Küba’da son durak Holguin

Paylaş:

Geliş aracımızı bulmamızın biraz sıkıntılı olduğunu yazmıştım. Ancak bulduktan sonra çok rahat bir yolculuk oldu. 2 saatte Holguin’e vardık. Kalacak yeri yine ayarlamamıştık, bu yüzden merkezde inerek sokaklarda dolaşıp casa particular aradık. Mavi çapa işaretinin olduğu evler casa particular. 10CUC sınırımızı koruyarak güzel bir ev bulduk. Eşyaları bırakıp kendimizi sokağa attık.
Holguin gittiğimiz şehirler arasında en az turistik olanıydı. Diğer şehirlerde olduğu gibi kimse yanımıza gelip bir şeyler satmaya çalışmıyordu. Bu da bizi yeterince mutlu etmişti. Holguin müziğiyle ünlü bir şehir. Oldukça sakin, kaliteli müziğin olduğu, bir çok parkı olan ve bu yüzden park şehri olarak bilinen, insanların diğer şehirlere göre bizce sanki biraz daha iyi geçimini sağladığı bir şehir.

Küba Holguin
Meydandan ara sokaklar

En kalabalık parkı Calixto Garcia. Parkın çevresinde ise müzik evleri, restoran ve barlar, marketler ve tiyatro binası bulunmakta. Ayrıca wifi da var.

Buradaki casa de la Trova en iyi müzik evlerinden biri. Aynı isimli müzik evi Santiago de Cuba’da da vardı ancak giriş fiyatı Holguindekinin 5 katıydı. Burada bir öğleden sonra canlı performans izledik ve Küba’da izlediklerimizin en iyisiydi diyebiliriz. Trova ile birlikte bir diğer kaliteli müzik evi de Salon Beng More. Bizim gittiğimiz günlerde canlı müzik olmadığından buraya gidemedik.

 

Parkın olduğu meydanda bulunan tiyatronun önünden geçerken Küba’nın en ünlü piyanistlerinden olduğunu öğrendiğimiz Frank Fernandez’in konserine iki bilet aldık. Biletin tanesi 10CUP yani 1,5 TL. Muhteşem bir klasik müzik ve piyano dinletisiydi. Siz de geldiğinizde etkinlik listesine mutlaka bakın. Eğer şanslıysanız bu tarz bir gösteriye denk gelebilirsiniz.

Holguin’de şehir içinden yürüyerek tırmandığımız Lomo de la Cruz tepesi ise tüm şehri ayaklarınızın altına seriyor. Yaklaşık 500 basamak çıkarak ulaştığımız tepede bir kaç kafe de mevcut. Dolayısıyla yorgunluğunuzu ve sıcaklığı atmak için seçeneğiniz de mevcut.

küba holguin Lomo de la Cruz
Lomo de la Cruz tepesinden manzara

Bunun haricinde Holguin’de kendimizi turistten daha çok yerli gibi hissettik. Las Flores parkının olduğu meydanda bulunan uzun bir kuyruğa girerek koca iki tabak dondurmayı 8CUPa yedik. Gerçi Santiago’da yolda yediğimiz bademli dondurmanın yerini tutmasa da sıcakta çok iyi geliyor. Bunun dışında Küba’nın kendi yerel üretimi olan Cafe Cubita‘nın bir de kafesi bulunuyor. Şekersiz kahve içmek isteyenler için restoran bölümünden sipariş vermek gerekiyor. Bir bardak kahve için (Amerikano) 2,20CUP ödedik.

 

küba holguin Etecsa
Sıradan Bir Etecsa Kuyruğu (WIFI için burdan kart alıyoruz)

Biz Holguin’in Küba’da gezdiğimiz diğer şehirlerde gördüğümüz manzaradan farklı bir deneyim sunmasını çok sevdik. İnsanlar daha saygılı, daha saf, daha sevecen. Sizi kazıklamaya çalışan insan sayısı diğer şehirlere oranla neredeyse yok gibi. Dolayısıyla gerçek bir Küba deneyimini burada yaşadık diyebiliriz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir