Chachapoyas ve dünyanın en yüksekten akan 3. şelalesi Gocta – Peru

Paylaş:

Chachapoyas’a ulaşmamız biraz meşakkatli oldu. Ekvador’dan 5 araçla, 18 saat süren yolculuğun sonunda gelmiştik. Chachapoyas aslında İnca öncesindeki büyük uygarlıklardan. Bu bölgede hüküm sürmüş Chachapoyaslar, İncaların gelmesiyle onların hakimiyetine girmişler. Araları İncalarla hiç bir zaman iyi olmamış. İspanyol istilasında Chachapoyaslar İncalara karşı İspanyolları destekleyerek bir nevi İncalardan öçlerini almışlar.

Bugünkü Chachapoyas ise beyaza boyalı evleriyle bir koloniyal dönem şehri. Hem Amazonlara geçiş sınırı olduğu için hem de dünyanın en yüksekten akan 3. Şelalesine ve 400 yılında kurulan Kuelap şehrine ev sahipliği yaptığı için, burada 3 gece kalmaya karar verdik.

Gocto Şelalesi - Peru
Gocto Şelalesi – Peru

İlk günümüzde Gocta Şelalesi’ne gitmeye karar verdik. Dünya’nın en yüksekten akan 3. şelalesi Gocta’ya Chachapoyas’a 20 km mesafede olan Cocachimba köyünden yürünüyor. Cocachimba’ya ise direk minibüs bulunmuyor. Ana yol ayrımına kadar minibüs bulup biniyoruz. Kişi başı 5 Sol. Yol ayrımında indiğimizde içi dolu olarak bekleyen bir motor taksiye rastlıyoruz. Şelaleye gideceğimizi söylüyoruz. Bize motor taksi çağırıyorlar. 10 Sol’den fazla vermeyin diye de tembihleyip devam ediyorlar. Birazdan motor taksimiz geliyor. Şelale için Cocachimba’ya gideceğimizi söylüyoruz. 15 Sol diyor. Taksiyi çağıran taksicinin 10’dan fazla vermememiz gerektiğini söyleyerek 10 Sol’e anlaşıp köye çıkıyoruz. Köy yaklaşık 6 km. Köyün girişinde şelaleyi gezecekseniz kişi başı 10 Sol giriş parası alıyorlar. Köyden şelale ise 5 km. Bu yolu isterseniz yürüyerek isterseniz de atla gidebilirsiniz. At için sanıyoruz ki 40 Sol istiyorlar. Biz trekking yapmayı tercih ediyoruz. Yaklaşık 2 saat yürüyerek şelaleye varıyoruz. Ama aslında yürüdüğümüz yol da şelale kadar güzel. Yağmur ormanı, örümcek ağları, airplantler, yürüdüğümüz taş yoldaki taşların üzerinde bulunan fosil izleri ve muhteşem vadi manzarasıyla şelaleye gelene kadar gayet keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz. Gocta şelalesi 771 metreden dökülüyor. Çok şiddetli bir su olmadığından adeta tül gibi akıyor yere. Yakınına gidip biraz ıslandıktan sonra geri dönüş yoluna geçiyoruz. Basit-orta zorlukta olan yürüyüş yolu her iki yöne de iniş ve çıkışlar içeriyor. Yaklaşık tek yön 2 saat sürüyor.

Gocta Şelalesi - Peru
Gocta Şelalesi – Peru

Cocachimba’ya yeniden geldiğimizde artık hava kararmak üzere. Bakkala motor taksi soruyoruz. Bir iki yeri aradıktan sonra bir tane çağırıyor. Motor taksiyle geldiğimiz yoldan inerken yıldızların parıltısı gözümüzü alıyor adeta. Dağlık alanda ve etrafta hiç ışık olmadığı için neredeyse samanyolunu görebiliyoruz. Ana yola indikten sonra ilk gelen minibüsle Chachapoyas’a dönüyoruz.

Chachapoyas sokakları
Chachapoyas sokakları

Ertesi gün Kuelap antik kenti için tura katıldık ve bunu ayrı bir yazıda paylaşacağız. Ondan sonraki sabah da erkenden kalkıp Amazon’un derinliklerine tekne ile yapacağımız seyahat için biniş durağımız olan Yurimaguas’a doğru yola çıkıyoruz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Chachapoyas ve dünyanın en yüksekten akan 3. şelalesi Gocta – Peru” için 2 yorum

 • 16 Şubat 2017 tarihinde, saat 00:43
  Permalink

  Şahaneymiş…

  Yanıtla
  • 1 Mart 2017 tarihinde, saat 14:58
   Permalink

   Teşekkürler 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir