Fakirlerin Galapagosu Paracas – Peru

Paylaş:

Yeni yılın ilk sabahında Lima’dan yola çıktık. Peru Bus firmasının Avenida Mexico caddesi üzerinde bulunan terminaline Lima’nın metrobüsü Metropolitano ile kişi başı 2,5 Sol’e geldik. Peru Bus ile Lima – Paracas ise kişi başı 40 Sol. Yaklaşık 4 saatte Paracas’a geldik. Hostel Icthus’da dört kişilik odada kişi başı 22 Sol’e kaldık.

Eşyaları bıraktıktan sonra ertesi gün sabah Isla Ballestas adalarına yapacağımız tur için firma baktık. Sabah 8’de kalkan turlar 10’da geri dönüyor 2 saatlik turun fiyatı genelde 30 Sol. Biraz gezdiğinizde 25 Sol’e bulmanız da mümkün. İngilizce rehber istiyorsanız bunu mutlaka sorup onayını almalısınız. Biz de biraz gezdikten sonra bir acentayla 25 Sol’e anlaşıp, sahil boyundaki restoranların birine yemek için oturduk. Sonrasında sahilde biraz yürüyüp, hostele geldik.

Ertesi sabah 8’e 10 kala acentaya gittik onlarla birlikte sahildeki limana geldik. Adalara ayak basmamamıza rağmen adalara giriş bileti olarak turizm bakanlığı kişi başı 10 Sol, vergi olarak da liman 5 Sol alıyor. Yani aslında 25’e aldığınız turun toplam fiyatı 40 oluyor. 35 kişi büyük bir sürat motoruna biniyoruz. Tabi beklemelerle birlikte çıkışımız neredeyse 9’u buluyor. İlk durağımız La Candelabra. Peru’nun kıyı şeridinin çöl olduğundan bahsetmiştik. Paracas da aynen o şekilde, deniz ve çöl bir arada. Paracas yarım adasının üzerinde çok eskilerden kalma bir simge bulunuyor. Çöl kumunu yarım metre kazarak yapılmış bu şekil için 3 farklı rivayet var. İlki uzaylıların yapmış olması, ikincisi korsanların Paracası bulmak için yaptığı, üçüncüsü ise Peru’da yetişen pamuk, mısır ve kaktüsün simgelerinin eski Paracaslılar tarafından yapıldığı. Nazca işaretlerine benzeyen bu simge de aynen Nazca’dakiler gibi gizemini koruyor.

La Candelabra - Paracas
La Candelabra – Paracas

Buradaki molanın ardından ilerleyip Ballestas adalarına geliyoruz. Birbirinden farklı kuşların kapladığı adalarda ilk gördüğümüz şey kıyıya sere serpe yatmış deniz aslanları oluyor. Tur teknelerini hiç sallamadan yatmaya devam ediyorlar. Deniz aslanlarının kokusu biraz keskin. Deniz analarıyla birlikte tüm tepeleri kaplamış binlerce kuş da görüyoruz. Ballestas adaları birbirine çok yakın 3 büyük ada ve etraflarında onlarca kaya parçasından oluşuyor. Kaya parçalarının üzeri yine deniz aslanları ve kuşlar tarafından şezlong olarak kullanılıyor. Ballestas adalarında göreceğiniz en güzel hayvansa penguenler. Sayılarının az olmasına rağmen biz şansımıza 5 tanesini yakaladık. Göremediğimiz tek hayvan yunuslar oldu. Yaklaşık 2 saat süren tur limanda sona eriyor. Hem adalarda hem de limanda bir çok kuşu ve pelikanları görmek mümkün. Özellikle pelikanların avlanmasını izlemek gayet güzel.

Uzaktan görebildiğimiz penguenler

Dönüşümüzün ardından Paracas’dan ayrılıp Huacachina’da çöl sporları yapmak için yine bir tur acentasından ulaşım satın aldık. Paracas’dan Huacachina yaklaşık 2 saat sürüyor ücretiyse kişi başı 10 Sol.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Fakirlerin Galapagosu Paracas – Peru” için 2 yorum

 • 9 Mart 2017 tarihinde, saat 13:23
  Permalink

  Merhaba, merak ettiğim o kaktüs şekli çölün ortasında hiç değişmeden duruyor mu? Yoksa birileri her sabah şekli düzenliyor mu :)))))

  Yanıtla
  • 9 Mart 2017 tarihinde, saat 20:21
   Permalink

   Dediklerine göre yapılış yönü dolayısıyla rüzgar vs den etkilenmeden temiz kalıyor. Biraz zor olurdu herhalde temizlemek 🙂 Nazca çizgilerini görünce biz de aynı kuşkuları duyduk.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir