Guatape – Kolombiya

Paylaş:

Medellin şehir içinde bir ya da iki günde çoğu yeri gezebilirsiniz. Ama bir gününüzü Guatape’ye ayırmayı unutmayın. Hatta eğer zamanınız varsa bir gecenizi Guatape’de geçirebilirsiniz. Guatape Medellin’e 2 saat uzaklıktaki şirin bir köy. Guatape’ye giden otobüsler Medellin’in ana terminali olan kuzey terminalinden kalkıyor. Biraz da pazarlıkla bileti 11.000 COP’a alabiliyorsunuz.

Guatape’yi bu kadar meşhur yapan şey 1960’larda burada kurulan hidro elektrik santrali ve yapay devasa göletiyle birlikte Guatape’nin bir çok Medellin’li zenginin sayfiye yeri olması ve bir turizm merkezi haline gelmesi. Ardından da 200 metrelik dev kaya Penol ile birlikte Kolombiya’nın en meşhur gezgin noktalarından biri olması.

guatape
Basamaklar başta biraz insanı korkutmuyor değil

Penol 70 milyon yıllık mono blok bir kaya. Yerin üstünde olan kısmı 200 metre yüksekliğinde. Yerin altında ise 400 metre daha olduğu söyleniyor. Penol’ün girişi 15.000 COP. 740 basamakla zirveye çıkabiliyorsunuz. Çıkış biraz zahmetli. Hatta çıktığımız en fazla merdiven burası. Ama tepede 360 derece Guatape manzarası sizi bekliyor ve bu tüm yorgunluğunuzu alıyor.

Bu kadar güzel bir oluşumun insan yapımı olduğuna inanmak gerçekten zor. Sanki doğanın kendi oluşumu bir göl gibi duruyor. Ancak buraya yapılan ciddi bir yatırım var ve üretilen elektrikle birlikte geri dönüşüm sağlanıyor.

guatape
Çıkış yolu, airplan bitkileri duvarı sarmış.

Penol Guatape’ye gelmeden 3-4km önce. Eğer Medellin’den geliyorsanız önce Penol’u gezip daha sonra Guatape’ye gitmek daha mantıklı gibi görünüyor. Bileti alırken Guatape yerine Penol olarak alırsanız 1-2 bin COP daha ucuza alıyorsunuz. Penol’e giden yolda indiğinizde yukarı kadar yürüyebilir, otostop çekebilir ya da indiğiniz yerde bekleyen küçük motorlu araçlara (uzakdoğdaki tuk tuk) binebilirsiniz. Biz yürürken otostop çektik ve duran bir araçla yukarı çıktık. Dönüşünde ise yine otostop çekerken yanımıza yaklaşan tuk tuk Guatape’ye 4.000 COP’a götürmeyi kabul etti.

Penol tepede bekleyen manzara

Guatape merkezde La Fogata restoranda Kolombiya’nın meşhur yemeği Bandeja Paisa ile karnımızı doyurduk. Bandeja Paisa içinde seçtiğiniz bir ızgara et (dana, tavuk, domuz), kuru fasulye, pilav, patacon (yeşil muz kızartması), salata, sosis ve arepa (mısır ekmeği) olan büyük bir tabak. Kolombiyalılar tek başlarına yese de biz her zaman Bandeja Paisa’yı iki kişi bölüştük ve her zaman ikimiz de tıka basa doyduk. Çoğu yerde çorba ve içecek de yemeğe dahil oluyor. Bu tabak için 15.000 COP ödedik.

guatape
Göl içinden Penol’un görüntüsü

Yemekten sonra da göl kenarındaki teknelerle gölde bir tur attık. Bunun için de pazarlıkla kişi başı 10.000 COP’a anlaştık. Guatape’de göl turu çok güzel. Tekne ise sürat teknesi. Teknede 9 kişi olmamıza rağmen gayet iyi bir hızda sizi biraz ıslatıp bolca üşüterek ilerliyor. Önce ufak bir adada bulunan La Fantasia çiftliğinde mola veriyor. Bu şirin villalar aslında otel. İki kişi 3 öğün yemek dahil konaklama 120.000 COP olduğunu öğreniyoruz. Bu güzel billalar için fiyat gayet makul gibi görünüyor. Daha sonra göldeki diğer güzel evleri geziyoruz. Bir yerde yanmış bir çiftliği gösteren rehber çiftliğin Pablo Escobar’a ait olduğunu ve Cali karteli tarafından Escobar ölmeden 2 ay önce yakıldığını söylüyor. İsterseniz çiftliği 5.000 COP karşılığında gezebiliyorsunuz. Çiftliğin arka tarafına döndüğümüzde ise rehber çiftlikten bir tünel olduğunu ve Escobar’ın uzun zaman bu çiftlikte saklandığını ani bir durumda da bu tüneli kaçmak için kullanmak amaçlı açtırdığını söylüyor. Tünel çiftliğin arkasındaki tepeye açılıyor. Biraz ilerlediğimizde ise Pablo’nun kardeşi Roberto Escobar’ın billasını gösteriyor. Tur yaklaşık 1,5 saat sürüyor ve paranın karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz. Ancak dönüş çok süratli olduğundan mutlaka yanınızda bir mont getirmenizi tavsiye ederiz.

Escobar medellin guatape
Escobar’ın evi

Turdan sonra hemen La Fogata’nın yanındaki sokaktan ilerleyip meydana çıkıyoruz. Birbirinden renkli ve güzel evlerin olduğu bu meydan aslında bir gece konaklamayı hakkediyor. Arka sokaklara gittiğimizde renk cümbüşünün devam ettiği evleri de görüp daha sonra otobüsümüze dönerek Medellin’e yol alıyoruz.

Eğer günübirlik gelirseniz olabildiğince erken gelmenizi tavsiye ederiz. Ama daha doğrusu burada bir gece konaklamak. Seçim sizin…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Guatape – Kolombiya” için 2 yorum

 • 12 Şubat 2017 tarihinde, saat 12:43
  Permalink

  Özlem ve Hidayet ,

  Öncelikle sevgiler

  Gerçekten yapmış olduğunuz şey insanlara çalışma hayatından çeşmekeşlikten stresten maddi şeylerden insanın uzaklaşıp nasıl güzel seyler yapabileceğinizin en büyük kanıtı bundan dolayı sizleri kutluyorum

  Özlemcim Hidayetciğim merakla sevgiyle özlemle yazılarınızı okuyor ve gelişmeleri takip ediyorum

  Sizlere de seyahat sevgi aşk dolu günler diliyor çok uzaklarda olsanızda şimdiden sevgiler gününüzü kutluyorum

  Sevgiler
  Selçuk

  Yanıtla
  • 13 Şubat 2017 tarihinde, saat 01:51
   Permalink

   Teşekkürler Selçuk, çok güzel şeyler yazmışsın. Duygulandırdın bizi. Sevgiler…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir