Ekvador’un Güneyinde Bir Yerli Kasabası Saraguro

Paylaş:

Cuenca’dan ana rotamız olan Vilcabamba’ya geçerken yol üzerinde Saraguro diye bir yerli kasabası olduğu öğrendik. Saraguro için söylenen tek şey “Pazar günleri kurulan pazarını ziyaret edin” di. Şans bu ya, bizim de yolculuk ettiğimiz gün Pazar’dı. Yol üstünde de olunca bir uğrayıp bakalım dedik.


Cuenca’dan bindiğimiz Loja otobüsünden Saraguro’da indik. Şehrin meydanına doğru yürüyüp, eski kilisesini gördük. Yerliler de yavaş yavaş görünmeye başlamıştı. Saraguro yerlilerinin tipik kıyafeti şapkaları. Herkes şapka takıyor. Kimisi kafasının üzerinde duran kibar şapkalardan, kimisiyse büyük beyaz deri şapka takıyor. Ayrıca kadınlar renkli giyinseler de siyah bir şal ve broş kullanıyorlar.

 

Meydandan sola dönüp hafif yokuşu çıkarsanız pazarın kurulduğu yere geliyorsunuz. Pazarın çoğu sebze ve meyvelerle dolu. Güney Amerika’da en çok tüketilen sebze olan patates yine öne çıkıyor. Pembesi, moru, irisi ufağı, tatlısı derken bir çok farklı çeşit ile biz de burada tanıştık. Ayrıca meyve çeşitleri de bize göre çok fazla. İsmini bilmediğimiz bir çok meyveyi de yine bu coğrafyada tanıdık. İsmini bildiklerimiz ise burada çok lezzetliydi. Misal muz ve mango. Adeta parfüm gibiler. Bir çok gün sabah kahvaltımızı bu meyvelerle yapıyoruz. Ayrıca fiyatları da çok uygun.

Saraguro pazarında dolaşırken de bir çok güzel meyveyle karşılaştık. Çilek görünce dayanamayıp alıp oracıkta yedik. Pazarın yukarısına doğru ilerlediğimizde ise bir saha ve voleybol oynayan yerliler gördük. Biraz uzaktan izledik. Acaba çağırıp, aralarına alırlar mı diye bekledik ama kenarda bekleyen çok olunca bize dönüp bakan hiç olmadı 🙂

Eğer Cuenca’dan Vilcabamba’ya doğru gidiyorsanız hele ki günlerden Pazar ise mutlaka durup bir iki saatinizi geçirin Saraguro’da. Pazarı gezip, yerlilerin arasına karışın. Kim bilir belki beraber voleybol da oynarsınız. Galeride bu otantik kasabada çektiğimiz diğer fotoğraflara da sizlerle:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir