Beyaz şehir Popayan ve Bir Yerli Köyü Silvia – Kolombiya

Paylaş:

Salento’da kaldığımız üç gecenin ardından gayet memnun bir şekilde Kolombiya’daki son iki günümüzü geçirmek için Popayan’a doğru yol aldık. Salento’dan Armenia minibüslerine bindik. Kişi başı 4200. COP. Armenia’dan da Popayan’a geçmek için otobüs baktık. Ancak otobüs geç olduğu için biz hemen kalkan Cali otobüsüne 15.000 COP’a bilet aldık. Popayan’da bir gece konaklayacağımız için gündüz Cali’yi görelim istedik. Valizlerimizi tanesi 3.000 COP karşılığı emanete teslim edip Cali’nin merkezine gittik. Yaklaşık 5 saat Cali’de tarihi şehri gezdik, yemek yedik, kahve içtik. Sonra terminale geri dönüp Popayan’a 15.000. COP’a bilet alıp yeniden otobüse bindik.

Hostellerimizi genelde hostelworldden bakıp, yerine gidip, görüp, pazarlık ederek ayarlıyoruz. Bugüne kadar pek sıkıntı da çekmemiştik. Ancak Popayan’a indiğimizde saat akşam 9’du ve hostelworldden bir baktık ki hiç boş hostel yok. Booking’den bir hotel bulup ona doğru yürümeye başladık. Sırtımızda büyük çantalar, önümüzde küçük çantalar yaklaşık 25’er kilo yükle yürürken bir de yağmur başladı hem de sağanak şekilde. Yorgunluk, açlık, ağırlık, yağmur hepsi üst üste gelmişti. Ayrıca henüz kalacak yerimiz yoktu. Bookingin gösterdiği otele yürüdük ama bir sürprizle de burada karşılaştık. Orada da boş yer yoktu. Biraz ileride bir oteli gösterdiler. Ona gittik, o da aynı. Son gittiğimiz otelde gerçeği de öğrendik. Bir üniversitenin sınavı olduğu için tüm oteller dolmuş. Bize biraz daha ilerideki bir oteli gösterdi, artık yorgunluktan birmiş durumdaydık ki şansımız bu sefer yaver gitti. Yer vardı. Gecelik 30.000 COP’a anlaşıp odaya yerleştik. Geçirdiğimiz en yorucu ve stresli günlerden biriydi ama yolculukta bunu da yaşamak var.

Popayan’a esas geliş sebebimiz, Salı günü Popayan’dan bir saat uzaklıktaki Silvia köyünde kurulan Guambia yerlileri pazarını ziyaret etmek. Akşamına da gece otobüsüyle İpiales’e gidip oradan da Ekvador’a geçmek. Sabah erkenden kalkıp büyük çantalarımızı otele bırakarak terminale gittik. İlk iş gece gideceğimiz İpiales otobüsünün bileti almak. Daha önce bir kaç kez son dakikaya kaldığımızdan otobüs firmamızı seçememiştik. Ancak bu sefer erken davrandığımız için Kolombiya’nın en iyi otobüs firması Bolivariano’dan biletlerimizi aldık.

Daha sonra da Silvia’ya giden minibüslerin olduğu tarafa geçtik. Yarım saatte bir Silvia’ya minibüs var. Kişi başı 6.000 COP. Bir saat civarı otobüsle And Dağları’nda giderek köye ulaşıyoruz.

Guambia yerlileri kibar bir şapka ve mavi bir şal giyiyorlar. Silvia meydanında indiğimiz zaman inanılmaz bir kalabalıkla karşılaştık. Çok azı turist olan kalabalığın çoğuysa yerlilerdi. Pazar aynı zamanda bir sosyalleşme aktivitesi. Farklı köylerde yaşayan yerliler Pazar’ın olduğu gün birbirlerini görüp meydanda oturuyorlar.

Guambia yerlileri
Guambia yerlileri

Önce meydanda bir tur atıp, üst tarafından pazara girdik. İlk farkettiğimizse insanların çuvallarla patates aldığıydı. Bir de patatese benzeyen mor kabuklu bir kök sebzesi. Pazarın bir bölümünde sebze/meyve, bir bölümünde baklagil, pirinç ve tahıl, diğer bir bölümünde ise kıyafet vardı. Pazarı gezip, çektiğimiz fotoğraflardan tatmin olduktan sonra lokallerin yaptığı gibi pazarda kurulan bir bölümde yemeğimizi yedik. Yemekte de tanıdık isimler vardı. Patatesli işkembe yemeği, yine patatesli dana eti yemeği ve yanında erişte. Patates Güney Amerika’da çok kullanılıyor. Patatesi kullanmadıklarında benzer bir lifli kök bitki yucayı kullanıyorlar. Yemekten sonra etrafı bir kez daha turlayıp minibüsle Popayan’a döndük.

Güney Amerika'da 5000 çeşit patates olduğu söyleniyor
Güney Amerika’da 5000 çeşit patates olduğu söyleniyor

Popayan’ın tarihi merkezi yine bir koloniyal dönem şehri. Beyaza boyalı evler, büyük pencere ve kapılar. Parque Caldas şehrin ana meydanı. Burada biraz turladıktan sonra ara sokaklara girerek tarihi merkezi gezdik. Daha önce Villa de Leyva ve Barichara gibi yerlerden sonra Popayan biraz vasat geldi. Akşam yemeğimizi Calle 5 üzerindeki Tequila isimli bir Meksika restoranında yedik. Gayet lezzetli bir restoran, rastgele de girmiş olsak doğru bir seçim yaptığımızı yemekler gelince anladık.

Parque Caldas Meydanı - Popayan
Parque Caldas Meydanı – Popayan

Yemekten sonra yeniden meydana gidip Juan Valdez’den kahvelerimizi içtik ve otelimizin yolunu tuttuk. Eşyaları alıp bir taksiyle otogara geçtik. Artık Kolombiya’daki son gecemizdi. Son gecemizi otobüste geçirip, sabah İpiales’deki Las Lajas kilisesini gezip, Ekvador’a geçeceğiz. Çok sevdiğimiz Kolombiya’dan ayrılma vakti geldi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Beyaz şehir Popayan ve Bir Yerli Köyü Silvia – Kolombiya” için 2 yorum

 • 22 Ocak 2017 tarihinde, saat 18:11
  Permalink

  Özlem ben Şükran teyzen İzmir den tebrik ederim cesaret ve kararınızı umarım ki öyle görünüyor istediğinizi elde edersiniz öpüyorum bol mutluluklar????

  Yanıtla
  • 23 Ocak 2017 tarihinde, saat 02:34
   Permalink

   Çok teşekkürler Şükran teyzecim. Selamlar ve sevgiler güzel İzmir’e

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir