Küba Para Birimleri

Paylaş:

Evet birimleri. Çünkü Küba’da iki para birimi var. CUP ve CUC. Bundan bir kaç yıl önce bu paralar ve kullananlar için kesin bir sınırlama varmış. Küba halkı CUP, turistler CUC kullanırmış. Ancak bugün bu ayrım ortadan kalkmış durumda. İsteyen istediği parayı kullanabiliyor. 1 CUC=25CUP olarak hesaplanıyor.

küba cuc
Küba Pesos Convertibles – CUC

Küba’ya yabancı parayla gelecekseniz mutlaka USD harici bir para getirin. Çünkü ambargodan dolayı Küba ABD dolarını yüksek komisyon oranıyla bozuyor. Euro bizim için en kolay olanı. Paranızı Cadeca‘ larda çevirin. Tüm şehirlerde Cadeca bulunuyor. Cadeca’larda kazıklama vs gibi bir şey söz konusu değil ve oranları makul. Cadeca’dan para bozdururken pasaportunuzun yanınızda olması lazım. Aynı durum internet kartı alırken ve casa particulara giriş yaparken de geçerli. Eğer pasaportunuzun fotoğrafını yanınızda taşırsanız çoğu yerde işinizi görür. Ancak Havana eski meydana yakın olan  ve Holguin’ de bulunan Cadeca bizden pasaportun kendisini isteyip, pasaportsuz işlem yapamayacaklarını belirtmişti..

Parayı hiç bir şey söylemeden uzatırsanız size CUC olarak bozarlar. Daha sonra da bunlardan bir kısmını CUP’a çevirmelerini isteyebilirsiniz. Alırken 1CUC=24CUP, satarken ise 25CUP olarak işlem görür.

Gelelim esas konuya, bu iki farklı birimi nerede kullanacaksınız. Eski alışkanlıklar devam ettiği için Küba halkının para harcadığı yerlerde CUP, turistlere yönelik yerlerde ise CUC kullanılıyor.

Ulaşım için otobüs ve colectivos CUP kullanır. Havana’da otobüs 1 CUP, Colectivo ise yakın yerlere 10CUP, uzak yerlere 20CUP ücret alır. Bunun haricindeki taksiler CUC ile çalışırlar.

küba cup
Küba Pesos – CUP

Yemek için restoranlar CUC ile çalışır. Ancak sokaklarda gördüğünüz binanın alt katında ufak penceresi olan fast food dükkanları CUP ile çalışır. Zaten bunların önünde genelde Kübalıların sıraya girdiğini görürsünüz. Sokak yemeği olarak pizza çok yaygındır. 10CUPa (Havana, Trinidad dışında fiyat 5 CUP’a düşmüştü) peynirli pizza yiyerek öğününüzü geçiştirebilirsiniz. Biz bu dükkanları ilk gün görmedik. Daha doğrusu buralarda yemek satılabileceğini düşünemedik. Daha sonradan bunların birçoğunda bulunan fiyat tabelasını görüp bunların CUP ile çalışan kafeteryalar olduğunu anladık. Bunlar gibi yine binaların altında ufak dükkanlarda sabahları sandviç, günün her saati taze sıkıldığı öne sürülen (emin olamadık) meyve suyu (jugo naturales) da satılıyor. (Guayaba’yı görünce kaçırmayın 🙂 Küçük kahve de 1 CUP civarında fakat doğrudan termos içinde şekerli olarak servis ediliyor. Ayrıca tablalarda meyve de CUP ile satılıyor. Muzun poundu (Amerikan ölçü birimi ve elektriği kullanılıyor) 1.5CUP civarında, ananas büyüklüğüne göre 10-20 CUP belki 1 CUC. Tabi bütün bu söylediklerim normal şartlar altında, fiyatlar da şehir yada bölgeye göre değişebilmekte. Ancak sizin turist olduğunuzu bildikleri için üzerinde fiyat yazmayan tablalar ya da fastfoodcular size CUC üzerinden yüksek fiyata satış yapmaya çalışabilir. Böyle durumlarda biz hiç üstelemeyip almaktan vazgeçerek bir sonraki dükkana yöneldik.

CUP’la gün içinde bir çok işinizi görebilirsiniz ancak konaklama ve barlar CUC ile. 

Küba Para Birimleri” için bir yorum

  • 1 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:50
    Permalink

    para konusu açıklığa kavuştu. Teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir