Bir Koloniyal Dönem Kasabası Barichara-Kolombiya

Paylaş:

San Gil’e gitmemizin en büyük sebeplerinden birisi Barichara köyü. Bu güzel Kolonial dönem köyü çok iyi korunarak bugüne gelmiş. San Gil merkezde Carrera 11 ile Calle 15in kesiştiği yerdeki ufak terminalden sık sık kalkan dolmuşlarla Barichara’ya gidebilirsiniz. Yaklaşık 30-45 dakika uzaklıkta bulunan Barichara bir film setini andırıyor. 300 küsür yıllık beyaz binalar ve arnavut kaldırımı sizi köyün içinde kaybolmaya sürüklüyor.

Catedral de la Inmaculada Concepcion barichara
Catedral de la Inmaculada Concepcion

Minibüsten indiğimiz meydan köyün ana meydanı. Güzel bir park ve katedrale de ev sahipliği yapıyor. Santander bölgesine özgü yenilebilir büyük karıncaları bir önceki San Gil yazısında anlatmıştım. Burada da parkta bu karıncaların figürlerini yapmışlar. Parkın hemen kuzeyinde bulunan Catedral de la Inmaculada Concepcion 18 yy.dan günümüze iyi bir şekilde gelmiş ve şehrin en görkemli binası olarak ziyarete değer. Ana katedral haricinde iki tane de çok güzel şapel var Barichara’da. İlki katedralin ana kapısından çıkıp sağa dönerek hemen yukarıdaki sokaktan dümdüz gittiğinizde ulaşacağınız Capilla de Jesus.

Güzel sokaklar

 

Bu şapelin hemen yanında ise güzel bir mezarlık bulunuyor. Yolu dümdüz devam ettiğinizde ise seyir teraslarına geliyorsunuz. Buradan vadiyi izleyip güzel panaroma fotoğraflar çekebilirsiniz. Sonrasında da kuzeye giden yoldan devam edip bir diğer şapel olan Santa Barbara Şapeli’ni görebilirsiniz.

Daha sonra da meydanın güneyindeki sokakları dolaşın. Bu sokaklardan kilise ve dağ manzarası çok güzel yakalanıyor.

barichara
Yürüyüş rotasından Barichara manzarası

 

Bu bölgenin yerlileri Guaneler bu bölgede yaşıyorlarmış. İspanyol istilasında maalesef bu yerliler hayatlarını kaybetmiş. Guane yerlilerinin o zamanlar yaşadıkları Guane köyü Barichara’dan yarım saat uzaklıkta. Meydandan kalkan dolmuşla Guane köyüne gidebilirsiniz. Bu köyde ufak bir de müze bulunuyor. Müzede bu bölgede bulunmuş fosiller ve Guane yerlilerinden kalıntılar mevcut. Milyonlarca yıl önce tüm bu bölge denizler altındaymış. Özellikle milyon yıllık deniz kabuklusu fosili bu bölgede çokça bulunan bir şey. Köyün meydanında güzel bir de kilise mevcut. Bunları gezdikten sonra diğer küçük sokakları da dolaşıp bir sonraki minibüsle San Gil’e kadar gidebilirsiniz. Son otobüs 6:30da.

barichara guane
Guane de vadide oldukça güzel bir manzaraya sahip

Barichara köyünün çok güzel bir aurası var. İnsanda buralarda yaşama isteği yaratıyor. Ama henüz gezilecek çok yer var, bir yere yerleşmek şu an için en son isteyeceğimiz şey. Bu güzel köyden ayrılırken bir sonraki rotamız olan Villa de Levya’nın da benzer bir koloniyal dönem köyü olması içimizde kalan Barichara’da kısa süre kalmanın verdiği üzüntüyü hafifletecek gibi.

Galerideki diğer Barichara fotoğraflarına göz atmayı unutmayın…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir