Canyon del Colca ve Kanyonların Şehri Arequipa – Peru

Paylaş:

Nazca’dan Cruz del Sur firmasıyla kişi başı 70 Sol’e geldiğimiz Arequipa yolculuğu 10 saat sürdü. Otobüsten inip kanyon’un olduğu bölgeye giden otobüslere baktık. Şansımıza 1-2 saat içinde kalkan bir tanesi vardı. Biz de Arequipa’yı gezmeden önce kanyonu gezelim istedik.

Canyon del Colca dünyanın en derin ikinci kanyonu. Birincisi de zaten hemen komşusu olan Cotahuasi. Ancak turizmi yapılan kanyon Colca. Biz de Arequipa’yı kanyon sonrasına bırakarak kanyonun bulunduğu köy olan Cabanaconda’ya otobüs biletlerimizi aldık. Andalucia firmasının sabah 9:30 otobüsü bulunuyor. Kişi başı 17 Sol. Otobüs önce Chivay’a oradan da Cabanaconda’ya geçiyor. Normalde Chivay 3 saat, Cabanaconda bir 3 saat daha sürüyor. Ancak yol çalışmaları yüzünden biz Chivay’a 5 saatte geldik. Cabanaconda’ya gelişimiz de 8 saati buldu. Planımız erken gelseydik direk kanyona inip orada konaklamak olacaktı. Ancak geç geldiğimiz için Cabanaconda’da konaklayıp, ertesi gün kanyona inmeyi hedefledik. Bir kaç hostelle konuştuktan sonra, Qurpawasi Hotel’de kalmaya karar verdik. İki kişilik oda kahvaltı dahil 60 Sol’den pazarlıkla 40 Sol’e indi. Akşam yemeğimizi de otelde yedik. Çorba, et ve patatesten yapılan bir yemek ve pilav 8 Sol. Yemekler gayet lezzetli, yanında da sıcak içeceğiniz ücretsiz. Hava soğuk olduğu için tarçınlı ve karanfilli çay içimizi ısıtıyor. Otobüsün geç gelmesi bizi dönüş için biraz düşündürüyor. Çünkü döneceğimiz günün akşamına Cusco’ya biletimizi aldık ve otobüsümüz saat 8’de. Eğer kanyona inip, orada kalırsak, ertesi sabah çok erken kalksak dahi dönüş yolu 4-5 saat civarında olduğu için Cabanaconda’dan kalkan 11:30 otobüsüne ancak yetişebiliyoruz. Eğer o da gelişteki gibi geç kalırsa Cusco otobüsümüzü kaçırmamız olası. O yüzden kanyona günübirlik gitmeye karar verdik. Böylece Cabanaconda’dan daha erken kalkacak otobüsleri yakalayabilir hatta gitmekten vazgeçtiğimiz Cruz del Condor’a da gidebilirdik.

Colca Kanyonu'nu çevreleyen dağlar
Colca Kanyonu’nu çevreleyen dağlar

Ertesi sabah saat 5:30’da kalkıp kanyona doğru yola çıktık. Kanyona girmek için Boleto Turistico biletini almanız gerekiyor. Bu bileti ana meydandaki dükkanlara sorarak bulabilirsiniz. Bileti alıp bir de kendinizle bir selfisini yapın ki kaybolma ihtimaline karşı sordukları zaman gösterebilesiniz. Kanyona Sangalle bölgesinden girmeye karar verdik. Okuduğumuz ve konuştuğumuz kaynaklar buraya inişin 2-2,5 saat, dönüşün de 4-4,5 saat olduğunu söylemişlerdi. Seyahat boyunca kullandığımız uygulamamız maps.me yine bizi bu trekkingde de yanlış yola sapmaktan kurtarıyor. Gerçi yol çok karmaşık değil ama bazı yerlerde çatallar oluyor. Biraz yavaş yürüdüğümüz için biz Sangalle’ye 3,5 saatte ulaştık.

Colca Kanyonun'a giden yola başlangıç
Colca Kanyonun’a giden yola başlangıç

İnerken yanınıza kişi başı günlük 2,5 litre su almanızı öneririz. Aşağıda fiyatlar gayet pahalı. Sangalle’de Paraiso Las Palmeras Lodge’a gidip yorgunluğumuzu atmak için havuza giriyoruz. Kişi başı 5 Sol. Öğlen yemeği de kişi başı 15 Sol. Güzel bir çorba ve yumurtalı sebze kavurması yanında da pilav geliyor. Bir önceki gece, yarı fiyatına yediğimiz etli yemeği hatırlayınca biraz üzülüyoruz tabi. Ama geldiğimiz yolu ve şartları düşününce fiyatlar gayet normal. Sangalle’de bir evde konaklamak isterseniz kişi başı 20 Sol. Evde konakladığınızda yemekler hem daha iyi, hem de daha uygun fiyatlı oluyor.

Canon del Colca
Canon del Colca

Paraiso Las Palmeras Lodge’da yaklaşık 3 saat geçirip, geri Cabanaconda’ya dönmek için yola çıktık. Dik bir dağdan inmek de, çıkmak kadar zormuş. Çünkü çıkışta daha az zorlandık diyebiliriz. Tek sorun bulunduğumuz irtifa dolayısıyla nefes almak bir hayli zorlaşıyor bu da kalp çarpıntısına yol açıyor. Yüksek irtifa hastalığı ve yüksekte daha rahat nefes alabilmek için bu coğrafyalarda coca yaprağı çiğneniyor, çayı yapılıp içiliyor. Coca kokain yapılan bitki. Ancak yapraklarının hiç bir şekilde uyuşturucu bir etkisi yok. Zaten coca yaprağı bu coğrafyada yasal. Biz de yol boyunca ağzımızda coca yaprakları, çiğneye çiğneye tırmandık. Ciddi anlamda nefes almayı rahatlatıyor. Bazen coca yapraksız çıktığımız kısımlarda yeniden nefes nefese kalıyorduk. Dolayısıyla yaprağın faydasını kesinlikle gördük diyebiliriz.

Panoramik Colca Kanyonu
Panoramik Colca Kanyonu

Cabanaconda’dan Sangalle 6 km civarı. Yukarı çıkmaya son 1 km kala yağmurda yağmaya başlayınca trekking bizim için biraz zorlu geçti diyebiliriz. Bir günde 6 km inip geri çıkmak çok zorlayıcı. O yüzden eğer mümkünse siz giderseniz, aşağıda bir gece konaklayın. Otele dönüp sıcak bir duş aldık. Üzerine yine otelimizde akşam yemeğimizi yiyip, uykuya daldık. Sabah 7’de kalkan otobüsle Cruz del Condor’a gittik.

Cruz del Condor'da tezgah açmış bir yerli
Cruz del Condor’da tezgah açmış bir yerli

Burası And Dağları’na has akbabaların gözlem noktası. Sabah saatlerinde havada volta atan akbabaları görmek mümkün. İlk gittiğimiz yarım saat içinde neredeyse hiç bir şey göremesek de, bir süre sonra aşağılarda görünen akbabalar yavaş yavaş yukarılara çıktılar. Kanyonu gezmek için aldığınız bileti burada da göstermenizi istiyorlar. Ama günü birlik bir çok tur buraya biletsiz de uğruyor. Zaten kapısı vs olmadığı için biletsiz gelmenin burada sorun olacağını pek sanmıyoruz. Sadece bilet soran kişiyi biraz idare etmeniz gerekebilir. Cabanaconda’dan Arequipa’ya gidiş sadece belli saatlerde kalkan otobüslerle olabiliyor. Cruz del Condor da yol üstünde olduğu için burada inip bir sonraki otobüsü bekliyorsunuz. Biz bir sonraki otobüsün 9’da kalktığını bildiğimiz için biraz içimiz rahattı ancak yine de burası Peru, otobüslere ve saatlerine pek güven olmuyor.

Cruz Del Condor
Cruz Del Condor

Tam burada kanyona gitmenin başka bir yolunu daha açıklamamız gerekiyor. Biz tamamen kendi başımıza şehirler arası terminalden otobüsle gitmiştik. Ancak Arequipa içinde onlarca tur firması var ve kanyona çok çeşitli tur düzenliyorlar. Misal günü birlik tur. Gece 3’de Arequipa’dan kalkıyor. Chivay’da kahvaltı yapıp, Cruz del Condor’a geliyor. Burada kanyonu ve akbabaları gözlemliyorlar, sonra geri dönüş yoluna geçiyorlar. Yolda bir çok noktada kanyon gözlem duraklarında durup yine fotoğraf molası veriyorlar. Chivay’a yakın Yanque koloniyal köyünde durup, 1700 lü yıllardan bu yana gelmiş kiliseyi geziyorlar. Öğlen Chivay’da yemek yiyip, yol üzerindeki milli parktan geçerken doğal ortamında lama, alpaca ve filamingoları gözlemliyorlar. Akşam 5 civarında da Arequipa’da oluyorlar. Kanyonda yürümek istemeyenler için biçilmiş kaftan olabilir.

Yanque Kilisesi
Yanque Kilisesi

 

Biz Cruz del Condor’da otobüs beklerken bu turlardan birinin şoförüyle tanıştık. Bizi otobüs fiyatına araçlarına aldılar. Kişi başı 20 Sol’e Condor’dan sonraki tüm aktiviteleri yaptık. Turun fiyatı ise yaklaşık 60 Sol. Buna öğlen yemeği hariç her şey dahil. Eğer konaklamak ve kanyonu gezmek istiyorsanız 100 Sol civarına aynı turun bir gece kanyonda konaklamalısı ve 4 öğün yemek dahil olanı da var. Bu tur da kanyona sabah San Juan tarafından girip, ilk gün sonunda San Galle’de okuyor ve orada konaklıyor. İkinci gün de Cabanaconda geçip geri dönüyor. Yine daha uzun konaklamalı turlar da mevcut. Eğer tur ile gidecekseniz mutlaka tüm detayları sorup, hangi yemeklerin dahil olduğunu, nerede konaklayacağınızı, yolda nerelerde duracağını öğrenmek olası bir sürprizi önler.

Colca Kanyonu'na turla giderseniz, dönüş yolunda 5000 rakımlı bir dağda mola veriyorsunuz
Colca Kanyonu’na turla giderseniz, dönüş yolunda 5000 rakımlı bir dağda mola veriyorsunuz

Biz her ne kadar kendi imkanlarımızla gitmiş olsak da, sizlere tur ile gitmenizi öneririz. Yaklaşık aynı fiyata geliyor bir de yolda durup görmeniz gereken çok güzel manzaralar var ve bunları şehirler arası otobüslerle giderseniz görmeniz zor. O yüzden biz turu kesinlikle öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir