San Gil-Kolombiya

Paylaş:

Palomino’da geçirdiğimiz 2 gecenin ardından yeniden Santa Marta’ya döndük. Zaten son bir haftada mütemadiyen Santa Martaya gidip geldik 🙂 Bu sefer son gelişimizdi. Çünkü artık Kolombiya’nın Kayayip kıyısından ayrılma vaktimiz gelmiş, Güneye olan seyahatimiz başlamak üzereydi. İlk durağımızsa Colombiya’nın adrenalin merkezi San Gil’di. Aslında çok adrenalin insanları değiliz. Bangee Jumping mesela bize çok çok uzak. Ancak güneye olan seyahatimiz çok da otobüste zaman geçirmemek adına belli şehirlerde kısa konaklamalarla ilerlemek zorundaydı. Santa Marta’dan 12 saatlik bir yolculukla San Gil bu kısa konaklamalardan biriydi. Elbette rastgele seçilmemişti San Gil. Rotamızda bulunan Barichara köyüne San Gil’den gidiliyordu. Ayrıca Hormigas Culonas (big-assed ants) yani koca popolu dev karıncalar burada kavrularak yeniliyordu. Bu enteresan gastronomi öğesi de San Gil’e gelmemiz için ayrı bir sebepti.
12 saatlik otobüs yolculuğunun ardından San Gil’e ulaştık. Otobüs biletinin tanesini Brasilia firmasından 70.000 COP’a aldık. Wifi ve tuvalet mevcuttu ancak wifi sık sık kesiliyordu, tuvalet ise gerçekten pisti. Eğer imkanınız olursa Berliner firmasını tercih edebilirsiniz ancak onda bilet kalmadığı için biz Brasilia ile gittik.

San Gil merkezde Hostel la casona Don Juan’da 4 kişilik odada kişi başı 12.500 COP’a kaldık. Hostel gayet temizdi. Ayrıca 10.000 COP’a çamaşırlarımızı da detarjanlı ve yumuşatıcılı olarak yıkattık. Hava nemsiz olduğu için çabucak da kurudular. Çamaşır konusu biraz sıkıntılı. Çoğu yer deterjansız olarak yıkıyor. Ayrıca kilo ile yıkadıklarından pahalıya da gelebiliyor. Don Juan hostel bu konuda gayet iyiydi.

Hostele yerleştiğimizde saat 11 olmuştu. İlk günümüzü merak ettiğimiz Barichara köyüne ayırmak istedik. Barichara’yı ayrı bir yazıda anlatacağımız için bu kısmı atlıyoruz.

Barichara
Barichara

San Gil merkezde aslında çok fazla yapacağınız bir şey yok. Merkeze yakın Parque Gallineral gezilmesi gereken büyük bir park. Ayrıca merkezde bulunan Parque La Libertad ve buradaki Katedral de gezilebilecek alanlar.

Bir çok kişinin San Gil’e gelme sebebi buradaki ucuz adrenalin sporları. Bangee Jumping, Caving, Rafting, Paragliding ve diğerleri. Biz sadece kısa parkurda rafting yaptık. Şehrin içinden de geçen Rio Fonce nehri üzerinde 1-1,5 saat süren rafting gayet keyifliydi. Class 2-3 ve iki adet de class 3+ rapidler içeren raftinge kişi başı 25.000 COP verdik. Aldığımız yer ise carrera 10 no:833 deki paragliding school. Ancak onlar da Park Gallineral’in girişinde bulunan bir firma’nın turunu satmışlar. Biz rafting’den memnun kaldık. Gördüğümüz ğzere tüm firmalar aynı yerden başlıyorlar o yüzden size söylenilen rafting sürelerine pek inanmayın. Biz 1,5 saat suda kaldık. Bu da gayet yeterli bir süre. Nehir yeni başlayanlar için uygun. Düşme yaşamıyorsunuz. 2-3 noktada da gayet iyi rapidler var ve heyecanlı geçişler oluyor. Geri kalan zaman ise nehir üzerinde seyahat.

Nehir kenarında bulunan 300 yıllık bir ağaç ise airplant (hava bitkisi) bitkisiyle sarılmış durumda size muhteşem bir görsel şov sunuyor. Airplantler bu bölgede oldukça yoğun. Hatta sarmaşığa benzer bir cinsi her ne kadar izleyene güzel bir görüntü sunsa da bu cinsin bulunduğu bir çok ağaç kurumaya başlamıştı. Sanıyoruz bulunduğu ağaca zarar veren bir tür. Sarmaşık cinsinin haricinde bir de Türkiye’de yüksek fiyatlara sadece bir kaç çiçekçide satılan ve çiçek açan airplant türünü gördük. Bir çok ağaç ve elektrik telinde bu bitkiler var. Özellikle elektrik yellerine kuşların taşıdığını düşünüyoruz. Bu geziye çıkmadan önceki hayatlarımızda terrarium ve airplantlere olan ilgimiz sebebiyle bu bölgede gördüklerimiz çok hoşumuza gitti. Bu güzel bitkiyi doğal ortamında görmek büyük şans. Peki nedir bu airplant biraz da ondan bahsedelim. Bu bitki katmanlı/saçaklı bir yaprak yapısına sahip. Havadaki nemi yapraklarının arasından çekerek toprağa ihtiyaç olmadan yaşıyor. Yani tercümesi gibi, havada yaşıyor. Tabi bu havanın yeterince nemli olması lazım. Tropikal bölgede olduğumuz için buradaki hava her ne kadar kuzey bölgesinden daha az nemli de olsa airplantlerin büyümesi için yeterli. Airplantlerin bazılarında kök bulunabiliyor ancak bu kök su emilimini sağlamıyor, sadece bitkinin bir yere tutunmasını sağlıyor. Türkiye’de Bayhaus’da topraklı olarak satılan bir cinsi (Tillandsia Cyanea) mevcut. Tillandsia Cyanea cinsini alıp topraktan çıkartıp, köklerini keserek havada uzun süre yaşattık. Hatta hala yaşamaya devam ediyor. Ancak yapraklarına haftada bir spreyle su püskürtmeniz gerekiyor ki bizim hava koşullarımızda ihtiyacı olan nemi oradan alsın.

Ağaçlardan sarkan airplantler
Ağaçlardan sarkan airplantler

Bir günümüzü rafting ve San Gil turuna ayırdıktan sonra San Gil’e özgü karıncalardan yemek için arayışa çıkıyoruz. Carrera 11 ve Calle 10’un kesiştiği bölgeden Carrera 11’in batısına yürürseniz burada 4-5 dükkanda bu karıncaları göreceksiniz. Fotoğraflarda gördüğümüzden bir hayli büyük olan bu karıncalar tuzlanıp kavruluyorlar. Daha sonra da farklı boydaki paketlere konup bu dükkanlarda satılıyorlar. Tadı patlamış mısır, ay çekirdeği ve hatta belki aranızda bilenler olacaktır; karpuz kabuğu çekirdeğinin kurutulup kavrulmuş halini kabuğuyla yerdik küçükken, işte tam lezzete benzer bir tadı var karıncanın. Buraya gelmişken denemenizi öneririm.

Kavrulmuş Karınca
Kavrulmuş Karınca

Uzaktan gelip bir gece konaklayıp daha sonra yolunuza devam edebileceğiniz bir yer San Gil. Ayrıca siz daha cesaretliyseniz extreem sporlar için bulunabilecek en uygun fiyatların burada olduğu söyleniyor.

Biz İkinci günümüzün öğleninde yolumuzu Villa de Leyva’ya çevirerek San Gil’den ayrılıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir