelen insanların önünde fotoğraf çektirdiği bir bölüm göreceksiniz. Buranın özelliği buradaki taşın tam 12 köşesinin olması. Bu duvarı gördüğünüzde zaten bu nasıl bir mühendisliktir anlamakta zorlanacaksınız ancak 12 köşeli taşı gördüğünüzde artık anlamaya çalışmayıp, saygıyla İncaları anacaksınız. Taşlar o kadar muazzam dizilmiş ki aralarına kağıt bile sokmak zor. Taşları birbirine yapıştıran hiç bir şey yok. Sadece üst üste dizilmiş taşlardan oluşan bir yapı. Ancak bu çok sayıda kenar olması taşların birbirine kilitlenmesini sağlayarak sağlam bir yapı oluşturuyor. Duvarın ilerisindeki köşe ise ayrı bir büyüleyici. Köşeleri yuvarlaklaştırılmış taşlar kullanılarak duvarın yan sokakta devam ettiğini görüyorsunuz. Bu sokakta ayrıca bir çok hediyelik eşya dükkanı da bulabilirsiniz.

Hathunrumiyoq sokağındaki 12 köşeli İnca taşı
Hathunrumiyoq sokağındaki 12 köşeli İnca taşı

İnca duvarlarının bulunduğu ikinci yer ise yine Plaza de Armas’da ki diğer kilise Iglesia de la Compania de Jesus’un solundaki İntikijllu sokak. Bu sokaktaki duvar diğeri kadar etkileyici olmasa da işçiliğe hayran bıraktırıyor.

Plaza de Armas yakınlarında görülmesi gereken bir diğer nokta ise San Blas mahallesi. 12 köşeli taşın bulunduğu sokağı yukarı doğru çıktığınızda bir blok ileride sokakların daraldığını fark edeceksiniz. İşte bu dar sokaklı, bohem cafelerin bulunduğu, takı işçiliğinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz mahalle San Blas. Ara sokaklarında dolaşın, bir kafede Peru üretimi kahvenizi için, sokaklardaki ya da dükkanlardaki takı sanatçılarının muhteşem taşlarla yaptığı kolyelerden alın ve San Blas’ın keyfini çıkartın.

San Blas Mahallesi - Cusco
San Blas Mahallesi – Cusco

Bu sokakları gezdikten sonra bastıran yağmur ile birlikte kendimizi İnca Müzesine attık. Burası hem İnca öncesi, hem de İnca dönemini anlatan güzel bir müze. Girişi 10 Sol. Dönemden kalan bir çok kalıntı ve Peru coğrafyasında yaşamış farklı kabileleri anlatan ayrı kesimleri bulunuyor.

İnca Müzesi'nde kilim dokuyan bir yerli
İnca Müzesi’nde kilim dokuyan bir yerli

Buradan sonra ara sokaklarda yürüyerek önümüzdeki 10 gün yapacağımız farklı gezilerle ilgili bilgileri tur acentalarından aldık.

Plaza de Armas meydanında bulunan Templo de la Sagrada Familia Kilisesi
Plaza de Armas meydanında bulunan Templo de la Sagrada Familia Kilisesi

Daha sonra Plaza de Armas’dan yürüyerek 10 dakika uzaklıkta bulunan San Pedro Pazarı’nı gezdik. Bir çok hediyelik eşya, alpaca ve lama yününden kazaklar, pançolar, halılar ve daha niceleri. Ayrıca yiyecek, baharat ve farklı gıda ürünlerinin bulunduğu bir bölümü de var. Ayrıca hediyelik eşya pazarı olan Centro Artesanal de Cusco’ya da uğradık. Hediyelik eşya sektörü Cusco’da çok gelişmiş. Ancak fiyatlar çok fark edebiliyor. Genelde her yerde ürünler aynı ve fiyat bazen iki dükkan arasında 2 kat değişebiliyor. Alışveriş yapmadan mutlaka en az 3-5 dükkan gezin ve en ucuz fiyat verenin %30 altına o ürünü alabileceğinizi unutmayın.

Cusco sokaklarında bir Peru yerlisi
Cusco sokaklarında bir Peru yerlisi

Cusco’da görülmesi gereken son yer ise Qoricancha Tapınağı ve Harabeleri. Biz saat geç olduğu için içini gezemedik ancak giriş 15 Sol. Cusco’daki en önemli İnca harabesi. Yol üzerinden görünen güneş tapınağıyla yetinen biz buradan Calca’ya geçmek üzere yola çıktık.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Cusco – Peru” için 2 yorum

 • 23 Mart 2017 tarihinde, saat 11:59
  Permalink

  Yeni planım g Amerika üzerine , bolca sitenizde gezineceğim anlaşılan 🙂 çok faydalı bir anlatım olmuş tebrik ederim .

  Yanıtla
  • 23 Mart 2017 tarihinde, saat 22:38
   Permalink

   Çok teşekkür ederiz, elimizden geldiğince deneyimlerimizi paylasmaya çalışıyoruz. Sosyal medya üzerinden de diğer fotoğraflarımıza ulaşabilirsiniz. Sevgiler

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir