Chachapoyaslar, İncalar ve büyülü şehir Kuelap

Paylaş:

Chachapuyas’a 50 km uzaklıkta bulunan Kuelap antik kentini gezmek için Chachapuyas merkezdeki tur acentalarından biriyle gitmeniz gerekiyor. Hepsi ilk fiyatı 50 Sol’den açsalar da 40’a hemen iniyorlar. Hepsi saat 8:30’da hareket ediyorlar. Biz de gideceğimiz günün sabahında 8:15’de bir tur firmasına gidip kişi başı 35’e anlaştık. Bir gün önceden aynı tur acentası kesinlikle 40’dan aşağı vermemişti. Dolayısıyla siz de gidecekseniz sabah 8:30’da gözünüze kestirdiğiniz bir acentaya gidebilirsiniz. Tura ulaşım ve İngilizce/İspanyolca rehber dahil. Kuelap antik kentine girmek için 20 Sol daha veriyorsunuz. Ancak öğrenci kimliğiniz yanınızdaysa fiyat yarıya düşüyor. 10 Sol 🙂

Tura başlamadan sıkı bir kahvaltı yapmanızı ve yanınıza su ve atıştırmalık çerez, meyve, kraker benzeri bir şeyler almanızı öneririz. Öğle yemeği tura dahil değil ve acentanın anlaşmalı olduğu bir restoranda 15 Sol’a yiyebiliyorsunuz. Ancak yemek dönüşte olduğu için saat 3,5-4 civarında restoranda oluyorsunuz. Dolayısıyla yanınızda sizi en azından bu saate kadar tutacak bir şeyler olması iyi.

17 kişilik minibüsle merkezden yola çıktık. Turun ilk durağı yerleşim birimi. Aslında burası yol üzerinde olduğu için rehber uzaktan anlatıyor. İçine girip gezmiyoruz. Marco uygarlığı 11. yüzyılda kurulmuş. 15. yüzyılda İncalar tarafından ele geçirilmiş. 1532’de İspanyolların istilasıyla İncalardan alınmıştır. Yerleşim çok stratejik bir konuma sahip olup, aynı zamanda hemen altındaki Utcubamba nehrinin geçtiği vadi ile birlikte tarıma da uygundur. Kale aynı zamanda dini bir yer olarak ve hatta mezar olarak da kullanılmış. Burayı gezmek mümkünmüş, ancak Chachapoyas’dan minibüsle Nuevo Tingo’ya gelip burada botla nehri geçip, sonra da tepeye tırmanmak gerekiyor. Tur rehberimizin anlatımlarını dinleyip bir kaç fotoğraf çektikten sonra yola devam ediyoruz.

Marco Uygarlığının kurduğu kale
Marco Uygarlığının kurduğu kale

Kuelap’a varmak toplamda 2 saati buluyor. Yolun 1,5 saatlik kısmı stablize yoldan uçurum kenarından devam ediyor. Kuelap 3000 metre civarına kurulmuş. Chachapoyas ise 1800 metre civarı. Dolayısıyla araçla ciddi bir tırmanış yapıyorsunuz. Yollar bizce çok tehlikeli, çünkü bir yanınız çok dik ve çok yüksek uçurum, yol stablize ve devamlı viraj var. Ayrıca yollar geniş değil. Karşıdan gelen araç görürseniz çoğunlukla durarak geçiyorsunuz. İşte bu yollarda Perulu şöförler gayet hızlı kullanıyorlar. Her virajda eğer gelen olursa diye uyarmak amaçlı korna çalıyorlar.

Biraz stresli de olsa 2 saat sonunda Kuelap’a geliyoruz. Rehber biletlerimizi alırken biz de information kısmındaki bilgileri inceliyoruz. Daha sonra hep beraber 2,5km yürüyüş yolundan yürüyoruz. Yürümek istemeyene atlar 10 Sol karşılığında servis veriyor.

Kuelap'a gelirken geçilen dağlar
Kuelap’a gelirken geçilen dağlar

Kuelap şehri Chachapoyas medeniyeti tarafından 400. Yılda kurulmuş. Yaklaşık bin yıl sonra 1470’de İncalar tarafından yönetilmiş. İncalar burayı istila ettiklerinde ilk büyük savaş ve kaliam yapılmış. Daha sonra 1535 yılında ise İspanyollar gelerek bu sefer İncaları bu topraklardan sürmek istemişler ve kan akıtmışlar bu da ikinci büyük savaş ve katliam.

Şehir Limestone yani kireç taşlarından yapılmış. Tüm taşlar bu dağdan temin edilmiş. Daha sonra bu taşların arası toprak, taş, kaya, ve diğer birleştirici maddelerle doldurulmuş. Yani bizdeki gibi duvarları kale gibi yapıp içinde yaşamamışlar, içini doldurup üzerinde yaşamışlar. Yapıştırıcı malzeme olarak da çamur, kum, toprak, kalsiyum ve diğer organik maddeleri kullanmışlar. Şehrin boyu 680 metre ve eni 150 metre boyutlarında. Şehirde 2000-3000 kişinin yaşadığı düşünülüyor.

Kuelap Antik Şehri
Kuelap Antik Şehri

İlk durağımız 1. Kapı oluyor. Bu kapı şehrin ana kapısı. Dini amaçlı kullanıldığı biliniyor. Chachapuyas’ların ve İnca’ların burada Ayahuasca ve San Pedro ayinleri yaptıkları ve duvarda halüsünatif tanrılar gördükleri söyleniyor. Şehrin 3 kapısı bulunuyor. Bunlardan 1 ve 3 doğuya, 2. Kapı ise batıya bakıyor. 2. Kapı da dini amaçlı kullanılıyor. Bir ve ikinci kapılar birbirlerinin zıttı gibiler, biri doğuya biri batıya bakıyor, doğuya bakan güneşin doğuşunu, hayatı ve ışığı simgelerken, batıya bakan güneşin batışını, ölümü ve karanlığı anlatıyor. O zamanlar kadınlar 2. kapıdan, erkekler 1. kapıdan şehre girerlermiş. Şehrin 3. Ve son kapısıysa üretim için kullanılıyor. Yani gıdalar ve gıda taşıyan lamalar bu kapıdan giriyor. Zaten bu kapıdan girildiğinde yerdeki taşlarda lama ayak izlerini görebiliyorsunuz. Lamalar Güney Amerikanın yerel hayvanları. Bu topraklara diğer küçük ve büyük baş hayvanlar, atlar, eşekler İspanyol istilasıyla birlikte gelmiş. Vadiden gelen gıda ürünleri 3. kapıdan içeri alınıyormuş.

Kuelap'ın Birinci Kapısı
Kuelap’ın Birinci Kapısı

Bu kapıdan şehre giriş yapıyoruz. Şehir alt ve üst olarak iki katlı. Chachapoyas’ların evleri yuvarlak olarak dizayn edilmiş. Ortasında büyük ve düz bir taş bulunuyor. Bu taş yiyeceklerin ezilmesinde ve hazırlanmasında bir tezgah görevi görüyor. Duvardaki oyuklara ise dini ve değerli eşyalarını koyuyorlar. Evin bir bölümününe saman koydukları biliniyor ama bunun sebebini henüz bulamamışlar. Evlerde bir de kanal bulunuyor bu kanal kobay farelerini yakalamak için. Kobay fareleri eski medeniyetlerin önemli yiyeceklerinden biri. Bugün de hala Ekvador, Peru ve Bolivya’da yeniliyor.

Kuelap Evleri
Kuelap Evleri

Daha sonra ikinci kata yani üst şehre çıkıyoruz. Burada şehrin kuzeyinde bulunan yapı önceleri gözetleme kulesi ve savaş alanı olarak düşünülmüş, fakat daha sonraki dönemlerde çalışma yapan arkeologlar bu bölgenin de dini amaçlı kullanıldığını, insanların buradan göğe topuz atarak yağmur duası yaptıklarını açığa çıkartmış. Üst şehrin orta kısımlarında ise İnca dönemine ait olduğu bilinen bir yapı var. Bu yapının İnca dönemine ait olduğunu gösteren en büyük kanıt diğer yapıların yuvarlak olup bunun dikdörtgen olması. Bu yapının İnca döneminin yönetim binası ve buradan gelip geçen diğer insanların kullanacağı bir konaklama binası olduğu biliniyor. Binanın dört kapısının dört elementi simgelediği söyleniyor.

Kuelap Üst Şehir
Kuelap Üst Şehir

Daha sonra ise üst şehrin en güneyine gidiyoruz. Burada mezarlar bulunuyor ancak çalışmalar devam ettiği için ziyarete kapalı. Rehberimiz bu binanın taşları arasından baktığımızda insan kemiklerini göreceğimizi söylüyor. Hakikaten bir boşlukta kemikler görünüyor. Daha sonra alt şehrin güneyine ilerleyip ikinci kapıyı görüyoruz. Bir çok evin arasından geçip en güneye gidiyoruz. Burada bulunan büyük kule gibi yapının büyük tapınak olduğunu öğreniyoruz. O zamanki insanlar çevre şehirlerde yaşamış ve ölmüş önemli insanların kemiklerini toplayıp Kuelap’a getirip bu tapınağın içine atarlarmış. Bu tapınağın batıya bakan kısmında bir yarı tanrı figürü görülüyor. Baktığı yer ise tam karşıdaki büyük bir dağ. Bu dağın dişi olduğu düşünülüyor çünkü dağın uzantılarının şeklini bir vajinaya benzetiyorlar. Bu kısımla birlikte tur sona eriyor.

Üst Şehirde bulunan kalıntılar
Üst Şehirde bulunan kalıntılar

Geri minibüse yürüyüp yarım saat uzaklıktaki restorana gidiyoruz. Yemekten sonra ise uçurumlar eşliğinde yolculuğumuzu Chachapoyas’a doğru tamamlıyoruz.

Chachapoyas medeniyeti şu an bulunduğu bölgenin en eski medeniyeti. Yaklaşık 1000 yıl yaşayıp bu topraklarda hüküm sürmüşler. Ta ki İnca’lar gelene kadar. Elbette İnca’lar da İspanyollar ile birlikte bu topraklara veda etmişler. Kuzey Peru’nun bu önemli medeniyeli Chachapoya’ları tanıdığımız için mutluyuz. Rehberimizin önerdiği National Geographic’in Chachapoyas belgeselini de en yakın zamanda izlemeyi istiyoruz. Siz de uzaklardan da olsa Chachapoyas medeniyetini tanımak isterseniz aşağıdaki galerimize göz atabilir ve önerilen belgeseli izleyebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Chachapoyaslar, İncalar ve büyülü şehir Kuelap” için bir yorum

  • 16 Şubat 2017 tarihinde, saat 13:30
    Permalink

    Harika, ne değerli bilgiler veriyorsunuz. Bir solukta okuyorum. Yolunuz hep açık olsun. Sevgiler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir