Minca – Kolombiya

Paylaş:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Tayrona Park’dan 6 saatlik trekking ile dönmemiz bize biraz ağır geldi. Ana caddeye çıkıp gelen otobüse binerek Santa Marta’da kaldığımız Azaela Hostel’e döndük. Otobüse biner binmez uyuduk tabi ki. Hostele gidip duş alıp üzerimizi değiştirdikten sonra küçük sırt çantamıza bir kaç kıyafet alıp Minca’ya gittik. Azaela Hostel sağolsun yine büyük çantalarımızı valiz odasında tuttu. Minca için de taksi minibüs olarak çalışan firmayı arayıp bizi hostelden aldırdılar. Santa Marta’dan Minca’ya taksi dolmuşla kişi başı 8.000 COP’a gittik. Minca’nın önerilen hostellerinden Casa de Lomo Hostel’de kaldık. İki kişilik bir kulübeye gecelik 60.000 COP verdik. Lomo çok güzel bir hostel. Bulması biraz sıkıntı olsa da esas zorluğu ana yoldan merdivenleri çıkmaya başlayınca yaşıyorsunuz. Bitmek bilmeyen merdivenler sizi Lomo’ya ulaştırdığında muhteşem bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Santa Marta ayaklarınızın altında. Ama Lomo’nun esas güzelliği gün batımındaymış. Maalesef biz gün batımını yakalayamadık. Ama gidecek olursanız mutlaka 5:30da Lomo’da olun ki bu güzel anı kaçırmayın. Lomo güzel yemekler de sunuyor. Akşam yemeğini hem çok yorgun olup merkeze kadar inip çıkmak zor geldiği, hem de hostelde kalan herkes orada yemek yiyordu ve komün bir ortam vardı bunu bozmamak adına Lomo’da yedik. Sadece vejetaryen yemekler sunan lomo çok lezzetli burrito ve kinoa salatası hazırlamıştı. Yanında da falafel ve fırında patates. Gerçeği söylemek gerekirse vejetaryen yemeklerle pek aramız yok. Ancak Lomo’da ki burritoya bayıldık. Bir şans vermenize değer. Akşam yemeği, tatlı dahil 18.000 COP.

Casa de Lomo - Minca
Casa de Lomo – Minca

Geceyi yerlilerin kaldığı kulübelere benzeyen bir kulübede geçirdikten sonra sabah Minca’da yapılabilecekler listesinden seçtiğimiz Cafe de la Victoria plantasyonuna doğru yola çıktık. Ciddi bir yürüyüş mesafesinde olan plantasyona giderken yoldan geçen kamyona otostop çekerek zamandan baya bir kazandık. Minca’nın tepeleri kahve üretimine elverişli topraklar. La Victoria Cafe de burada ufak bir üretim yapıyor. Biz gittiğimizde plantasyon kısmını turdan çıkarttıkları için tura katılmadık. Kişi başı 10.000 COP’a size kahve toplandıktan sonra nasıl yıkanıyor, kurutuluyor, kabuğu nasıl ayrılıyor, sonra nasıl kavruluyor gibi bilgileri ve bu proseste kullandıkları cihazları gösteriyorlar. Tur 20 dakika sürüyormuş. Tura katılmasanız bile trekking amacıyla buraya gelmek ve yolda devasa bambuları görmek güzel. Ayrıca kafeteryasında oturup bir şeyler yiyip, kahve içebilirsiniz.

La Victoria Kahve Plantasyonu - Minca
La Victoria Kahve Plantasyonu – Minca

Kahve plantasyonundan çıkıp rotamızı Pozo Azul Şelalesine çeviriyoruz. Pozo Azul, yani mavi şelale Minca ile La Victoria kahve plantasyonu arasında. Dolayısıyla yürüyerek gelecekseniz çıkarken ya da inerken uğrayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz dönüşte uğramanız. Çünkü ana yoldan bir kaç km içeri yürümeniz gerecek. Bunu da yokuş çıkmadan önce yapıp kendinizi yormayın. Bu arada Minca’da ziyaret edilecek her yere motorla gidebiliyorsunuz. Pozo Azul 6.000, La Victoria 15.000 COP. Ama bu güzel arazide hiking yapmanın keyfi bambaşka. Pozo Azul ismini duyunca açıkçası biraz heyecanlanmıştık. Masmavi bir şelale bekliyorduk. Ancak biraz hayal kırıklığına uğradık diyebilirim. Şelalenin düştüğü yerde su birikiyor ve cesareti olup o buz gibi suda yüzmek isteyenler yüzebiliyor. Ancak biz sadece ayaklarımızı sokabildik. Beraber yürüdüğümüz Medellin’den gelen bir grup ise gayet eğlenerek yüzdüler 🙂

Minca - Pozo Azul
Minca – Pozo Azul

Minca merkeze geldiğimizde bir hayli acıkmıştık. Minca’da neredeyse tüm oteller anlaşıp Minca’yı internetsiz bir alan yaparak insanların telefonla vakit geçirmek yerine birbirleriyle kaynaşmasını amaçlamışlar. Dolayısıyla hostellerde internet yok. Bizim bulduğumuz tek wifi Lazy Cat isimli bir restorandaydı. Birer hamburger yeyip, bira ve limonata içtik. Hamburger 12.000 bira 3.000 limonata 4.000 COP. Yavaş da olsa biraz internete girdik. Yemek kalitesi çok yüksek diyemeyiz ama internete ihtiyacınız varsa limonataları lezzetli.

Bir gece ve bir gün ayırdığımız Minca’yı özellikle de Hostel Lomo’yu çok sevdik. Kuzey Kolombiya’da ki son gideceğimiz nokta olan Palomino’ya yol almak için yine geldiğimiz yerden colectivolara binerek Minca’dan ayrıldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir