Başkent Lima – Peru

Paylaş:

Kuzey Peru’yu gezdikten sonra rotamızı güneye çevirip önce başkent Lima’da yeni yıla girmeyi ardından da sahil yolundan ülkenin en güneyine ilerleyip oradan da kutsal vadi ve Cusco’ya gitmeyi planladık. İquitos’tan Star Peru havayollarının gayet uygun fiyatlı uçağıyla Lima’ya indik. İki kişi toplam 185$.
Peru’nun sahil şeridi çöl. Lima da çöle kurulmuş bir başkent. Ancak şehir içinde çölü anımsatacak hiç bir şey yok. Havaalanının dışına yürüyüp La S (la ese) otobüsüyle konaklayacağımız bölge Miraflores’e gittik. Kişi başı 2,5 Sol. Kalmak için bir kaç seçeneğimiz vardı. Bunlardan Dragonfly Hosteli seçtik. İlk gün 28 diğer günler 30 Sol kişi başı 8 yataklı odada konaklama. Yıl başı olduğu için hostel full ve indirim yapmıyorlar. Eşyaları bırakıp kendimizi sokağa attık.

Miraflores peru
Miraflores sahili

Miraflores Lima’nın güvenli, şık semti. Aslında tam olarak şehir merkezi değil ancak çoğu turist konaklamak için burayı seçiyor. Düzenli, bakımlı, bir çok hostelin, ünlü otelin, restoran ve barın bulunduğu şehrin en güzel beldesi diyebiliriz Miraflores için. Ayrıca deniz kenarına da çok yakın. Lima’nın muhteşem gün batımını izleyebileceğiniz bir yer Miraflores. Sokaklarda biraz dolaştıktan sonra alışverişimizi yapıp hostelde yemek hazırlayıp yedik. Blog için yazıları ve fotoğrafları toparlayıp biraz da dinlendik.

Plaza Mayor- Lima peru
Plaza Mayor- Lima

Ertesi gün şehir merkezine gittik. Miraflores’den 301 numaralı otobüsle merkeze gidebilirsiniz. Kişi başı 1,5 Sol. Şehir merkezi Plaza Mayor ve Plaza San Martin meydanlarının arasında kalan bölge olarak belirtiliyor. Bu iki plaza arasında birbirine paralel iki caddeden yürüyüp bulduğumuz güzel ve uygun bir restoranda öğle yemeği yedik. Peru’nun en meşhur yemeklerinden birisi ceviche. Her cevicherianın kendine göre bir tarifi olsa da genel olarak küp doğranmış çiğ balıklar limon ile marine ediliyor. Kişniş ekleniyor ve üzerine de ince kesilmiş mor soğan koyarak servis ediliyor. Karışık deniz ürünlü isterseniz ahtapot, kalamar, karides ve midye ekliyorlar.

ceviche peru
Ceviche

Kişniş hala alışamadığımız bir taze baharat. Mümkünse tüm restoranlarda kişniş koymamalarını söylüyoruz ama bu ceviche için çok zor. Genelde marinasyon sosunu önceden hazırladıkları için kişnişli olarak geliyor, biz de olabildiğince ayıklayarak yemeye çalışıyoruz. Bir çeşit çiğ balık olarak tanımlayabileceğimiz Ceviche Peru’da çok lezzetli. Ayrıca İspanyolların Paella’sına benzeyen Chaufa marina da deniz ürünlü bir pilav. Lomo saltado ise patates, biber, soğan be etin kavurulmasından yapılıyor. Bizim yemeklerize en benzeyeni Lomo saltado. İri doğranmış saç tava ya da tas kebabına benziyor. Lima merkezde yemekler uygun. Bir giriş bir ana yemek tabağını içecekle beraber 10 Sol’e yiyebilirsiniz. Biz Jiron Carabaya caddesinde Plaza Mayor’dan güney yönünde ilerlerken Dona Mabel isimli bir restoranda yedik ve gayet memnun kaldık. Bu bölgede sokak aralarında gezip geldiğimiz otobüsle geri Miraflores’e döndük.

Lima eski şehirin istiklal caddesi: Jiron de la Union
Lima eski şehirin istiklal caddesi: Jiron de la Union

Bir sonraki gün ise Miraflores’de bulunan İnca öncesi döneme ait Huaca Pucllana tapınağına gittik. Bu tapınak İnca öncesi dönemde Lima’da M.Ö. 200- M.S. 700 yılları arasında yaşayan yerlilerin yaptığı bir tapınak. Dikdörtgen şeklinde kerpiçten tuğlalar yapıp bunları kitaplığa kitap dizer gibi dizerek, tapınağı inşa etmişler. O zamanın insanlarının inanışlarında deniz büyük önem taşırmış. Lima gibi bir şehirde böyle bir inanışın gelişmesi gayet normal elbette. Deniz kenarında ve pasifik okyanusunun dalgalı sularıyla iç içe. Tapınağı rehber eşliğinde gündüz 12, gece ise 15 Sol’e gezebiliyorsunuz.

Huaca Pucllana lima, peru
Huaca Pucllana kalıntıları

Buradan sonra da yine 301 numaralı otobüse binip, Lima’nın bohem semti Barranco’ya gittik. 31 Aralık olması sebebiyle çoğu yer kapalıydı. Burada yapmak istediğimiz şeylerden birisi Ayahuasca Bar’da Peru’nun meşhur kokteyli Pisco Sour içmekti. Peru üzümün yetiştiği bir ülke. Arjantin ve Şili kadar olmasa da güzel şaraplar da mevcut. Üzümden yapılan sert içkilerinin adıysa Pisco. Pisco, limon, şeker ve yumurta beyazıyla yaptıkları kokteyl de Pisco Sour. En iyi yapan yer olarak duyduğumuz Ayahuasca ise maalesef kapalıydı. Biz de sokakları arşınlayıp geri Miraflores’e döndük.

Plaza Mayor'de bulunan güzel binalardan
Plaza Mayor’de bulunan güzel binalardan

Yeni yıl için hostelin terasında ufak da olsa bir organizasyon vardı. Burada bir kaç pisco sour içip, havaifişekleri izlemek amacıyla sahile yürüdük. Türkiye’den 8 saat sonra 2017’ye merhaba dedik. Maalesef Türkiye’den aldığımız kötü haber bizi üzmüştü. Yeni yılın ilk saatleri terör yine kendini göstermiş, 40 kişiyi canından etmişti. 2017 kendisinden istediğimiz belki de tek şeyi, barışı getirememişti. Biz yine de beklemeye devam edeceğiz. Barış kazanacak, inanıyoruz.

2016’nın bize getirdiği en güzel şey, etrafta tüm olan bitenin bizim hayalimizi gerçekleştirmemizde, bu büyük kararı verip, işi bırakıp, yola çıkmamızda önemli bir rol oynamasıydı. Kötü bir yıldı 2016. Tam 26 saldırı olmuş, yüzlerce insan terör kurbanı olmuştu. 2017’den bir kez daha barış istedik. Bakalım zaman neler getirecek. Sizler için de umuyoruz 2017 sağlık, mutluluk ve huzur getirir. Hayallerinizi ertelemeyeceğiniz bir yıl olur.

2017’nin ilk gününde Lima’dan ayrılıp Paracas’a doğru yola çıktık. Güzel bir şehir olan Lima’yı çok sevdik. Belki de uzun süredir büyük bir şehirde olmamamızın verdiği özlemdi bize Lima’yı sevdiren. Kim bilir…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir