Kolombiya’nın Kahve Diyarı Salento

Paylaş:

Medellin’den sonraki durağımız Kolombiya’ya ayak bastığımız ilk günden bu yana sabırsızlıkla beklediğimiz kahve bölgesi Cafetero. Cafetero Kolombiya’da And dağları üzerinde geniş bir bölge ve bir çok kahve plantasyonuna ev sahipliği yapıyor. Biz bu bölgede sırt çantalılara en çok hitap eden şehir olan Salento’yu seçerek buraya gittik. Medellin’de güney terminalinden Salento’ya 9:00 11:00 ve 13:00 da direk otobüsler kalkıyor. Eğer bunları kaçırırsanız Armenia üzerinden Salento’ya gitmeniz gerekiyor. Bir çok kişi Armenia’ya gelmeden Salento kavşağında otobüsten inip Salento ya giden yola geçip gelen minibüslerle gidiyor. Ama hava bozuksa Armenia terminaline gidip oradan Salento minibüslerine binerek Salento’ya gelebilirsiniz. Bu da size bir saat kaybettirir ama yolda inmek ve yağmur altında dolmuş beklemekten iyidir. Biz 11:00’da kalkan direk Salento’ya giden otobüse biniyoruz. Fiyatı 40.000 COP. Yolculuk çok kötü yollardan ilerliyor. Devamlı viraj ve kötü yollar insanın midesini bulandırıyor. Eğer yolculuk hassasiyetiniz varsa kesinlikle ilaç almanızı tavsiye ederiz. Bu kötü ve virajlı yollar yüzünden yolculuk 8 saat sürüyor. Salento’ya vardığımızda hostelworldden bulduğumuz Cattleya Hostel’e gidip yine güzel bir pazarlıkla çift kişilik oda için kahvaltı dahil gecelik 40.000 COP’a anlaşıyoruz. 3 gece geçirdiğimiz hostelden gayet memnun ayrıldık ve kesinlikle tavsiye ediyoruz. Küçük bir şehir olan Salento’da fiyat performans konusunda çok iyi bir hostel. Ayrıca kahvaltıları da çok güzel. Şehir meydanı 10 dakika yürüme mesafesinde.

Salento sokakları
Salento sokakları

Yorucu yolculuğumuzun ardından eşyalarımızı hostele atıp bir restoran önerisi istiyoruz. Backpackerların mekanı olan Luci’yi öneriyor. Calle Real üzerinde olan Lucy 7.000 COP’a çorba, ana yemek, pilav, salata, bunelos ve içecek sunuyor. Ana yemek olarak bizim gittiğimiz zaman sosis veya alabalık seçenekleri vardı. Lucy’de iki sefer yedik. İkisinde de gayet memnun kaldık. Özellikle alabalık çok lezzetliydi. Aynı otobüste gelirken tanıştığımız Katalan Gerard ve Alman Vivi de farklı hostelde kalmalarına rağmen aynı yere yemeğe gelmişlerdi.

İlk günümüzü bir kahve çiftliğini ziyaret ederek geçirdik. Kahve çiftliği, kahvenin üretimi ve demlenmesiyle ilgili bilgileri bir sonraki yazımızda paylaşacağız. Kahve çiftliği dönüşünde merkezdeki sokakları turlayarak, Calle Real’in sonundaki merdivenlerle şehri yukarıdan izleyebileceğimiz noktaya çıktık. Salento küçük ama çok şirin bir yer. Tepeden görünümü ise ayrı bir güzel. Ayrıca burada biraz uçuruma doğru sallandığınız bir de salıncak mevcut. Eğer havanın açık olduğu bir güne denk gelirseniz gün batımını burada yapmanızı öneririz.

Salento
Salento

Akşam yemeğinin ardından da Kolombiya’nın meşhur oyunu Tejo oynamaya gittik. Tejo, çamur bir platformda bulunan metal çember üzerine yerleştirilen içi barutlu üçgen kağıtları, ağır bir taşı 6-7 metre mesafeden atarak patlatmaya çalıştığınız ve taşınızı merkeze en yakın noktaya düşürmeye çalıştığınız, bu sırada da bol bol bira tükettiğiniz bir oyun. İlk zamanları zevkli ama acemilikten dolayı uzun süre patlatamayınca o zevk kaçıyor.

Salento’daki ikinci günümüzde ise Kolombiya’nın simgesi haline gelmiş boyu 60 metreyi bulan dev palmiyelerin vadisi Valle de Cocora’da trekking yapmaya gittik. Sabah 7:30’da meydandan kalkan jiplere binip vadinin başladığı yere gittik. Jipler kişi başı 3.600 COP. Salento’da Kasım ayında hava sabahları güneşli, öğlen 1-2 civarıysa yağmurlu oluyor. Jiplerden inip yolu dümdüz devam edip oradaki büfeye nereden gideceğimizi sorduk. Aslında trekking yapılan bölge bir halka şeklinde. Oradakilerin yönlendirmesiyle biz sağ taraftaki tahta bir kapıdan geçip halkayı saat yönünün tersinde tamamladık. Tamamladığımızda saat 3-4 civarıydı ve yağmur yağmış, vadiyi sis kaplamıştı. Dev palmiyelerin olduğu Bosque de Palmas bölgesi bizim rotamızda sona kalmıştı ve o güneşli açık havayı kaçırmış, yağmur ve sis altında kalan vadide farklı bir manzara yakalamıştık. Ama siz güneşli havayı kaçırmak istemiyorsanız turunuzu sol taraftan başlayarak atın ki ilk gördüğünüz manzara Bosque de Palmas olsun.

Cocora Vadisi - Valle de Cocora
Cocora Vadisi – Valle de Cocora
Hummingbird - Arı kuşu
Hummingbird – Arı kuşu

Toplam 7 saat süren trekking Salento’da mutlaka yapılması gerekenler arasında. Yola çıkmadan maps.me uygulamasının telefonunuza yüklü olduğundan emin olun ki haritada bulunan trekking rotasını kaçırıp kaybolmadan turunuzu tamamlayın. Bir çok kişinin yaptığı gibi yolu biraz uzatarak Acaime’ye çıkıp Humingbird (Arı Kuşu) kuşlarının havada duruşunu ve sizden kaçmayıp poz verişini fotoğraflayın. Acaime’nin girişi 5.000 COP bu fiyata kahve peynir ya da sıcak çikolata peynir ikramı dahil. Ayrıca yorgunluk atmak için de birebir.
Daha sonra da yolu devam ederek loopu tamamlayabilirsiniz. Yorucu ama güzel bir yol. Şimdiye kadar yaptığımız en iyi trekkinglerden biriydi.

Bizim Salento’daki iki aktivitemiz bu şekildeydi. Ancak daha uzun süre kalacaklar için bir çok trekking rotası ve bisiklet rotası mevcut. Kiralık bisikletlerin saati 8.000 COP. Özellikle macera ve extreme spor sevenler için La Carbonera’da dağdan aşağı kayalıklardan ufak atlamalarla bisiklet turu var. Kamyonetle dağa çıkıp sonra da bisikletle geri geliyorsunuz.

Salento Yerel Kıyafeti
Salento Yerel Kıyafeti

Salento’da yükseklezzetler,

Fiyat kalitede kesinlikle Luci. Yukarıda da bahsettiğim gibi 7.000 COP’a çorba, ana yemek tabağı ve garnitürleri ve içecek alıyorsunuz. Kızarmış alabalık (Trucha) gayet lezzetli. Sosis de idare eder. Yemekler günlük olarak değişiyor olsa da bizim gittiğimiz iki gün de aynı yemekler vardı. Yine de bütçe seyahatinde olanlar için güzel bir mekan.

İkinci yazmaya değer gördüğümüz mekan ise Jesus Martin cafe. Calle Real üzerinde ancak meydanın batısında kalıyor. Kendi çiftliklerinin birinci sınıf kahvesini demliyorlar. Kahveleri gayet lezzetli. Buraya da iki kere geldik ilkinde browni yedik ikincisinde red velvet pastası. İkisi de çok lezzetliydi. Ancak bizim bir türlü yakalayamadığımız çikolatalı pastalarını yakalarsanız ilk önce onu deneyin. Efsanesi ağızdan ağıza dolaşıyor. İki kahve bir pastaya 9.000 COP ödüyorsunuz.

Jesus Martin Cafe Salento
Jesus Martin Cafe Salento

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kolombiya’nın Kahve Diyarı Salento” için 2 yorum

  • 23 Ocak 2017 tarihinde, saat 02:28
   Permalink

   Çok teşekkür ederiz, sevgiler

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir