Ocaso Kahve Çiftliği – Salento, Kolombiya

Paylaş:

Salento’daki ilk günümüzde uzun süredir ziyaret etmek istediğimiz kahve çiftliklerinden birine gittik. Salento’da tüm çiftliklerde turlar ücretli. Hostelden ve yemek yediğimiz restoran Luci’den aldığımız tavsiyelerle Ocaso plantasyonunu gezmeye karar verdik. Yaklaşık 4km uzaklıktaki Ocaso’ya da güzel bir yoldan yürüyüş ile gittik. Plantasyon turu kişi başı 10.000 COP. Önce plantasyondan bahsediyorlar. Ocasa tamamen doğal yöntemle kahve üretiyor. Çalışanlarına adil maaş veriyor ve çevreye karşı sorumluluk sahibi. Örneğin kesilen dalları kahvenin kurutulması için kullandıkları fırında yakıyorlar, ayrıca kahve kabuklarını da kompos gübre yapıp ağaçları bunlarla besliyorlar. Kahve bitkileri 1300 ile 2000 metre yükseklikte en iyi verimi veriyorlar. Bu da Ocaso’yu iyi kahve çekirdeği üreticilerinden biri yapıyor. Çünkü Ocaso çiftliği 1780 metre rakıma sahip. 230 dönüm içine kurulmuş Ocaso çiftliği çoğunlukla Arabica çekirdeği üretiyor. 230 dönümün sadece 120 dönümünde kahve yetiştiriliyor. geri kalanlar kahve tesisi, çiftlik ve orman.

Ocaso Kahve Çiftliği
Ocaso Kahve Çiftliği

Kahve ağaçları her 5 yılda bir dibinden 30 cm bırakılıp kesiliyormuş. Çünkü 5. yıldan sonra ağacın verimi düşüyormuş. Plantasyonları 1100 ile 1700 metre yüksekliğe kurulmuş. Daha sonra bir kahve çekirdeğinin nasıl dikildiğini anlattılar. Tohum için ayırdıkları kahve çekirdeklerini nemli toprağa dikip filizlendiriyorlar. Filizlenen çekirdekleri alıp başka bir yerde 30 cm civarına gelinceye kadar büyütüyorlar. Daha sonra ise bu fideleri alıp plantasyona dikiyorlar. Anlatımdan sonra plantasyona girdik. Her birimize birer kahve sepeti verip kırmızı kahve meyvelerini toplamamızı istediler. Hem para verip hem de işçilik yaptık 🙂 bunu kahve toplamanın be kadar sor olduğunu göstermek için yapıyorlar. Yaklaşık 15 kişi ancak 2 kilo kahve toplayabildik. Çünkü ağaçlarda hem yeşil, hem sarı, hem de kırmızı meyveler bulunuyor. Ancak olgun olanları kırmızı renkliler. Ve sadece bunların toplanması gerekiyor. Dolayısıyla yüzlerce küçük meyve arasından kırmızıları seçmek durumundasınız.

Kahve Meyvesi
Kahve Meyvesi

Bu zor görevi de tamamladıktan sonra kahve meyvelerinin kabuğunun nasıl çıkartıldığını gösteriyorlar. Dik bir değirmene benzeyen bu cihazı elle çevirince meyvenin kabuğunu bir taraftan, çekirdeğini diğer taraftan döküyor. Bu arada kırmızı meyvelerin kabukları çok lezzetli. Şekerli ve aromatik bir tadı var. Ancak bunlar her hangi bir yerde kullanılmıyor. Plantasyonun bir kısmında kompos gübreye dönüştürülüyor. Bizim elle yaptığımız bu kahve çekirdeklerini ayırma işlemini benzer ama büyük bir cihaz elektrikle yapıyor. Dolayısıyla gayet hızlı bir şekilde kahve çekirdekleri kabuğundan ayrılıyor. Daha sonra yıkama havuzuna alınan kahve çekirdekleri yıkanarak bir kaç gün fermente ediliyor. Daha sonra da kurutma işlemine geçiliyor. Eğer yoğun bir zaman değilse sera benzeri yerlerde güneş ile kurutma yapılıyor. Biz ziyaret ettiğimizde burada kurutulan kahve çekirdekleri vardı. İçerideki ısı neredeyse 40 derece civarıydı. Yoğun dönemde fırın benzeri bir sistem ile de kurutma yapılıyormuş. Fırını da yaşlı ağaçların yaprakları ve kahve çekirdeğinin zarlarıyla yakıyorlarmış. Dolayısıyla plantasyonda yetişen her şey plantasyonda tüketiliyor. En önem verdikleri konulardan birinin bu olduğunu söylüyorlar.

Serada kurutulan kahve çekirdekleri
Serada kurutulan kahve çekirdekleri

Kurutulan kahve çekirdekleri insan gücü kullanılarak ayıklanıyormuş. Bunun bir istihdam kaynağı olduğunu ve aynı zamanda da elle ayıklanan kahvenin makinayla ayıklanan kahveden çok daha az yanılma payı olduğunu bunun da verimi ve karı arttırdığını söyleyip, bu durumu kazan-kazan ilişkisi olarak görüyorlar. Kurutulan kahve çekirdeklerinin zarları üzerinde oluyor. Dünyaya genelde bu şekilde sattıklarını söylüyorlar. Sınıflarına ayrılan kahvelerden sadece birinci sınıf olan kahvelerin ithal edilebildiğini, ikinci sınıf kahvenin Kolombiya’da tüketildiğini söylüyorlar. Bu kural tüm kahve çiftliklerinde aynıymış ve devlet tarafından kontrol ediliyormuş. Ocaso çiftliği kahvelerini Armenia’da kavurtturuyor. Çuvallara doldurulan çekirdekler Armenia’ya gidiyor, zarlarından ayrılıp kavruluyor ve yeniden hem zarlar, hem de çekirdekler çiftliğe geliyormuş. Genel olarak satışlarının zarlı kavrulmamış çekirdek şeklinde olduğunu söylüyorlar.

Turun en son noktasında ise tadıma geçiyoruz. İyi bir kahvenin 180 ml suya 10 gr kahve konularak, bez filtreden 90 derece suyu yavaş yavaş dökerek yapılacağını söylüyor. 90 derece ise sudan kabarcıkların ilk çıkmaya başladığı anmış. Çekirdekleri öğütme cihazına koyarak bizden kahveyi çekmemizi rica ediyor. 4-5 kişi değişerek kahveyi çekiyoruz. Daha sonra ise tarife göre demleyip, afiyetle içiyoruz. Ocaso’nun kahvesinin bulunduğu arazinin toprak yapısı nedeniyle vanilya aromaları içerdiği bilgisini de öğreniyoruz. Gayet yumuşak içimli ve asiditesi yüksek bir kahve. İçince ağzınızdan sular akıyor adeta.

Kolombiya dünyanın en iyi kahve üreticilerinden birisi. Bu bölgede yapılması gereken aktivitelerden birisi de doğal olarak bu çiftliklerden birini gezmek. Biz Ocaso çiftliğinden memnun kaldık. Gelenlere önerilir…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Ocaso Kahve Çiftliği – Salento, Kolombiya” için 2 yorum

  • 18 Ocak 2018 tarihinde, saat 17:20
   Permalink

   Merakla bekliyoruz biz de ? Sevgiler, güzel gezmeler

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir