Uçurumdaki Salıncak, Termaller, Şelaleler ve Banos – Ekvador

Paylaş:

Quilotoa’yı gezdikten sona Latacunga’nın dışındaki otoyoldan Banos otobüsüne bindik. Kişi başı 2.35$. Banos adı üzerinde termal su kaynağı olan ve bizim hamamlarımızın farklı bir şekli olan sıcak su havuzlarının bulunduğu bir şehir. Aynı zamanda doğa ve extreem sporlarıyla da ünlü. Yani San Gil Kolombiya için neyse, Banos da Ekvador için aynı şey.

Banos’a akşam indiğimizde daha önce Küba’da karşılaştığımız manzarayla karşılaştık. Bir çok genç çocuk ellerinde hostel/otel kartlarıyla çevremizi sarıp konaklama satmaya çalışıyorlar. Biraz konuşup pazarlık edince iki kişilik odaların 10-12 dolar civarında olduğunu anlıyoruz. Daha önce internetten baktığımız hostele gidip önce orayı kontrol ettik. Oradaki fiyat 6 kişilik oda için kişi başı 7$. Biz de geri çıkıp terminaldeki çocuklardan aldığımız kartlardan birindeki otele gittik. Gayet merkezi bir otel ve temiz. 12$’a anlaşıp yerleştik. Dışarı çıkıp karnımızı doyurduktan sonra bir kaç doğa sporu acentasına gidip neler yapılır, fiyatlar ne kadar diye kontrol ettik. Ertesi günün planını yaparak geri döndük.

banos ekvador
Banos’da bisiklet turumuz

Ertesi gün Banos’un en güzel aktivitelerinden birini yapmaya karar verdik. Bisiklet kiralayıp 20 km’lik yol üzerindeki şelaleleri gezmek. Bir önceki günün yorgunluğuyla biraz geç kalktığımız için bisikleti öğlene doğru kiralıyoruz. Bu da normalde günlüğü 5$ olan bisiklet için 4$’a anlaşmamızı sağlıyor. Bisikletler kask ve kilitle birlikte kiralanıyor.

İlk durağımız 15 km uzaklıktakiManto de la Novia şelalesi. Güzergah maalesef şehirler arası yol ve bir gidiş bir geliş ayrılmamış. Bisiklet yolu da yok. Dolayısıyla olabildiğince sağdan gidiyoruz. Ancak kamyonetler ve otobüsler yanımızdan geçerken oldukça sıkıntılı oluyor. Ayrıca bir yerde de tünele giriyoruz. Bu kadar uzun yolda ilk defa bisiklet sürüyoruz. Ancak yolun çok büyük kısmı iniş, o yüzden yormuyor.

El Manto de la Novia
El Manto de la Novia

El Manto de la Novia şelalesinin bulunduğu yer çok büyük bir kanyon. Şelaleyi karşıdan görüyorsunuz. Bu güzel fırsatı değerlendiren işletmeciler de zip line kulesi kurarak kanyon üzerinde uçmanızı sağlıyor. Şelalenin olduğu yerden biraz yukarı yürüyerek diğer bir hatla da bu tarafa geri dönüyorsunuz. Bu yolculuğa başlarken listemizdeki maddelerden biri olan zip line’ı yapmak için hem güzel bir fırsat hem de güzel bir manzaraydı. Kişi başı 15$’dan başlayan fiyat en son 5$’a düştü. Buna hem gidiş, hem geliş dahil. Yaklaşık 1200 metre uçuyorsunuz. İlk olduğu için heyecan oldukça yüksekti. Uçuş pozisyonu olarak da superman dedikleri, göğüs ve bacaktan bağlayarak uçmayı tercih ettik. İlk an korkutsa da, uçmaya başladıktan sonra gayet keyifli geliyor. İkincide ise çıkışı biraz daha hızlı yapması için görevliye rica ettik 🙂 uçuş videolarımızı aşağıda izleyebilirsiniz.


Zipline’ın ardından ikinci ve daha büyük şelale olan Pailon del Diablo’ya pedallıyoruz. Bisikletleri ana yolda kilitledikten sonra yürüyerek yaklaşık 1 km aşağı indik. Bu şelaleye giriş ücretli. Kişi başı 1,5$. Girdikten sonra 3 katlı basamaklara geliyorsunuz buradan şelaleyi izleyebilir izlerken bir hayli ıslanabilirsiniz. Diğer şelaleye kıyasla bir hayli büyük ve debisi çok yüksek. Video’dan ne demek istediğimiz biraz daha açık olabilir:

Basamaklardan biraz izleyip fotoğrafladıktan sonra ilerlemek için emekleyerek geçeceğiniz 50m’lik mağaramsı bir oluşum var. Özellikle sırt çantalarıyla emeklemek bile imkansızdı. Bu yüzden onları çıkartıp boynumuza asarak ilerlemeyi denedik. Bu yolun sonunda ise 80 cm genişliğinde bir metre yüksekliğinde bir yerden geçmeniz gerekiyor. Burayı de geçtikten sonra şelalenin çok yakınına geliyorsunuz. Burada yağmurluklarımızı giyip 10 metre daha ilerleyerek şelalenin altına girdik. Alt derken bir kayanın altına girdik şelale önümüzden akıyordu. Ama bu bile sırılsıklam olmaya yetti.

 

Daha sonra aynı meşakkatli yoldan geri dönüp diğer taraftaki köprüden geçip şelaleyi biraz da uzaktan izledik. Sonra da yürüyerek ana yola çıktık. Herkes gitmişti son iki bisiklet bizimkilerdi. Bu yolu geri dönmek imkansız gibi herkesin yaptığı gibi bisikleti alıp otobüs ya da kamyonete atlayıp Banos’a gitmeniz gerekiyor. Otobüs 0.50, kamyonet 2$. Önce otobüsü deniyoruz ama otobüs bisikleti almayıp bizi kamyonete yönlendiriyor. Kamyonet de “2 kişi için merkeze gidilmez, gelin ben sizi otobüse bindireyim” deyip şoförle konuşarak otobüse binmemizi sağlıyor. Akşam yorgunluğu atmak için piscina denilen hamam gibi açık havuzlarına gittik. Bizim gittiğimiz Piscina de la Virgen. Şehrin içinde aynı isimli şalelenin hemen yanında. Hatta üst kattaki açık havuzları direk şelaleye bakıyor. Bu havuzlar Tungurahua volkanik dağından gelen sıcak suyla dolduruluyor. 3 adet sıcak havuz var. Bir de ardından şok etkisi yaratması için bir adet büyük bir orta bir de tek kişilik soğuk su havuzları var. Sıcak su havuzları 40 derecenin üzerinde. Maksimum 5 dakika kalmanızı söyleyen tabelalar asılı. Suyun rengi kahverengi gibi bulanık. Özlem bunu görünce girmekten vazgeçip otele gidiyor. Ben 2 saat civarı bir sıcak, bir soğuk havuzlarda yorgunluk attım. Yanınızda mutlaka suyla gidin yaklaşık bir litre su içiyorsunuz. Havuzlara giriş akşam 6’ya kadar 2$, 6-9:30 arası 3$. Bu sıcak terapiden sonra kafayı yatağa koyar koymaz uyuyorsunuz. Ertesi gün rotamız Ekvador’un simgesi haline gelmiş Casa del Arbol, ağaç ev. Tabi böyle denildiğinde pek anlaşılmıyor ama uçurumdaki salıncak dersek sanırım daha net anlaşılır. Buraya gidilecek en iyi saat sabah erken. Çünkü sis daha az olduğu için Tungurahua volkanını karşınıza alıp sallanabiliyorsunuz. Bir kaç yere sorup minibüslerin kalktığı yeri öğrendik. İlk minibüsün saat 6’da olduğunu da doğruladıktan sonra sabah 6’da durağa gittik. Ancak ne bekleyen birileri ne de minibüs vardı. Biraz bekleyip yakındaki fırına sorduk. Otobüs saatlerinin yakın zamanda değiştiğini ilk otobüsün saat 5:45’de kalktığını söyledi. O kadar erken uyandığımıza mı yanalım, üzerimizi giyinip durağa kadar gittiğimize mi bilemeden geri otele dönüyoruz. İkinci minibüs saatinin 11 olduğunu da doğruluyoruz tabi. 11’de kalkan minibüsle Casa del Arbol’e gidiyoruz. Minibüs kişi başı 1$. Bu şirin ağaç ev Tungurahua volkanının tam karşısında ve salıncak uçurumdan vadiye doğru sallanıyor. Biraz ürkütse de gayet keyifli. Casa del Arbol’ün girişi kişi başı 1$. Burada iki saat zaman geçirip minibüsle Banos’a geri döndük.

Sabah otelden çıkış yapmış, gece Cuenca’ya gitmek üzere çantalarımızı hazırlamıştık. Son kez Banos’un içinde dolaşıp, Mercado Central’ı gezdik. Ardından da şehrin içinde olan Cascada de la Virgen şelalesini gezdik. Banos Ekvador’da mutlaka uğranması gereken bir şehir. Hem doğa sporlarıyla hem de sıcak termal su havuzlarıyla güzel bir şehir.

Banos’da yükseklezzetler,

İlk gece kaldığımız otelin tavsiyesi üzerine Caracol isimli yerel bir restorana gittik. Yemekleri lezzetli, porsiyonlar büyük ve fiyatlar ucuz. Bir seco de carne (dana yahni) bir de Ekvador’un karışık tabağı olan Llapingachos yedik. Toplam 8$ hesap ödedik. Yeri Ambato caddesi ile Eloy Alfaro caddesinin kesiştiği köşede.

İkinci gün sabah kahvaltısı için yer ararken gördüğümüz Venezuella restoranında yumurta, peynir, arepa, sucuk, jambon ve kahveden oluşan tabağı 2$’a yedik. Fiyat ve lezzetini beğendiğimiz restoranın sahibinin Venezuellalı olduğunu öğreniyoruz. Ayrıca Venezuella’da Türk elçisinin aşçılığını da yapmış. Gayet sohbetkar ve tatlı bir insan. Muhabbetle birlikte elbette yemeklerden de konuşuyoruz ve duvardaki menüde bir fotoğraf dikkatimi çekiyor. Lif lif soslu bir et büyük bir arepa arasında. Hemen soruyorum nedir diye, Carne Mechada diyor. Akşama gelip tadacağımızı söyleyip ayrıldık. Akşam biraz tok olduğumuz için sadece tadımlık bir adet Carne Mechada aldık. Gerçekten inanılmaz lezzetli. Özellikle kendi hazırladığı soslar bir harika. Cheddar peynirli, sarımsaklı, fesleğen/avokadolu ve acı sosu bulunuyor. İster sabah yumurta veya omletinize dökün isterseniz akşam yemeğinize hepsiyle çok iyi. Sohbet iyi gidince ben size bir de empanada ikram edeyim diyor. Aynı eti bu sefer arepanın içine koyup yarım ay şeklinde kapatıp kızartıyor. O da bir harika. Fiyatlara gelince gerçekten iyi Carne Mechada 3$, empanada 1,5$. Restoran’ın ismini maalesef hatırlayamamakla birlikte yeri Maldonado caddesi üzerinde, Oriente ve Ambato caddeleri arasında.

Uçurumdaki Salıncak, Termaller, Şelaleler ve Banos – Ekvador” için 4 yorum

 • 6 Eylül 2017 tarihinde, saat 08:35
  Permalink

  BU konu ile ilgili en güzel, en detaylı, en işe yarar bilgi ve öneriler sizin blog’unuza ait. Çok teşekkür ediyorum sizlere.

  Yanıtla
  • 6 Eylül 2017 tarihinde, saat 16:13
   Permalink

   Biz teşekkür ederiz. Sevgiler

   Yanıtla
 • 11 Şubat 2018 tarihinde, saat 01:19
  Permalink

  Venezuella restoraninin ismi Arepa To Go, su an ordayim. ??

  Yanıtla
  • 11 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:25
   Permalink

   Tadını çıkar Hande, sevgiler ?

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir