Gizemini koruyan işaretler Nazca – Peru

Paylaş:

Sabahında Paracas’da ada turu yapıp öğlen Huacachina’da çöl boardu ve kum tepelerinden son sürat inen Bugi yaptıüımız güne bir şehir ve bir aktivite daha sığdırdık, Nazca hatları (işaretleri).

Nazca Çizgileri
Nazca Çizgileri

Huacachina’dan Ica’ya gelip kişi başı 12 Sol’e Nazca otobüsüne bindik. Nazca da diğer sahil şehirleri gibi çöl şehri. Ancak Nazca’yı meşhur yapan çöl üzerine çizilmiş işaretler. 1939 yılında bilim adamı Paul Kosok keşif uçuşu yaparken bazı işaretler görüyor. Bugün Unesco’nun dünya mirası olarak koruduğu bu işaretler halen gizemini korumaya devam ediyor. Geniş bir alana yayılmış işaretler Nazca’nın 20 km kuzeyinde yer alıyor. İşte tüm bu bilgileri Huacachina’dan Nazca’ya giderken Lonely Planet’in Güney Amerika kitabında bir kez daha okudum. O an haritaya bakıp işaretlerin olduğu yere çok yakın olduğumuzu farkettik. Nazca’ya gelişimizin tek sebebi bu işaretlerden bir kaçını görmekti. Çizgiler iki şekilde görülebiliyor, ilki yol üzerinde bulunan bir gözlem kulesinden sadece 3 tanesini görebiliyorsunuz. Bunlar el, ağaç ve kertenkele. Diğer yol ise çizgiler üzerinde uçan uçaklara binmek. Bu uçaklar tüm işaretlerin üzerinden geçiyor ve muhteşem bir izleyiş sağlıyor. Ancak 2010 yılında yaşanan 2 farklı uçak kazasından sonra bu uçuşlara denetleme ve zorluklar getiriliyor. Bu sebeple de uçuşlar 70$ civarından başlıyor. Biz hem pahalı olması, hem de geçmişte yaşanan o kaza sebebiyle uçuş yapmamayı tercih ettik. Ancak sonradan tanıştığımız ve uçuş yapmış kişiler çok keyifli olduğunu söylediler. Eğer uçuş yapacaksanız güvenilir bir acenteyle yapmak gerekiyor. Lonely Planet Aeroparacas, Aerodiana ve Alas Peruanas isminde üç firmayı önermiş. Ayrıca uçuşlar çok kısa sürede ve küçük bir bölgese olduğu için hızlı manevralardan dolayı uçak midenizi rahatsız edebiliyormuş. Eğer bu tarz aktivitelerde (eğlence parkındaki oyuncaklar iyi örnek olabilir) mideniz rahatsız oluyorsa. Öncesinde ilaç kullanmanızda fayda var.

Kertenkele çizgisi
Kertenkele çizgisi

Uçakla değil de bakış noktasından hatları izlemeye karar vermiştik. Otobüs bakış noktasının önünden geçiyordu. Saat de tam güneşin batış saati olmasından dolayı otobüsten inip bu güzel manzarada işaretleri izlemeye karar verdik. Ardarda 3 farklı şehirde 3 farklı aktiviteyi aynı gün yapıyorduk. Neredeyse Machu Pichu yakın olsa o da bugün aradan çıkacaktı 🙂

Nazca Hatları
Nazca Hatları

Bakış noktasında çantalarla inip kuleye tırmandık. Kule 3 Sol. 10 dakika civarı bekleyip güneşi batırdıktan sonra yeniden yola inerek Nazca’ya giden otobüslerden birini bekledik. Aslında Nazca’da yapmak istediğimiz aktiviteyi yapmıştık, dolayısıyla bir aonraki istasyona gitmemiz için engel yoktu. Yoldan gelen Nazca otobüsüyle Nazca terminaline gidip aynı akşam için Arequipa’ya Cruz del Sur firmasından bilet aldık. Kişi başı 70 Sol.

Nazca Çizgileri gözlem kulesi
Nazca Çizgileri gözlem kulesi

Otobüsün kalkmasına 3 saat vardı. Biz de Nazca’da bir tur atmak için merkeze yürüdük. Şehrin ana meydanında büyük bir park var. İnsanlar banklarda oturmuş, sosyalleşiyorlardı. Biraz banklarda oturup, sonra bir Chifa’da karnımızı doyurduk. Chifalar Güney Amerika’da çok meşhur. Çin yemeği anlamına geliyor. Bir tavuklu bir de etli wokda sebze aldık. Yanında baya bir pilav da geldi. Çorbayla beraber kişi başı 9 Sol. Yemekten sonra biraz daha sokaklarda turlayıp kısa da olsa Nazca’yı tanımaya çalışıyoruz. Otobüs duraklarındaki Nazca işaretleri çok hoşumuza gitti mesela.

Saat 9:30’da terminale gidip, Arequipa’ya doğru yola çıktık. Oradaki amacımız da dünyanın en derin ikinci kanyonunu görmek.

Gizemini koruyan işaretler Nazca – Peru” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir