Che’nin şehri Santa Clara

Paylaş:

Trinidad’ın ardından ana hedefimiz Santiago’ydu ancak bir şehre uğramadan adanın doğu kıyısına geçemezdik; Santa Clara.

Sabah erkenden Trinidad’dan colectivo ile Santa Clara’ya geldik. Akşam otobüsümüz Santa Clara’dan Santiago de Cuba’ya hareket edecekti. Sırt çantalarımızı 2’şer CUC karşılığında otogarda emanete bırakıp, Che’nin şehri Santa Clara sokaklarına kendimizi attık.

Santa Clara için Che’yi Che yapan şehir demek yanlış olmaz sanırım. Zaten başarılı bir gerilla olan Che, Santiago de Cuba’da başlatılan devrimin büyük aktörlerindendir. Zamanın diktatörü Batista’ya karşı halkı yanlarına alarak yapılan bu devrim tarihe altın harflerle yazılmıştır. Santiago’da başlatılan devrimi bastırmak amacıyla Batista’nın Havana’dan tren ile yolladığı mühimmatı haber alan Che stratejik bir plan kurar.

Tren Santa Clara’ya gelmeden mola vermiştir. Che adamlarını örgütleyerek çok az insanla trene silah ve molotof kokteylleriyle saldırır. Tren molaya son vererek hızla yola koyulur. Bu sırada Che adamlarına Santa Clara’daki tren raylarını söktürerek hızla gelen treni yoldan çıkarttırır. Böylelikle hem yüzlerce mühimmatın Santiago’ya ulaşmasını engellemiş, hem de bu mühimmatla devrimin hızlanmasını sağlayarak, kısa bir sürede Havana’yı ele geçirmişlerdir.

İşte bu stratejinin mimarı Che, bugün Santa Clara’da yatıyor. Anısına yapılan büyük anıt ve içindeki müze Santa Clara’da yapılacak ilk şey. Müzede Che’ye ait kıyafet, silah, üniforma ve bir çok eşya görmeniz mümkün. Özellikle o meşhur yıldızlı beresini görmek çok hoş. Müzede eşyalar haricinde Che’ye ait bir çok fotoğraf ve mektup da bulunuyor. Ayrıca Che’nin naaşı da Bolivya’dan buraya getirilmiş. Mezar anıtın altında müze ile yanyana. Anıt ve müze şehirler arası otobüs duraklarına yürüme mesafesinde. Giriş ücretsiz.

dscf3174-hdr

Daha sonra da bu hikayenin gerçekleştiği yere, yani Tren Blindado’ya gittik. Müzeyle trenin arası aslında Santa Marta’nın Merkezi. yaklaşık 2km yürümek gerekiyor ancak bu sırada şehri de görmüş oluyorsunuz. Buranın da girişi ücretsiz. 4 tane vagonun içinde fotoğraflar, eşyalar ve kısa bilgiler mevcut.

dscf3184

Biz Trinidad’da geçirdiğimiz 4 günün ardından sabah geldiğimiz Santa Clara’da konaklamadan akşam otobüsüyle Santiago de Cuba’ya geçtik. Otobüse binmeden önce şehrin meydanına çok yakın bir restoran olan Santa Rosalia’da yemeklerimizi yedik. Şimdiye kadar yediğimiz en güzel ikinci ambiyansa  sahip restorandı. İlki ise elbette Havana’daki Los Nordos. Eğer zamanınız olursa bu güzel binanın içindeki restoranda bir yemek yiyin, üstelik fiyatları da çok uygundu, 4,70 CUC’a gayet güzel bir balık yiyip, 2,50’ye mojito, 1,25’e bira, 0,40’a espresso içtik.

Che’nin şehri Santa Clara” için bir yorum

 • 7 Şubat 2017 tarihinde, saat 00:57
  Permalink

  Avusturya da saat gece 01 e yaklasiyor…ve ben bu saatte Che nin sehrindeki Santa Rosalia da,4,70 CUC a yediginiz balik ve 1,25 ictiginiz biraya özendim…(gerci siz simdi Ekvadordasiniz ama)muhakkak günün birinde bende…
  Yolunuz hep acik olsun ve saglikli olun…
  Ekrem CETIN

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir