Bir Volkan Gölü Quilotoa – Ekvador

Paylaş:

Quilotoa krater gölüne gitmek için ilk durağımız Latacunga. Buraya ise otobüs Quito’nun güney terminalinden kalkıyor. Güney terminaline Ecovia ve ardından otobüs ile geliyoruz. Latacunga’ya bilet kişi başı 2.15$. Yolculuk 1,5-2 saat sürüyor. Daha sonra da Latacunga’dan eğer şansınız yaver giderse günde 5-6 tane olan direk Quilotoa otobüslerine binebilirsiniz. Eğer saati denk gelmezse Zumbaqua otobüslerine binip önce Zumbaqua, daha sonra da oradan minibüs ya da colectivo taksiyle Quilotoa yapabilirsiniz. Biz biraz şanslıydık ve saat 11’deki direk Quilotoa otobüsüne yetiştik. Kişi başı 2,5$. Büyük çantaları da Quilotoa’da turist information ofisine bırakabileceğimiz söylenince onları da yanımıza aldık. Yol dağların üzerinden kıvrılarak gidiyor. Telefon üzerinden yüksekliği ölçerek gidiyoruz. Yoldaki en yüksek yer 3994 metre. Quilotoa’da indikten sonra göle doğru yürüdük. Göl alanına giriş kişi başı 2$. Biraz ileride de information ofisi var. Oraya girip çantaları bırakıyoruz. Hava biraz sisli olduğu için tepeden gölü çok göremiyoruz. Ancak gölün yakınına inmek mümkün. Yarım saatte inilip 1-1,5 saatte çıkıldığı bilgisini alınca sis yoğunluğunu gören Özlem biraz yorgun olduğundan gelmek istemiyor. Ben tek başıma göl kenarına devam ediyorum. Sisi atlattıktan sonra manzara muhteşem.

Quilotoa ekvador
Sisler altındaki Quilotoa Gölü

Bu dağ Ekvador’un en batısındaki volkan. 800 yıl önce patlayan volkan 3 km genişliğinde bir krater oluşturmuş. Gölün bazı yerlerinden hava kabarcıklarının çıktığını görünce biraz korktum ancak bu normalmiş. Göl civarında yarım saat geçirdikten sonra geri yukarıya tırmanışa başladım. İnerken çıkışın ne kadar zor olacağını anlamıştım ancak 3914 metre rakıma sahip olmasının katacağı zorluğu fark edememiştim. Her 50-100 metrede bir durup yükselen nabzın tekrar normale dönmesini bekleyip derin nefes alarak yaklaşık 1 saat 15 dakikada yukarı çıktım.

quilotoa ekvador

Çantalarımızı alıp otobüsten indiğimiz yere gittik. Buradaki otobüslerin pek zaman kavramı olmadığını söylediklerinden saat 4’de hareket edeceğini bildiğimiz otobüsü görememek bizi pek de şaşırtmadı. Biz otobüsü beklerken yanımıza yaklaşan pikap bizi Zumbaqua’ya 2 dolara götürdü. Zumbaqua’dan ise akşam 8-9’a kadar otobüs olduğunu söylemişlerdi. Neyseki tam hareket edecek bir otobüse yetiştik. Buradan Latacunga kişi başı 2$. Ancak biz Banos’a gideceğimiz için otobüs bizi Latacunga’ya gelmeden önceki otoyolda indirdi. Quito’dan gelen tüm otobüsler buradaki kavşakta durup yolcu indirip bindiriyorlar. Biz de 20 dakika bekledikten sonra gelen Banos otobüsüne bindik. Quilotoa için havanın daha açık olduğu bir zamana denk gelmek çok daha güzel olurdu. Ama zamanımız olmadığı için burada konaklayıp o şansı bekleyemedik. Yine de yukarıda sis olan gölün aşağısına indiğinizde sis pek olmuyor. Genelde sabahları hava daha açık olduğu için eğer bizim gibi günü birlik geliyorsanız olabildiğince erken gelmenizi tavsiye ederiz.

Quilotoa ekvador
Quilotoa manzarasında
Quilotoa ekvador
Daha yakından…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir