Önce sağlık: Seyahat Öncesi Sağlık Tedbirleri

Paylaş:

Geziyor olmak ne kadar eğlenceli olsa da sağlık nedeniyle yaşanacak olumsuzluklar deyim yerindeyse burnunuzdan getirecek potansiyele sahip. Bu nedenle geziye çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin sağlık koşullarını araştırıp gerekli önlemleri almak son derece önemli.

Sağlık bakanlığının Seyahat Sağlığı merkezleri yolculuk öncesi bulaşıcı hastalıklara karşı yapılması gerekenler için oldukça yardımcı oluyor.

Öncelikle merkezin internet sayfasından: www.seyahatsagligi.gov.tr ziyaret edeceğiniz ülke ile ilgili bilgileri dikkatlice okuyun. Sitede hastalıklarla ilgili oldukça detaylı bilgilere de erişebilirsiniz.

Sonraki adım olarak danışma hattından sorularınızın yanıtlarını alabilirsiniz. 444 77 34

Asi yaptırmanız gerekiyorsa, merkezlerinden http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/YetkiliMerkezAdresleri randevu alıp pasaportunuz ile birlikte aşınızı ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Adınıza düzenlenmiş uluslararası asi kartı da burada verilip aşılarınız işleniyor.
Şu an İstanbul’da Tifo ve Sarıhumma asıları yapılıyor edindiğimiz bilgiye göre. Sıtmaya karşı da tablet verildiği söyleniyor fakat bizim gittiğimiz merkezde önleyici tabletler için sadece reçete verildi.

Hepatit A/B, difteri ve çocukluk dönemi asılarını (Kızamık, kızamıkçık, vs…) yine gerekliyse Aile Sağlığı Merkezlerinde yine ücretsiz yaptırabilirsiniz. Fakat bu aşılaları yaptırmadan önce Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına görünüp kanınızda hangilerine karşı alerjenlerin olduğuna da bakılması faydalıdır. Aşı kartımıza aile sağlığı merkezinde yaptırdığımız aşıları da ekletebilirsiniz.

 

Bunların dışında gittiğiniz bölgeye ve tatil türüne bağlı olarak,

– Mide asit düzenleyici
– Bağırsak düzenleyici, ishal giderici
– Antibiyotik
– Ağrı kesici/ Ateş düşürücü
– Kas gevşetici, ağrı kremleri
– Böcek, sinek vs için kaşıntı yada alerji önleyici kremler
– Vitamin
– Bepanthen benzeri yanık kremi (güneş vb kazalar için)
– ve düzenli kullandığınız ilaçları

Mutlaka doktorlara danışarak reçeteleriyle birlikte yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Bazı ülkelere girişinizde ilaçların reçetelerinin veya aşı kartlarının sorgulanabileceğini unutmayın.

Diğer bir önemli konu da hijyen, özellikle tuvalet sorun olabiliyor. Bir rulo kağıt ve temizleme mendilleri çantamızda(Rossman dan bulmuştuk.) Bir de yanımıza büyük (1 lt) hastane tipi dezenfektanlardan aldık. Küçük bir kap içinde yanımızda sürekli taşıyoruz. Yemek öncesi veya sabun bulamadığımız yerlerde çok yardımcı oluyor.

Sizin de önemli gördüğünüz bilgileri iletmeniz halinde buraya ekliyor olacağız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir