Santa Marta – Kolombiya

Paylaş:

Aslında Santa Marta şehri kendi başına pek de görülmesi gereken bir yer değil. Ancak Santa Marta’yı bu kadar populer yapan etrafında bulunan Taganga, Minca, Tayrona Park, Ciudad Perdida gibi Colombiya’nın incilerinin yakınlığı ve hepsine Santa Marta üzerinden gidilmesi.
Cartagena’dan minibüsle terminale geçtik. Terminaller sanırım dünyanın bir çok yerinde aynı. Daha terminalin dışında insanlar sizi kolunuzadan tutup kendi otobüslerine bindirmeye çalışıyorlar. Yaptığımız araştırmaya göre en güvenilir ve kaliteli iki firma olan Brasilia ve Berliner firmalarının yazıhanelerine gittik. Berliner hemen kalktığı için onda karar kıldık. Fiyatta pazarlık mümkün. Kişi başı 20.000 COP’a Santa Marta biletlerimizi aldık. 20-25 kişilik minibüs tarzı bir araçla gittik ancak usb soketinden wifi ına kadar her şey vardı ve çok memnun kaldık. Yalnız ufak bir uyarı yapmakta fayda var. Kolombiya otobüslerinde klimalar çok düşük derecelerde çalışıyor o yüzden kot pantolon, polar, çorap, ayakkabı düzeniyle bindik otobüse. Hatta yanımıza uçak battaniyelerinden de aldık. Gerçekten o derece soğuk.

Santa Marta’da Azalea Hostel‘e eşyalarımızı bırakıp, Couch Surfing’den tanıştığımız Antono ile buluştuk. Tarihi şehre gidip Parque De los Novios’da biraz oturduk. Daha sonra sahile inip biraz yürüdük. Sahil yakınındaki Simon Bolivar parkına uğrayıp heykeli gördük. Santa Marta’nın bir önemli yanı da Simon Bolivar’ın bu şehirde hayata gözlerini yumması. Eski şehrin sokaklarını turlayıp sokak yemeklerinden atıştırdık. Daha sonra da hostelimize dönüp ertesi gün Tayrona Park’a gitmek için dinlendik.

Santa Marta’da hostel seçerken bir konuya dikkat etmenizde fayda var. Eğer siz de bizim gibi Santa Marta’yı sadece bir geçiş noktası olarak kullanacaksanız hostelinizin siz etraftaki şehirlere ufak çantanızla 1-2 günlük geziler yaparken büyük çantalarınızı saklaması önemli. Çünkü Tayrona Park ve Minca gibi yerlere büyük çantayla gitmemek gerekiyor. Bunun sebebi Tayrona Park’da konaklayacağınız plaja yapacağınız 2-3 saatlik yürüyüş ve Minca’da eğer bizim gibi yüksekte, manzaralı bir hostelde kalacaksanız yüzlerce basamağı sırtta çantayla çıkmamak. Biz Tayrona’da 2 gece, Minca’da da 1 gece kaldık. Dolayısıyla ufak çantamıza koyduğumuz 1-2 kıyafet bize yetti. Sağolsun Santa Marta’daki hostelimiz Azalea büyük çantalarımızı saklama odalarında beklettiler. Hatta Tayrona dönüşü yaptığımız 5-6 saatlik trekking sebebiyle o kadar pis durumdaydık ki hostele gelip duş aldık, eşyalarımızı kuruması için asıp yeni eşyalar alıp Minca’ya gittik. Ve bu 3-4 gün çantalarımızı koymamız, duş vs için hiç bir ücret istemediler. Ayrıca Tayrona, Palomino otobüsleri hemen 20 metre mesafeden geçiyordu. Minca için de colectivoyu arayıp ek ücret ödetmeden bizi hostelden aldırdılar. Azalea Hostel’in geceliği de etraftaki diğer hostele göre çok uygun. Kişi başı 20.000 COP’a çok temiz ve rahat yataklarda uyuduk. Tavsiye ederiz.

Santa Marta – Kolombiya” için 2 yorum

 • 15 Aralık 2016 tarihinde, saat 07:06
  Permalink

  Sizi bir suredir takip ediyorum ve hayallerinden biri dunyayi gezmek olan biri olarak yazilarinizi okudukca fotograflariniza bakdikca daha fazla hayal kurup, mutlu oluyorum.Gelecek duraklarinizi merakla bekliyorum:)

  Yanıtla
  • 16 Aralık 2016 tarihinde, saat 01:25
   Permalink

   Çok teşekkür ederiz Selvi, umuyoruz hayal ettiğin yollar hayal ettiğinin daha güzel haliyle seni bulur. Sevgiler…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir